Izolacja ścian od H+H - ochrona zgodna z normą - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Izolacja ścian - ochrona zgodna z normą

 

Czas czytania: ~3 min


Odpowiednia ochrona przed hałasem jest jednym z podstawowych wymagań, jakie stawiane są budynkom mieszkalnym, szkołom, szpitalom, miejscom pracy czy ośrodkom wypoczynkowych. Wpływ na komfort akustyczny wnętrz ma wiele czynników m.in odpowiednia izolacja ścian oraz materiał, z którego wznoszone są przegrody.

 

syBdOld76rYJ80KK6bkaFLbgoxbEHZ5ExYH9BdlyVcaJuTynBbSRO4QVs3pP_hh-samolotjpg.jpg

Hałas to dźwięk o nadmiernym natężeniu, który w danych okolicznościach odbierany jest jako uciążliwy. Utrudnia on, a czasami wręcz uniemożliwia, koncentrację i efektywną pracę, a także sen i odpoczynek. Istnieje wiele badań potwierdzających jego szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. W związku z tym w budownictwie zwraca się coraz większą uwagę na kwestie związane z akustyką.

 

Komfort akustyczny

Komfort akustyczny przez długi czas był tematem traktowanym w procesie budowlanym trochę „po macoszemu”. Wszyscy doskonale znamy problemy
z uciążliwością dźwięków dobiegających z sąsiednich mieszkań w starych blokach, pogłosem na halach sportowych czy ogromnym hałasem na szkolnych korytarzach.  Dopiero kilka lat temu zaczęto przyglądać się temu zagadnieniu uważniej. W 2010 r. rozpoczęto prace nad aktualizacją całej serii norm PN-B 02151 pod wspólnym tytułem „Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach”, a izolacyjności akustycznej ścian bezpośrednio dotyczy część znowelizowana w 2015 r

 

W normie określono metodologię ustalania wymagań co do izolacyjności akustycznej przegród zewnętrznych, która uwzględnia poziom dźwięku w pomieszczeniu chronionym oraz poziom hałasu zewnętrznego. Wymogi dla ścian działowych podane są za pomocą współczynnika R’A1 i są zróżnicowane ze względu na rodzaj pomieszczeń. Parametr ten dla ścian między pomieszczeniami mieszkalnymi nie jest zbyt wygórowany (35 dB), rośnie jednak w przypadku ścian oddzielających mieszkania między sobą i od klatki schodowej czy garażu, a także przegród między budynkami w zabudowie bliźniaczej i szeregowej (50-58 dB). 

JiTttJMv09GHkY4B4CDFEo8rYRSRd0tmQH1OtaEahb6HQbgs06EAIVsmt8mB_silikat-aplus-h-plus-hjpg.jpg

Rozwiązania akustyczne do różnych lokalizacji

Wszystkie elementy murowe dostępne w ramach Systemu Budowy H+H spełniają normy izolacyjności akustycznej dla standardowych lokalizacji i pozwalają na wznoszenie ścian zapewniających komfort użytkownikom wnętrz. Warto tu podkreślić, że bloczki z betonu komórkowego oraz silikatów wykazują większą zdolność tłumienia dźwięków w porównaniu z innymi materiałami charakteryzującymi się taką samą gęstością.  Nie bez znaczenia jest też łatwość murowania. Duża dokładność wymiarowa i swego rodzaju „odporność” na błędy wykonawcze pozwalają ograniczyć ryzyko wystąpienia mostków akustycznych.

 

W systemie tym znaleźć można również rozwiązania dedykowane do miejsc, w których niezbędne jest zastosowanie podwyższonej ochrony przed hałasem. Wiadomo, że im bardziej masywna ściana, tym trudniej wprawić ją w drgania. Z tego względu doskonałymi izolatorami są wyroby wapienno-piaskowe.  Co więcej, innowacyjna technologia produkcji oraz brak drążeń sprawiają, że bloczki H+H SILIKAT APLUS  mogą poszczycić się wysoką klasą gęstości 2,2 (2200 kg/m3). Brak profilowań wymusza na wykonawcy wypełnienie spoiny poziomej i pionowej, co również ma wpływ na szczelność muru. Rozwiązanie to może być stosowane do ścian konstrukcyjnych i działowych o grubości 18 lub 25 cm. W zależności od ułożenia, w jednowarstwowej przegrodzie pionowej pozwala uzyskać izolacyjność akustyczną na poziomie od 58 do 61 dB.

 

Naturalną barierą dla niechcianych dźwięków powinny być przegrody – zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Drgania wywołane hałasem wędrują po konstrukcji budynku i w ten sposób docierają nawet do bardzo oddalonych od siebie pomieszczeń. Dlatego tak duże znaczenie ma izolacyjność akustyczna materiału murowego oraz sposób połączenia poszczególnych elementów.

 

Źródło: H+H


Podepnij swój artykuł

tagi

Ściany, Izolacja

Restauracja z luksferów w Tajlandii
Restauracja z luksferów w Tajlandii

W tajskiej wiosce Banu Run położonej nieopodal miasta Ayutthaya zrealizowano osobliwy projekt o nazw ...

Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard
Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard

Książka "Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego" Colina Ellarda to doskonałe wprowadz ...

Akustyka w architekturze
Akustyka w architekturze

Projektowanie dla zmysłów jest to bardzo waży trend w architekturze współczesnej. Jednak architekci ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera