Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Konkurs na Polski Pawilon podczas EXPO 2020 w Dubaju

 

Czas czytania: ~3 min


Polska Agencja Inwestycji i Handlu, odpowiedzialna za przygotowanie udziału Polski w Światowej Wystawie EXPO 2020 w Dubaju, ogłosiła konkurs na opracowanie projektu koncepcyjnego Pawilonu Polski. Po raz pierwszy w ramach jednego konkursu mają zostać opracowane: projekt pawilonu, ekspozycji wewnętrznej oraz zagospodarowania terenu przyległego.

 

Konkurs na Polski Pawilon podczas EXPO 2020 w Dubaju

Zespoły koncepcyjne mają czas do 10 sierpnia, by potwierdzić spełnienie warunków udziału w konkursie - niezbędne są doświadczenie i kwalifikacje przy realizacji projektów architektonicznych i wystawienniczych. Prace będą mogli przesłać do 20 września.

Zwycięski zespół opracuje m.in. szczegółową koncepcję architektoniczną pawilonu i ekspozycji, zgodne z lokalnymi przepisami budowlanymi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich  W jury konkursu znaleźli się przedstawiciele Stowarzyszenia Architektów Polskich, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, pod nadzorem którego realizowany jest projekt EXPO, oraz Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu .

– Mamy apetyt na wiele interesujących zgłoszeń, zarówno od renomowanych polskich pracowni, jak i międzynarodowych podmiotów. Również tych wyspecjalizowanych w obsłudze wystaw światowych. Już dostajemy sygnały, że w szranki staną najlepsi fachowcy w tej branży – mówi Tomasz Pisula, Komisarz Generalny Sekcji Polskiej EXPO 2020 w Dubaju. Jak wyjaśnia, ożywiona atmosfera wokół konkursu nie dziwi. Możliwość zaprojektowania pawilonu na światową wystawę EXPO to, zdaniem Pisuli, wiąże się nie tylko z międzynarodowym prestiżem, ale także szansą na zbudowanie pozycji zwycięskiej firmy na lata. 

– Założenie, że projekt poza spełnieniem oczekiwań funkcjonalno-użytkowych i estetycznych ma nieść za sobą również określoną treść i narrację jest rzadkie. Jednak tak właśnie rozumiemy esencję architektury. W związku z tym udział w tym konkursie jest naszym zdaniem obowiązkową pozycją w dossier poszukującego architekta– mówi Marcin Musiałowski, laureat konkursu na projekt Pawilonu na EXPO 2015 w Mediolanie. Przyznaje, że realizacja Pawilonu Polski na wystawie w Mediolanie była jedną z pierwszych w dorobku jego pracowni i jedną z najważniejszych. – Zwycięstwo w konkursie i szybka realizacja projektu dały pracowni ogromną wiarę w swoje możliwości i siłę do działania. W rezultacie zdobyliśmy bezcenne doświadczenie, które zaowocowało sukcesami w kolejnych konkursach – dodaje

Pawilon Polski zostanie zlokalizowany na działce o powierzchni 1876 m2, położonej u zbiegu głównych alei dla zwiedzających. Budynek o powierzchni ok. 3000 m2 powinien pomieścić m.in. ekspozycję stałą, salę wystaw czasowych, strefę dzieci, restaurację, salę konferencyjną oraz biura.

Jak podkreśla Monika Dyląg-Sajór, szefowa projektu EXPO w PAIH, ze względu na konieczność pogodzenia wielu funkcjonalności budynku, jego koncepcja architektoniczna będzie nie lada wyzwaniem. – Pawilon to główna arena polskiej prezentacji: nie tylko stacjonarnej ekspozycji, ale też bogatego programu wydarzeń towarzyszących. Konstrukcja powinna nawiązywać kształtem i charakterem do hasła przewodniego EXPO oraz tematów polskiej ekspozycji - zrównoważonego rozwoju i mobilności – mówi.

Konkurencja o uwagę kilkunastomilionowej widowni EXPO będzie bardzo duża. Udział w wystawie zgłosiło ponad 200 państw i organizacji międzynarodowych. Z przewidywanych 18 mln gości, znacząca większość spędzi na wystawie tylko jeden dzień

EXPO 2020 w Dubaju będzie pierwszą Wystawą Światową organizowaną w kraju arabskim. Dla gospodarzy będzie okazją do świętowania 50-lecia powstania Państwa Zjednoczonych Emiratów Arabskich.  Wystawa potrwa 6 miesięcy: od 20 października 2020 r. do 10 kwietnia 2021 r.

– Rynek Bliskiego Wschodu to dla naszych przedsiębiorców wciąż mało znany świat, a zależy nam na odważnym wchodzeniu polskich firm na duże rynki. Udział w Expo w Dubaju z pewnością w tym pomoże. Z jednej strony będzie doskonałą okazją dla naszych rodzimych firm do pokazania swoich rozwiązań, nawiązywania relacji biznesowych i pozyskania nowych partnerów. Z drugiej - polscy przedsiębiorcy będą mieli unikalną możliwość poznania uwarunkowań i zasad obowiązujących na bardziej odległych rynkach. To także ogromna szansa właśnie dla zespołu projektowego, który zwycięży w konkursie PAIH, niezależnie od tego, z jakiego kraju będzie pochodził –  podsumowuje minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Konkurs Architektoniczy, Konkurs Międzynarodowy

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Konkursy
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera