Rewitalizacja Młynów Rothera - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Młyny Rothera – nowa atrakcja Bydgoszczy?

 

Czas czytania: ~2 min


Młyny Rothera powstały w połowie XIX wieku. W latach 20. na dzisiejszej Wyspie Młyńskiej pruskie władze zbudowały kompleks, składający się z magazynów zbożowych i młyna. Trzy dekady później obiekt należał już do konsorcjum firm, które stare budynki zamieniły na nowocześniejsze obiekty, zachowując ich funkcję – którą budynki pełniły zresztą jeszcze w latach 80. XX wieku. Teraz jednak czeka je nowa przyszłość.

 

Młyny Rothera

Poznaj atrakcje Bydgoszczy

Młyny Rothera są jednym z obiektów, które wymagają rewitalizacji – ale wiele budynków i terenów na Wyspie Młyńskie i w jej okolicach przeszło już przemianę i dziś to miejsce jest bez wątpienia najatrakcyjniejszym miejscem w Bygdoszczy. Poddana wielkiej przemianie Wyspa Młyńska i Bydgoska Wenecja przyciągają zarówno mieszkańców, jak turystów. Wśród najnowocześniejszych obiektów, wzniesionych w tym miejscu wymienić warto oddaną do użytku w 2012 roku Marinę.

Młyny Rothera

Młyny Rothera – to ogromny kompleks. Jego wielka skala, nienajlepszy stan zachowania oraz zabytkowy charakter powodują, że koszt ich rewitalizacji szacowany jest na 130 milionów złotych. Jeśli uda się ten projekt zrealizować, będzie to jedna z największych inwestycji miejskich w Bydgoszczy. Młyny Rothera – to właściwie trzy budynki – główny oraz dwa skrzydła boczne, wzniesione w konstrukcji szachulcowej. Urok i wartość tych obiektó są bezsprzeczne. Co ma się w nich znaleźć?

Młyny Rothera

Rewitalizacja obiektów poprzemysłowych

Młyny Rothera mają się zamienić w Park Kultury. W jednej z części gmachu ma powstać centrum edukacyjno-wystawiennicze „Ogrody Wody. Stany Skupienia”, w kompleksie zaplanowano także m.in. przestrzeń na organizację biura festiwalowego, wystaw czasowych, warsztatów, konferencji, pokazów oraz sale audiowizualne i strefę partycypacji przeznaczoną na wystawy czasowe. W budynku wydzielona zostanie też przestrzeń typowo komercyjna pod restaurację – jak piszą przedstawiciele bydgoskiego ratusza. Co do funkcji pozostałych przestrzeni na terenie kompleksu Młynów Rothera wciąż trwają prace i projekty (pojawił się np. pomysł utworzenia tu Muzeum Mózgu).

Młyny Rothera

Rewitalizacja Młynów Rothera – to nie tylko prace w budynkach. Także wokół nich ma powstać nowa, atrakcyjna przestrzeń publiczna. Poszczególne części kompleksu połączone mają być tarasami, pojawi się tu zieleń, fontanny, miejsca do rekreacji. Prace w Młynach Rothera – to projekt długofalowy, zaplanowany na lata. W pierwszej kolejności rewitalizacja obejmie tzw. Spichrz Zbożowy – to w nim powstanie Park Kultury.

Źródło: www.bydgoszcz.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Hot

Osiedle z drewna – wyniki konkursu architektonicznego
Osiedle z drewna – wyniki konkursu architektonicznego

Spółka Polskie Domy Drewniane została powołana do życia kilka lat temu przez polski rząd. Jej celem ...

BIM a architektura zrównoważona
BIM a architektura zrównoważona

Technologia cyfrowego modelowania budynków - BIM nie tylko pozwala na bardziej skuteczną i szybszą p ...

Praktyczny wymiar zrównoważonej architektury. Nowoczesna stolarka z PVC-U. Webinarium Schüco
Praktyczny wymiar zrównoważonej architektury. Nowoczesna stolarka z PVC-U. Webinarium Schüco

Zapraszamy na webinarium architektoniczne firmy Schüco, które tym razem będzie poświęcone nowoczesne ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera