Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Galerię Wilanów zaprojektuje Thomas Pucher

 

Czas czytania: ~2 min


Galeria Wilanów – to duże centrum handlowe, które ma powstać na skraju ogromnego osiedla mieszkaniowego, wyrosłego w ostatnich latach na polach w okolicy Pałacu w Wilanowie. Choć pierwszy projekt architektoniczny tego obiektu zakładał co innego, niedawno inwestor zmienił wizję dla tej budowli. Na lepsze?

 

Galeria Wilanów
Galeria Wilanów

Projekt architektoniczny Thomasa Puchera

Według najnowszych informacji projekt architektoniczny Galerii Wilanów – która teraz nosi nazwę Zielone Tarasy Wilanów – ma opracować Thomas Pucher, austriacki architekt, który w 2010 roku wygrał konkurs architektoniczny na inny projekt w Warszawie – siedzibę orkiestry Sinfonia Varsovia „Każdy budynek projektuję z myślą o celebracji życia społecznego. Architektura nie powinna dzielić, lecz zbliżać nas do siebie. Dlatego wyobrażam sobie, że Zielone Tarasy staną się sercem Nowego Wilanowa, bijącym w rytmie życia wszystkich mieszkańców. Ta przestrzeń powinna aktywizować mieszkańców, a ich energię oddawać ze zwielokrotnioną siłą” – mówi Thomas Pucher, autor projektu architektonicznego centrum handlowego.

Galeria Wilanów
Galeria Wilanów

Miasteczko Wilanów – choć projektowane jako zielona enklawa z kameralną zabudową i przestrzeniami publicznymi – okazało się inwestycją nastawioną na zysk, dogęszczaną kolejnymi budynkami. Przez pierwsze lata na terenie osiedla prawie nie było nawet dróg publicznych. Na szczęście w ostatnich latach wiele się tam zmieniło – osiedle zazieleniło się, powstały skwery, alejki, sklepy i kawiarnie, place zabaw. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy zbuntowali się, gdy inwestor pokazał pierwszy projekt architektoniczny Galerię Wilanów. Miała ona formę monolitycznej, ogromnej, długiej na 300 metrów, ciężkiej bryły, która niczym mur zamknęłaby jedno z obrzeż osiedla. To właśnie w obliczu sprzeciwu mieszkańców powstała nowa koncepcja dla tej inwestycji, teraz nazwanej Zielone Tarasy Wilanów.

Galeria Wilanów

Zielona architektura

Thomas Pucher rozbił bryłę Galerii Wilanów (złotych Tarasów Wilanów) na cztery bryły, które ustawił na planie litery „U”. budynkom nadał kaskadową formę z dachami i tarasami porośniętymi zielenią. Kompleks wyposażono m.in. w zewnętrzne schody, po których można dostać się na wyższe kondygnacje, a także w plac przed wejściem, pełniący funkcję przestrzeni publicznej. Co więcej, w nowym projekcie architektonicznym kompleks ma funkcję nie tylko handlową, ale mieści też bardzo wiele punktów gastronomicznych oraz lokali, związanych z rozrywką. Na razie przedstawiony projekt jest tylko koncepcją – ciekawe jest już samo obserwowanie, jak ewoluuje w zetknięciu z wolą mieszkańców.

Źródło: gtc.com.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny, Hot

BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach
BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach

BIN House to dom na warszawskich Zawadach, który powstał z myślą o czteroosobowej rodzinie z wyraźny ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera