Ciepły dom, część 1 - systemy ociepleń Weber - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Poradnik ciepłego domu. Część 1: systemy ociepleń

 

Czas czytania: ~3 min


Ściany zewnętrzne budynków, które są dobrze skonstruowane, zapewniają stałą temperaturę w pomieszczeniach i pozwalają zminimalizować koszty ogrzewania zimą i klimatyzacji latem. Niezależnie od pory roku docieplenie ścian zewnętrznych przynosi wiele korzyści. Warto wiedzieć, że tylko sprawdzony i certyfikowany system ociepleń będzie służył bezusterkowo przez wiele lat. Oto pierwsza część przewodnika po systemach ociepleń.

 

Systemy ociepleń, Weber

Aplikacja siatki zbrojącej na elewacji

Ciepły dom zapewnia dobrze dobrany system ociepleń ścian zewnętrznych. Pełny system tworzy zestaw komponentów:klej mocujący, materiał izolacyjny i szpachlowy, siatka zbrojąca, łączniki mechaniczne oraz warstwa wykończeniowa, czyli płyn gruntujący, tynk cienkowarstwowy i farba elewacyjna. Wszystkie elementy systemu ocieplenia muszą harmonijnie ze sobą współgrać i wzajemnie się uzupełniać. Tylko wtedy stworzą skuteczną barierę ochronną zapewniającą ograniczenie kosztów energii potrzebnej do ogrzania (lub chłodzenia) budynku oraz gwarantującą komfort cieplny w pomieszczeniach.

Systemy ociepleń, Weber

Przyklejanie płyt termoizolacyjnych do elewacji

Czy system ocieplenia domu to rzeczywiście prosta konstrukcja?

System ocieplenia to pozornie prosta konstrukcja, w której materiał izolacyjny (najczęściej wełnę mineralną lub styropian) przykleja się do ściany specjalnym klejem mocującym. Mocowanie może być dodatkowo wzmocnione łącznikami mechanicznymi osadzanymi w ścianach. Na powierzchni materiału izolacyjnego wykonuje się warstwę zbrojoną, zazwyczaj z tego samego kleju (dwufunkcyjny klej do mocowania i szpachlowania), a w nią wtapia się siatkę z włókna szklanego. Tak przygotowaną fasadę gruntuje się, pokrywa tynkiem strukturalnym w wybranym kolorze i ewentualnie wykańcza farbą elewacyjną.

Systemy ociepleń, Weber

Szpachlowanie ocieplonej ściany zewnętrznej

Ocieplenia ścian zewnętrznych

Aby skutecznie zabezpieczać dom przed utratą ciepła system ocieplenia ścian zewnętrznych musi być pewny, odporny i wytrzymały. Lista wymogów, które musi spełniać system i wszystkie jego komponenty jest długa. Po pierwsze przyczepność - elementy systemu muszą skutecznie opierać się siłom ssącym wiatru, nie mogą także odpaść pod własnym ciężarem. Efektywny system musi być też odporny na penetrację wody deszczowej, bo zawilgocony materiał izolacyjny traci swoje izolacyjne właściwości. Skuteczny system ocieplenia jest również paroprzepuszczalny i odporny na warunki atmosferyczne, zarówno w okresach dużych mrozów zimą, jak i w warunkach silnego nasłonecznienia i nagrzewania się elewacji latem.

 

Kolejna niezbędna właściwość systemu ocieplenia to wytrzymałość. Cały system i wszystkie jego komponenty muszą być odporne na uszkodzenia od przypadkowych uderzeń oraz na spękania i odspojenia związane z okresem eksploatacji. Liczy się też bezpieczeństwo i estetyka.

Systemy ociepleń, Weber

Wykończenie elewacji - aplikacja tynku

Dobrze dobrane elementy systemu ociepleń ścian

Aby skutecznie ocieplić dom trzeba właściwie wybrać poszczególne komponenty  systemu, tak aby tworzyły spójną całość. Głównym elementem jest oczywiście materiał izolacyjny, bo to on zapobiega utracie ciepła. Wełna mineralna lub styropian to jednak materiały nietrwałe, które muszą być w odpowiedni sposób przymocowane do ściany i zabezpieczone przed oddziaływaniem warunków zewnętrznych.

 

Prawidłowo skonfigurowany system ocieplenia posiada Krajową Oceną Techniczną (dawniej Aprobatę Techniczną). W dokumencie podane są wszystkie obowiązkowe elementy systemu oraz właściwości użytkowe dla poszczególnych komponentów, a także dla całego zestawu. Producent systemu jest zobowiązany do wystawienia Krajowej Deklaracji Właściwości Użytkowych, w której potwierdza wszystkie parametry, a tym samym jakość, oferowanego zestawu. Na żądanie klienta, każdy z uczestników procesu inwestycyjnego – producent materiałów, dystrybutor czy firma wykonawcza – jest zobowiązany przedstawić taki dokument.

 

Źródło: Weber

Więcej informacji znajdziesz na stronie Weber

 


Podepnij swój artykuł

tagi

Technologie, Ściany

Restauracja z luksferów w Tajlandii
Restauracja z luksferów w Tajlandii

W tajskiej wiosce Banu Run położonej nieopodal miasta Ayutthaya zrealizowano osobliwy projekt o nazw ...

Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard
Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard

Książka "Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego" Colina Ellarda to doskonałe wprowadz ...

Akustyka w architekturze
Akustyka w architekturze

Projektowanie dla zmysłów jest to bardzo waży trend w architekturze współczesnej. Jednak architekci ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera