Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Przedszkole w Złotnikach Kujawskich - skromność popłaca

 

Czas czytania: ~2 min


Przedszkole w Złotnikach Kujawskich powstało na tej samej działce, na której wcześniej znajdowała się stara siedziba tej placówki. Władze gminy zdecydowały się na budowę nowego obiektu, bo poprzedni był już przestarzały. Projekt architektoniczny nowej inwestycji opracował Dominik Górecki.

 

Czy znasz nowe polskie przedszkola?

Przedszkole w Złotnikach Kujawskich jest inwestycją samorządową. To władze gminy opłaciły tę realizację, a wcześniej, w drodze przetargu, wybrały jej projekt architektoniczny. W Polsce w ostatnich latach powstało sporo podobnych placówek – władze lokalne inwestują w przedszkola, bo ich istnienie znacząco podnosi jakość życia w gminie. Wiele z tych obiektów – to także bardzo ciekawe realizacje. Wśród nich warto wymienić np. szeroko opisywane przedszkole w Żorach

Przedszkole w Złotnikach Kujawskich

Projekt przedszkola z możliwością rozbudowy

Przedszkole w Złotnikach Kujawskich zaprojektował Dominik Górecki. Ta realizacja architektoniczna związana była z wieloma wyzwaniami. Architekt miał do dyspozycji dużą działkę o nieregularnym kształcie i niewielki budżet (musiał zaplanować użycie najprostszych i najtańszych materiałów). Budynek miał być parterowy, aby każda z sal miała bezpośrednie wyjście do ogrodu. Ale na tym nie koniec: w czasie budowy nowego przedszkola musiało wciąż istnieć i funkcjonować obok stare, na działce miał się pojawić także plac zabaw, ale i parking, zaś sam nowy budynek należało zaprojektować tak, aby w przyszłości możliwa była jego rozbudowa.

Przedszkole w Złotnikach Kujawskich

Prosta forma przedszkola

Przedszkole w Złotnikach Kujawskich architekt Dominik Górecki postawił na działce tak, aby wszystkie sale oddziałowe dla dzieci miały okna od strony południowej.  Budynek założono na 3-traktowym planie z korytarzem pośrodku. Po jego jednej stronie zlokalizowano sale oddziałowe oraz sanitariaty dla dzieci, a po drugiej pomieszczenia administracyjne, techniczne i gospodarcze z oknami zwróconymi w kierunku północnym. „Zdecydowałem się na zaprojektowanie parterowego budynku w formie długiego prostopadłościanu, przykrytego płaskim dachem, którego bryła została urozmaicona jedynie dwoma zadaszeniami nad wejściem głównym oraz tarasem od wschodu” - wspomina swoją pracę nad tą realizacją architektoniczną jej autor. Ze względu na chaos okolicznej zabudowy architekt zdecydował się na formy proste, klarowne, uspokojone. Uznał – słusznie! - że wśród natłoku zróżnicowanych brył prostota jest najlepszym rozwiązaniem, a do złego kontekstu nie trzeba nawiązywać.

Przedszkole w Złotnikach Kujawskich

Realizacja architektoniczna Dominika Góreckiego – prosty budynek z płaskim dachem i białymi elewacjami, ozdobionymi tylko przesuwnymi okiennicami z modrzewia syberyjskiego (pozostawionego bez chemicznego zabezpieczenia, tak aby mógł się w naturalny sposób starzeć) początkowo nie spodobała się inwestorowi, który spodziewał się bardziej efektownej bryły. Projektant przekonał do do swojej koncepcji i walory tej decyzji możemy dziś oceniać sami.

 

 

Przedszkole samorządowe
Lokalizacja: Złotniki Kujawskie
Inwestor: samorząd gminy Złotniki Kujawskie
Projektant:  arch. Dominik Górecki
Realizacja: 2014

Przedszkole w Złotnikach Kujawskich

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Hot

Monochromatyczny dom w Świerczyńcu
Monochromatyczny dom w Świerczyńcu

Szary dom projektu pracowni RS+ Robert Skitek położony jest na płaskiej działce w Świerczyńcu na Ślą ...

Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku. Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.
Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku. Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.

Zapraszamy do głosowania w Plebiscycie Polska Architektura XXL, którego celem jest wyróżnienie najba ...

G19 - nowa jakość zabudowy wielorodzinnej w Warszawie
G19 - nowa jakość zabudowy wielorodzinnej w Warszawie

Na narożnej działce w miejscu dawnej Fabryki Mydła i Świec „Adamczewski i S‑ka” działającej od lat 2 ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera