„Nawa” Oskara Zięty na Wyspie Daliowej - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


„Nawa” Oskara Zięty wciąż lśni

 

Czas czytania: ~2 min


„Nawa” – to wielkoformatowa rzeźba, która pod koniec czerwca 2017 roku odsłonięto na Wyspie Daliowej we Wrocławiu. To dzieło najbardziej chyba współcześnie znanego polskiego dizajnera, wykonane na zamówienie wrocławskich władz miejskich, miało ukoronować rewitalizację wyspy.

 

Projekt artystyczny

 

„Nawa” Oskara Zięty stanęła na najmniejszej odrzańskiej wyspie we Wrocławiu jako ukoronowanie procesu rewitalizacji tego obszaru. Przestrzeń wyspy została odnowiona z myślą zarówno o mieszkańcach, jak turystach. Wiele uwagi poświęcono w tym projekcie przywróceniu atrakcyjności brzegom rzeki. Tuż nad brzegiem stanęła też „Nawa”, która niedawno otrzymała jedną z nagród w konkursie „Piękny Wrocław”

„Nawa” Oskara Zięty

„Nawa” – to projekt artystyczny, ulokowany w przestrzeni miasta. Połączenie architektury, instalacji i rzeźby – bo ma abstrakcyjną formę i nie pełni żadnej określonej funkcji, jednocześnie zachowuje gabaryty i kształt pawilonu. Można do niego wejść, obejrzeć – bo z każdej strony wygląda inaczej – można nawet się w nim przejrzeć, bo wykonano go z lustrzanego materiału.

„Nawa” Oskara Zięty

Unikalna technika, niezwykła bryła

 

„Nawa” Oskara Zięty ma miękki, organiczny kształt. Kontrastuje on z chłodnym metalem, z którego została wykonana. Ów budulce jest jednocześnie wielką atrakcją: lustrzane powierzchnie rzeźby działają niczym krzywe lustra – zwiedzający chętnie się w nich przeglądają. „Wrocław i wrocławianie zyskali nowe miejsce spotkań. Ta niezwykła rzeźba ma również szansę stać się nowym symbolem miasta” – mówił podczas otwarcia Wyspy Daliowej Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.

 

„Nawa” Oskara Zięty została wykonana z unikalnej technice FIDU, opracowanej przez tego projektanta i dziś już dobrze znanej na świecie. FIDU (Freie Innendruck Umformung - "formowanie ciśnieniem wewnętrznym") pozwala na „dmuchanie” metalowych form tak, jak dmucha się balony. Dzięki temu są one trwałe, wytrzymałe, a zarazem dość lekkie.

 

„Nawa” Oskara Zięty z Wyspy Daliowej we Wrocławiu składa się z 35 żeber, wykonanych właśnie techniką FIDU. Najwyższe z żeber ma 7,5, najniższe – 4,5 m. do zbudowania tej rzeźby zużyto 51 804 kg stali, z której wycięto 714 elementów, które wypełniono 1 000 000 m3 powietrza.

 

Źródło zdjęć i informacji: mat. pras. Urzędu Miasta Wrocław, www.wroclaw.pl

„Nawa” Oskara Zięty

Podepnij swój artykuł

tagi

Hot

Centrum Izabelina – wyniki konkursu architektonicznego
Centrum Izabelina – wyniki konkursu architektonicznego

17 września 2021 roku Gmina Izabelin oraz Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich ogł ...

BIM a architektura zrównoważona
BIM a architektura zrównoważona

Technologia cyfrowego modelowania budynków - BIM nie tylko pozwala na bardziej skuteczną i szybszą p ...

Praktyczny wymiar zrównoważonej architektury. Nowoczesna stolarka z PVC-U. Webinarium Schüco
Praktyczny wymiar zrównoważonej architektury. Nowoczesna stolarka z PVC-U. Webinarium Schüco

Zapraszamy na webinarium architektoniczne firmy Schüco, które tym razem będzie poświęcone nowoczesne ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera