Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Hala sportowa w Warszawie - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~2 min


Konkurs architektoniczny na projekt wielofunkcyjnej hali sportowej wraz z zagospodarowaniem terenu w nawiązaniu i w połączeniu z istniejącym budynkiem Szkoły Podstawowej nr 73 przy ul. Białostockiej 10/18 w Warszawie ogłosiły władze Dzielnicy Praga-Północ w czerwcu 2018 roku. We wrześniu poznaliśmy wyniki tego konkursu architektonicznego.

 

Hala sportowa w Warszawie

I nagroda: DreamWorlds by TKHolding

Architektura sportowa

Wyniki konkursu architektonicznego na halę sportową na warszawskiej Pradze Północ być może już wkrótce zaowocują udaną realizacją architektoniczną. Podobnych konkursów rozstrzyga się w Polsce sporo, zaś realizowane projekty, związane ze sportem, są coraz bardziej interesujące. Spośród oddanych do użytku w ostatnich latach można wymienić halę sportową w Krakowie czy w Warszawie.

 

Hala sportowa przy ulicy Białostockiej w Warszawie była planowana już wiele lat temu – niestety na stworzenie projektu architektonicznego, a później jego realizację wciąż brakowało funduszy, ponadto nieuregulowane pozostawały prawa własności do gruntu, na którym hala miała powstać. W tym roku udało się obie te kwestie rozwiązać i stąd można było już zorganizować konkurs na projekt architektoniczny obiektu.

Hala sportowa w Warszawie

I nagroda: DreamWorlds by TKHolding

Zobacz projekty, nagrodzone w konkursie architektonicznym

Konkurs architektoniczny na projekt hali sportowej przy szkole na ulicy Białostockiej wzbudził zainteresowanie architektów – swój udział w konkursie zadeklarowało 28 pracowni. Jak można było przeczytać w regulaminie konkursu, jego celem było „uzyskanie najlepszej pod względem architektonicznym, funkcjonalnym lokalizacyjnym i estetycznym koncepcji architektonicznej budowy szkolnej wielofunkcyjnej hali sportowej z niezbędnym zapleczem, z układem komunikacyjnym, zagospodarowaniem terenu i infrastrukturą zewnętrzną”. Organizatorzy zapewniali, że spośród kryteriów oceny najwyżej stawiali atrakcyjność proponowanych rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych oraz trafność rozwiązań funkcjonalnych i programowo przestrzennych obiektu i zagospodarowania . Uwarunkowania finansowe realizacji oceniano na trzecim miejscu.

Hala sportowa w Warszawie

I nagroda: DreamWorlds by TKHolding

Pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym na halę sportową przy ulicy Białostockiej w Warszawie otrzymała pracownia  DreamWorlds by TKHolding (zespół w składzie: arch. Andrzej Truszczyński, arch. Paweł Kobierzewski, współpraca: arch. Irena Kokott, arch. Anna Quaeck, arch. Olesia Kocherzhuk). Jak napisano w uzasadnieniu, ów projekt architektoniczny jest „zjednoczeniem piękna i funkcji w pełnej zgodności z naturą”. Architekci w swojej koncepcji uwzględnili fakt, że w gęsto zabudowanej, wysoko zurbanizowanej przestrzeni brakuje zieleni. Dlatego zamiast wstawiać tak kolejną kubaturę zdecydowali się opracować obiekt architektoniczny w oparciu o ideę wertykalnego ogrodu. Wielopoziomową halę ukryli pod warstwą zielonego ogrodu, z którego dodatkowo roztacza się piękny widok na okolicę. Jury konkursu doceniło nie tylko element natury, ale wysmakowanie detalu (np. zestawienie kolorystyczne na elewacjach, które częściowo mają być złote, częściowo antracytowe).

Hala sportowa w Warszawie

I nagroda: DreamWorlds by TKHolding

Drugą  nagrodę w konkursie architektonicznym na halę sportową przy ulicy Białostockiej w Warszawie przyznano pracowni Europrojekt s.c., trzecią zdobyło Laboratorium Architektury, Anna Małek.


Według zapewnień władz dzielnicy hala sportowa przy szkole na Białostockiej ma być gotowa w 2020 roku.

 

Źródło: praga-pn.waw.pl, facebook.com/dwarchitekci


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego

Lofty w fabryce
Lofty w fabryce

W 1887 roku Hugo Bressel przy ulicy Cegielnianej (dziś to ul. Wólczańska) uruchomił niewielką fabryk ...

E-konferencja: Dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze. Skorupa budynku.
E-konferencja: Dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze. Skorupa budynku.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku

Znamy wyniki głosowania internautów szesnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publicznoś ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera