Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Młyny Rothera – nowa atrakcja Bydgoszczy?

 

Czas czytania: ~2 min


Młyny Rothera powstały w połowie XIX wieku. W latach 20. na dzisiejszej Wyspie Młyńskiej pruskie władze zbudowały kompleks, składający się z magazynów zbożowych i młyna. Trzy dekady później obiekt należał już do konsorcjum firm, które stare budynki zamieniły na nowocześniejsze obiekty, zachowując ich funkcję – którą budynki pełniły zresztą jeszcze w latach 80. XX wieku. Teraz jednak czeka je nowa przyszłość.

 

Młyny Rothera

Poznaj atrakcje Bydgoszczy

Młyny Rothera są jednym z obiektów, które wymagają rewitalizacji – ale wiele budynków i terenów na Wyspie Młyńskie i w jej okolicach przeszło już przemianę i dziś to miejsce jest bez wątpienia najatrakcyjniejszym miejscem w Bygdoszczy. Poddana wielkiej przemianie Wyspa Młyńska i Bydgoska Wenecja przyciągają zarówno mieszkańców, jak turystów. Wśród najnowocześniejszych obiektów, wzniesionych w tym miejscu wymienić warto oddaną do użytku w 2012 roku Marinę.

Młyny Rothera

Młyny Rothera – to ogromny kompleks. Jego wielka skala, nienajlepszy stan zachowania oraz zabytkowy charakter powodują, że koszt ich rewitalizacji szacowany jest na 130 milionów złotych. Jeśli uda się ten projekt zrealizować, będzie to jedna z największych inwestycji miejskich w Bydgoszczy. Młyny Rothera – to właściwie trzy budynki – główny oraz dwa skrzydła boczne, wzniesione w konstrukcji szachulcowej. Urok i wartość tych obiektó są bezsprzeczne. Co ma się w nich znaleźć?

Młyny Rothera

Rewitalizacja obiektów poprzemysłowych

Młyny Rothera mają się zamienić w Park Kultury. W jednej z części gmachu ma powstać centrum edukacyjno-wystawiennicze „Ogrody Wody. Stany Skupienia”, w kompleksie zaplanowano także m.in. przestrzeń na organizację biura festiwalowego, wystaw czasowych, warsztatów, konferencji, pokazów oraz sale audiowizualne i strefę partycypacji przeznaczoną na wystawy czasowe. W budynku wydzielona zostanie też przestrzeń typowo komercyjna pod restaurację – jak piszą przedstawiciele bydgoskiego ratusza. Co do funkcji pozostałych przestrzeni na terenie kompleksu Młynów Rothera wciąż trwają prace i projekty (pojawił się np. pomysł utworzenia tu Muzeum Mózgu).

Młyny Rothera

Rewitalizacja Młynów Rothera – to nie tylko prace w budynkach. Także wokół nich ma powstać nowa, atrakcyjna przestrzeń publiczna. Poszczególne części kompleksu połączone mają być tarasami, pojawi się tu zieleń, fontanny, miejsca do rekreacji. Prace w Młynach Rothera – to projekt długofalowy, zaplanowany na lata. W pierwszej kolejności rewitalizacja obejmie tzw. Spichrz Zbożowy – to w nim powstanie Park Kultury.

Źródło: www.bydgoszcz.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Hot

Dom w Gliwicach od Medusa Group
Dom w Gliwicach od Medusa Group

Medusa Group zdobyła rozgłos na polskiej scenie architektonicznej projektem domu jednorodzinnego, ja ...

Webinarium H+H: System Budowy H+H w świecie BIM
Webinarium H+H: System Budowy H+H w świecie BIM

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, studentów, wykonawców i wszystkich zainteresowany ...

Webinarium Stiebel Eltron: Gruntowe pompy ciepła dla budownictwa jednorodzinnego
Webinarium Stiebel Eltron: Gruntowe pompy ciepła dla budownictwa jednorodzinnego

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, firm inżynierskich (instalacyjnych) projektantów ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera