Poradnik ciepłego domu. Część 2: styropian, eps - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Poradnik ciepłego domu. Część 2: styropian

 

Czas czytania: ~2 min


Ponad 80% wszystkich dociepleń budynków w Polsce realizowana jest z najtańszego i zarazem najpopularniejszego materiału termoizolacyjnego jakim jest styropian. Aby tworzył barierę zabezpieczającą budynki przed utratą ciepła, EPS musi być używany w pakiecie z kompletnym systemem produktów chemii budowlanej. Oto druga część przewodnika po systemach ociepleń.

 

Ocieplenie elewacji płytami styropianowymi grafitowymi

Ocieplenie elewacji płytami styropianowymi grafitowymi

Prawidłowo zaprojektowane, dobrane, wykonane i eksploatowane systemy ociepleń pozwalają nawet o połowę zmniejszyć koszty ogrzewania i klimatyzacji budynku. Główny składnik systemu to materiał do izolacji cieplnej przegrody zewnętrznej. Powszechnie stosowanym surowcem jest styropian (EPS), którym ociepla się budynki do 25 m wysokości o prostych ścianach. Przy wyższych budynkach styropian zastępuje wełna mineralna ze względu na niepalność. Dla efektywnego spełnienia swoich funkcji izolacja ze styropianu wymaga właściwego montażu i zabezpieczenia, a to zapewnia pakiet produktów towarzyszących w postaci kleju, siatki, łączników, płynu gruntującego, tynku i farby elewacyjnej. Jakość i klasa tych produktów decyduje o sukcesie docieplenia budynku, który w swojej lepszej  odsłonie ma gwarantować komfort cieplny mieszkańcom i niskie koszty eksploatacji.

Zatapianie siatki na elewacji ocieplonej styropianem

Zatapianie siatki na elewacji ocieplonej styropianem

Jaka technologia do styropianu

Płyty styropianowe w każdej wersji (białe, grafitowe i dalmatyńczyk) to wdzięczny materiał do izolacji ścian zewnętrznych. Styropian przez lata zachowuje swoje parametry termoizolacyjne. Jednak sam styropian to za mało do ocieplenia budynku.

 

Jak wygląda w praktyce technologia ocieplenia domu na bazie styropianu? Po przyklejeniu płyty styropianowe należy pokryć warstwą specjalnej masy klejącej. Na tak przygotowaną powierzchnię układa się siatkę zbrojącą, a miejsca takie jak okolice i narożniki drzwi oraz okien zabezpiecza się dodatkową warstwą siatki.

 

Stosując systemy ociepleń bazujące na styropianie można użyć praktycznie każdego rodzaju tynków dostępnych na rynku: akrylowego, silikatowego czy silikonowego, ale można również sięgnąć po innowacyjny tynk hydrofilowy.

System ocieplenia weber.therm CERAMIC na bazie styropianu i płytek klinkierowych

System ocieplenia weber.therm CERAMIC na bazie styropianu i płytek klinkierowych

Kiedy elewacja wymaga odświeżenia, a system ocieplenia i tynk są nadal w dobrym stanie, fasadę można przemalować farbą elewacyjną. Jeśli warstwę wykończeniową systemu ocieplenia stanowi tynk hydrofilowy, to jego efekt można dodatkowo wzmocnić stosując nową farbę z efektem hydrofilowym. Farba jest elastyczna, paropuszczalna i świetnie kry

System ocieplenia weber.therm WS na styropianie białym LR

System ocieplenia weber.therm WS na styropianie białym LR

System ocieplenia weber.therm WS na styropianie grafitowym

csm_System_ocieplenia_weber.System ocieplenia weber.therm WS na styropianie grafitowym

Jak dbać o system ociepleń?

Żywotność dobrze skonfigurowanych systemów ociepleń na styropianie jest bardzo długa i może sięgać nawet ponad 30 lat. Jednak tak długi okres bezproblemowego użytkowania jest możliwy tylko w przypadku regularnej konserwacji i odświeżania tynków. Uszkodzenia warstwy tynków mogą prowadzić do przedostawania się wilgoci do głębszych warstw izolacji, co skutkuje albo jej uszkodzeniem, albo całkowitą degradacją. Dlatego regularne kontrole i natychmiastowe naprawy tynków, a także cykliczne czyszczenie elewacji, są kluczowe dla maksymalnego wydłużenia trwałości systemów ociepleń opartych na styropianie.

 

Źródło: Weber

Więcej informacji znajdziesz na stronie Weber


Podepnij swój artykuł

tagi

Technologie, Styropian, Ściany

WXCA projektuje Apartamenty XYZ
WXCA projektuje Apartamenty XYZ

Na projekt architektoniczny butikowego hotelu w Szczyrku jego inwestor rozpisał w 2019 roku konkurs ...

Dom dla wielu pokoleń od Major Architekci
Dom dla wielu pokoleń od Major Architekci

W trwającym właśnie konkursie Modernizacja Roku biorą udział obiekty o bardzo zróżnicowanym charakte ...

Centrum przesiadkowe Żory – prezentacja online
Centrum przesiadkowe Żory – prezentacja online

Laureatem tegorocznego Plebiscytu Polska Architektura XXL 2019 w kategorii kubatura/obiekty publiczn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera