OVO Grąbczewscy Architekci wyróżnieni w Bułgarii - wyniki konkursu architektonicznego międzynarodowego - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


OVO Grąbczewscy Architekci wyróżnieni w Bułgarii - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~2 min


OVO Grąbczewscy Architekci otrzymali wyróżnienie w międzynarodowym konkursie architektonicznym na projekt rozbudowy centrum miasta Wielkie Tarnowo w Bułgarii. Ważnym elementem koncepcji miało być wkomponowanie w nową zabudowę także gmachu centrum wystawowego.

 

Teren objęty konkursem architektonicznym na centrum miasta Wielkie Tarnowo w Bułgarii

Zobacz inny znany projekt OVO Grąbczewscy Architekci

OVO Grąbczewscy Architekci – autorzy m.in. znanego w całej Polsce Muzeum Ognia w Żorach - znaleźli się wśród kilku nagrodzonych w tym konkursie architektonicznym pracowni. W sumie w plebiscycie międzynarodowe jury oceniało 62 propozycje nadesłane z dziesięciu krajów.  Organizatorem konkursu były władze miasta Wielkie Tarnowo, miejsca wyjątkowego w historii Bułgarii. Wielkie Tarnowo jest bowiem jednym z najstarszych miast w tym kraju, w XII wieku pełniło funkcje stolicy, a do dziś jest symbolem bułgarskiej niepodległości i państwowości.

 

Celem konkursu architektonicznego było powstanie spójnej koncepcji urbanistycznej na nowe zaaranżowanie rozległego terenu wokół dawnej szkoły wojskowej w centrum miasta, a także na zbudowanie w tej okolicy nowoczesnego centrum wystawienniczego. Zadanie było o tyle trudne, że obszar opracowania znajduje się w dość skomplikowanym kontekście – z jednej strony otacza co zabytkowa, historyczna zabudowa, z drugiej – XX-wieczne bloki.

 

Projekty architektoniczne dla centrum miastami

Jury konkursu architektonicznego na projekt nowego centrum Wielkiego Tarnowa w Bułgarii pierwszą nagrodę zdecydowały się przyznać koncepcji, którą nadesłała Claudio Nardi, włoski architekt, który w Polsce zaprojektował siedzibę krakowskiego Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Nardi dla bułgarskiego miasta stworzył zwarty kompleks zabudowy, w której połączył inspiracje historyczną urbanistyką włoskich miast (m.in. San Gimignano) z nowoczesną zabudową o prostych, geometrycznych formach i zróżnicowanej wysokości. Drugą nagrodę w konkursie otrzymał Diego Terna z Włoch, trzecią- pracownia Stephen George International Bulgaria LTD z Bułgarii.

I nagroda: Claudio Nardi

I nagroda: Claudio Nardi

I nagroda: Claudio Nardi

I nagroda: Claudio Nardi

I nagroda: Claudio Nardi

I nagroda: Claudio Nardi

W konkursie architektonicznym przyznano także pięć wyróżnień. Wręczono je pracowniom: Arena Sbasabe Palacios arquitectos z Hiszpanii, Kaps z Turcji, Image Bureau z Bułgarii, zespołowi w składzie Maya Shopova, Don Tormanov i Borisslav Angelov z Kanady oraz dobrze znanej w Polsce pracowni OVO Grąbczewscy Architekci

Wyróżnienie: OVO Grąbczewscy Architekci

Wyróżnienie: OVO Grąbczewscy Architekci

Wyróżnienie: OVO Grąbczewscy Architekci

Wyróżnienie: OVO Grąbczewscy Architekci

OVO Grąbczewscy Architekci w swoim projekcie, nadesłanym na ów konkurs architektoniczny, także starali się połączyć historię ze współczesnością. Opracowali kompleks zabudowy oparty na XX-wiecznym układzie ulic i kwartałów, który wypełnili zabudową o drobniejszej – nawiązującej do historycznej – skali. Ożywieniem tego obszaru miały być pojedyncze akcenty wysokościowe.

 

Galeria zdjęć projektu architektonicznego OVO Grąbczewscy Architekci

Źródło: velikotarnovocentre.com, claudionardi.it, facebook.com/OvoGrabczewscyArchitekci


Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Hot

Perfumiarnia – luksusowy projekt architektoniczny od JEMS Architekci
Perfumiarnia – luksusowy projekt architektoniczny od JEMS Architekci

Pomiędzy podwórkami i oficynami kamienic czynszowych z początku XX wieku a parkiem Wilsona w Poznani ...

Nietypowy, biały dom od Moomo Architects
Nietypowy, biały dom od Moomo Architects

Spadzisty dach, jasna elewacja, prosta bryła – opis projektu architektonicznego pracowni Moomo nie o ...

Nowe Muzeum Piłsudskiego – beton obok dworu
Nowe Muzeum Piłsudskiego – beton obok dworu

14 sierpnia 2020 roku, jako jeden z elementów programu państwowych obchodów setnej rocznicy Bitwy Wa ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera