Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Siedziba firmy R&S od MEEKO Architekci – siła w prostocie

 

Czas czytania: ~2 min


Siedziba firmy R&S jest dziełem pracowni MEEKO Architekci. Budynek biurowo -produkcyjny powstał na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park w Mielcu. Nie jest to obszar powstawania wyjątkowych, rewolucyjnych realizacji architektonicznych. Warto jednak docenić obiekt, który swoją nowoczesną prostotą odpowiada potrzebom firmy, a zarazem nie przyczynia się do rozwoju chaosu przestrzennego.

 

Siedziba firmy R&S, MEEKO Architekci
Siedziba firmy R&S, MEEKO Architekci

Nowoczesny budynek biurowy

Siedziba firmy R&S powstała na obrzeżach miasta, wśród innych obiektów biurowych, produkcyjnych, handlowych, magazynowych. Nie jest to miejsce, w którym łatwo się wyróżnić, bo i tak panuje na nim chaos form i kształtów. Na szczęście coraz częściej firmy, inwestujące w nowe siedziby zatrudniają architektów, którzy umieją dopasować nowy obiekt do trudnego kontekstu, nie pogłębiając otaczającego chaosu. Takie projekty architektoniczne powstały już przy Marywilskiej w Warszawie czy niedaleko stołecznego lotniska. Do tej grupy należy także siedziba firmy R&S pracowni MEEKO Architekci.

Siedziba firmy R&S, MEEKO Architekci
Siedziba firmy R&S, MEEKO Architekci

Siedziba firmy R&S pracowni MEEKO Architekci miała nawiązywać do charakteru prowadzonej przez inwestora działalności: firma R&S działa w branży metalurgicznej, wytwarza wyspecjalizowane produkty dla telekomunikacji, teleinformatyki i energetyki. „Głównym założeniem projektowym było nawiązanie do charakteru prowadzonej działalności produkcyjnej firmy R&S, podkreślenie jej pozycji na rynku poprzez nowoczesną i elegancką architekturę biurowca oraz funkcjonalne i wygodne przestrzenie biurowe” - piszą architekci.

Siedziba firmy R&S, MEEKO Architekci
Siedziba firmy R&S, MEEKO Architekci

Zobacz realizację architektoniczną MEEKO Architekci

Siedziba firmy R&S w Mielcu została skomponowana z dwóch brył. Do wygiętego prostopadłościanu biurowca z płaskim dachem dostawiono niższy obiekt produkcyjny, założony na planie trapezu i nakryty dachem dwuspadowym. Aby wyraźnie rozróżnić funkcje obu budowli, architekci skontrastowali się za pomocą użytych materiałów. Hala produkcyjna jest wykończona blachą trapezową w kolorze antracytowym, zaś elewacje budynku biurowego – to szkło i szare panele aluminiowe. W ten sposób hala stała się zarazem tłem dla lśniącej sylwetki biurowca. „Jako akcenty kolorystyczne zaproponowano nisze tj. główne wejście oraz loggia na 3 kondygnacji w kolorze czerwonym oraz wnętrze części recepcyjnej” - dodają architekci.

Siedziba firmy R&S, MEEKO Architekci
Siedziba firmy R&S, MEEKO Architekci

Siedziba firmy R&S pracowni MEEKO Architekci miała kojarzyć się z charakterem i profilem firmy. Widać to dobrze we wnętrzach budynku biurowego, w których pojawiają się na przykład detale, nawiązujące do firmowych kolorów właściciela budynku. Ważnym elementem projektu architektonicznego wnętrz biurowca  są spersonalizowane panele z perforowanej blachy ze specjalnie zaprojektowanymi do tej przestrzeni otworami. „Motyw przewija się w sekwencji wnętrz od momentu wejścia do budynku w recepcji po salę konferencyjną. Blacha perforowana została wykorzystana jako materiał wykończeniowy frontów meblowych” - podkreślają architekci.

 

Zobacz galerię zdjęć realizacji architektonicznej

Nowa siedziba firmy R&S - metryczka projektu architektonicznego

Lokalizacja: Specjalna Strefa Ekonomiczna Mielec

Inwestor: firma R&S

Architekci: MEEKO Architekci - Tomasz Janiec, Kamila Fijałkowska-Janiec

Powierzchnia: 750 m2

Rok: 2016-2017

Zdjęcia architektura: MEEKO Architekci

Zdjęcia wnętrza: Nie w formie Przemysław Kuciński


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Realiz

Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu w nowych rękach
Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu w nowych rękach

Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu, jeden z najciekawszych poprzemysłowych zabytków Górnego Śląs ...

Osiedle z plisowanych segmentów
Osiedle z plisowanych segmentów

Budowa Południowej Obwodnicy Warszawy wraz z mostem łączącym dwa brzegi Wisły na południowych obrzeż ...

Projekt Jurajskiego Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałpolska
Projekt Jurajskiego Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałpolska

Pod koniec lipca 2022 roku poznaliśmy wyniki konkursu architektonicznego na projekt Jurajskiego Cent ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera