Poradnik ciepłego domu. Część 2: styropian, eps - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Poradnik ciepłego domu. Część 2: styropian

 

Czas czytania: ~2 min


Ponad 80% wszystkich dociepleń budynków w Polsce realizowana jest z najtańszego i zarazem najpopularniejszego materiału termoizolacyjnego jakim jest styropian. Aby tworzył barierę zabezpieczającą budynki przed utratą ciepła, EPS musi być używany w pakiecie z kompletnym systemem produktów chemii budowlanej. Oto druga część przewodnika po systemach ociepleń.

 

Ocieplenie elewacji płytami styropianowymi grafitowymi

Ocieplenie elewacji płytami styropianowymi grafitowymi

Prawidłowo zaprojektowane, dobrane, wykonane i eksploatowane systemy ociepleń pozwalają nawet o połowę zmniejszyć koszty ogrzewania i klimatyzacji budynku. Główny składnik systemu to materiał do izolacji cieplnej przegrody zewnętrznej. Powszechnie stosowanym surowcem jest styropian (EPS), którym ociepla się budynki do 25 m wysokości o prostych ścianach. Przy wyższych budynkach styropian zastępuje wełna mineralna ze względu na niepalność. Dla efektywnego spełnienia swoich funkcji izolacja ze styropianu wymaga właściwego montażu i zabezpieczenia, a to zapewnia pakiet produktów towarzyszących w postaci kleju, siatki, łączników, płynu gruntującego, tynku i farby elewacyjnej. Jakość i klasa tych produktów decyduje o sukcesie docieplenia budynku, który w swojej lepszej  odsłonie ma gwarantować komfort cieplny mieszkańcom i niskie koszty eksploatacji.

Zatapianie siatki na elewacji ocieplonej styropianem

Zatapianie siatki na elewacji ocieplonej styropianem

Jaka technologia do styropianu

Płyty styropianowe w każdej wersji (białe, grafitowe i dalmatyńczyk) to wdzięczny materiał do izolacji ścian zewnętrznych. Styropian przez lata zachowuje swoje parametry termoizolacyjne. Jednak sam styropian to za mało do ocieplenia budynku.

 

Jak wygląda w praktyce technologia ocieplenia domu na bazie styropianu? Po przyklejeniu płyty styropianowe należy pokryć warstwą specjalnej masy klejącej. Na tak przygotowaną powierzchnię układa się siatkę zbrojącą, a miejsca takie jak okolice i narożniki drzwi oraz okien zabezpiecza się dodatkową warstwą siatki.

 

Stosując systemy ociepleń bazujące na styropianie można użyć praktycznie każdego rodzaju tynków dostępnych na rynku: akrylowego, silikatowego czy silikonowego, ale można również sięgnąć po innowacyjny tynk hydrofilowy.

System ocieplenia weber.therm CERAMIC na bazie styropianu i płytek klinkierowych

System ocieplenia weber.therm CERAMIC na bazie styropianu i płytek klinkierowych

Kiedy elewacja wymaga odświeżenia, a system ocieplenia i tynk są nadal w dobrym stanie, fasadę można przemalować farbą elewacyjną. Jeśli warstwę wykończeniową systemu ocieplenia stanowi tynk hydrofilowy, to jego efekt można dodatkowo wzmocnić stosując nową farbę z efektem hydrofilowym. Farba jest elastyczna, paropuszczalna i świetnie kry

System ocieplenia weber.therm WS na styropianie białym LR

System ocieplenia weber.therm WS na styropianie białym LR

System ocieplenia weber.therm WS na styropianie grafitowym

csm_System_ocieplenia_weber.System ocieplenia weber.therm WS na styropianie grafitowym

Jak dbać o system ociepleń?

Żywotność dobrze skonfigurowanych systemów ociepleń na styropianie jest bardzo długa i może sięgać nawet ponad 30 lat. Jednak tak długi okres bezproblemowego użytkowania jest możliwy tylko w przypadku regularnej konserwacji i odświeżania tynków. Uszkodzenia warstwy tynków mogą prowadzić do przedostawania się wilgoci do głębszych warstw izolacji, co skutkuje albo jej uszkodzeniem, albo całkowitą degradacją. Dlatego regularne kontrole i natychmiastowe naprawy tynków, a także cykliczne czyszczenie elewacji, są kluczowe dla maksymalnego wydłużenia trwałości systemów ociepleń opartych na styropianie.

 

Źródło: Weber

Więcej informacji znajdziesz na stronie Weber


Podepnij swój artykuł

tagi

Technologie, Styropian, Ściany

Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard
Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard

Książka "Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego" Colina Ellarda to doskonałe wprowadz ...

Fabryka Norblina zaczyna żyć
Fabryka Norblina zaczyna żyć

Kilkanaście lat trwało projektowanie, przygotowywanie, wreszcie realizacja wizji przebudowy i modern ...

Akustyka w architekturze
Akustyka w architekturze

Projektowanie dla zmysłów jest to bardzo waży trend w architekturze współczesnej. Jednak architekci ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera