Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


OVO Grąbczewscy Architekci wyróżnieni w Bułgarii - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~2 min


OVO Grąbczewscy Architekci otrzymali wyróżnienie w międzynarodowym konkursie architektonicznym na projekt rozbudowy centrum miasta Wielkie Tarnowo w Bułgarii. Ważnym elementem koncepcji miało być wkomponowanie w nową zabudowę także gmachu centrum wystawowego.

 

Teren objęty konkursem architektonicznym na centrum miasta Wielkie Tarnowo w Bułgarii

Zobacz inny znany projekt OVO Grąbczewscy Architekci

OVO Grąbczewscy Architekci – autorzy m.in. znanego w całej Polsce Muzeum Ognia w Żorach - znaleźli się wśród kilku nagrodzonych w tym konkursie architektonicznym pracowni. W sumie w plebiscycie międzynarodowe jury oceniało 62 propozycje nadesłane z dziesięciu krajów.  Organizatorem konkursu były władze miasta Wielkie Tarnowo, miejsca wyjątkowego w historii Bułgarii. Wielkie Tarnowo jest bowiem jednym z najstarszych miast w tym kraju, w XII wieku pełniło funkcje stolicy, a do dziś jest symbolem bułgarskiej niepodległości i państwowości.

 

Celem konkursu architektonicznego było powstanie spójnej koncepcji urbanistycznej na nowe zaaranżowanie rozległego terenu wokół dawnej szkoły wojskowej w centrum miasta, a także na zbudowanie w tej okolicy nowoczesnego centrum wystawienniczego. Zadanie było o tyle trudne, że obszar opracowania znajduje się w dość skomplikowanym kontekście – z jednej strony otacza co zabytkowa, historyczna zabudowa, z drugiej – XX-wieczne bloki.

 

Projekty architektoniczne dla centrum miastami

Jury konkursu architektonicznego na projekt nowego centrum Wielkiego Tarnowa w Bułgarii pierwszą nagrodę zdecydowały się przyznać koncepcji, którą nadesłała Claudio Nardi, włoski architekt, który w Polsce zaprojektował siedzibę krakowskiego Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Nardi dla bułgarskiego miasta stworzył zwarty kompleks zabudowy, w której połączył inspiracje historyczną urbanistyką włoskich miast (m.in. San Gimignano) z nowoczesną zabudową o prostych, geometrycznych formach i zróżnicowanej wysokości. Drugą nagrodę w konkursie otrzymał Diego Terna z Włoch, trzecią- pracownia Stephen George International Bulgaria LTD z Bułgarii.

I nagroda: Claudio Nardi

I nagroda: Claudio Nardi

I nagroda: Claudio Nardi

I nagroda: Claudio Nardi

I nagroda: Claudio Nardi

I nagroda: Claudio Nardi

W konkursie architektonicznym przyznano także pięć wyróżnień. Wręczono je pracowniom: Arena Sbasabe Palacios arquitectos z Hiszpanii, Kaps z Turcji, Image Bureau z Bułgarii, zespołowi w składzie Maya Shopova, Don Tormanov i Borisslav Angelov z Kanady oraz dobrze znanej w Polsce pracowni OVO Grąbczewscy Architekci

Wyróżnienie: OVO Grąbczewscy Architekci

Wyróżnienie: OVO Grąbczewscy Architekci

Wyróżnienie: OVO Grąbczewscy Architekci

Wyróżnienie: OVO Grąbczewscy Architekci

OVO Grąbczewscy Architekci w swoim projekcie, nadesłanym na ów konkurs architektoniczny, także starali się połączyć historię ze współczesnością. Opracowali kompleks zabudowy oparty na XX-wiecznym układzie ulic i kwartałów, który wypełnili zabudową o drobniejszej – nawiązującej do historycznej – skali. Ożywieniem tego obszaru miały być pojedyncze akcenty wysokościowe.

 

Galeria zdjęć projektu architektonicznego OVO Grąbczewscy Architekci

Źródło: velikotarnovocentre.com, claudionardi.it, facebook.com/OvoGrabczewscyArchitekci


Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Hot

Dom asymetryczny od INOSTUDIO architekci
Dom asymetryczny od INOSTUDIO architekci

„Naszym zadaniem było zaprojektowanie nowoczesnego, energooszczędnego domu, pełnego naturalnego świa ...

Pierwszy w Polsce pokaz filmu Moriyama-San oraz dyskusja
Pierwszy w Polsce pokaz filmu Moriyama-San oraz dyskusja

6 lutego 2020 o godz.17:30 podczas Forum Designu&Architektury (IGLICA, pawilon nr 11) organizowanego ...

Modułowe miasto przyszłości
Modułowe miasto przyszłości

Zobaczcie projekt architektoniczny, stworzony przez pracownię EFFEKT Architects i laboratorium desig ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera