Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego – nowa bryła architektoniczna nad Wisłą

 

Czas czytania: ~2 min


Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego – to nazwa nowej części znanego w całej Polsce stołecznego Centrum Nauki Kopernik. 31 października 2018 roku marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz dyrektor naczelny Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer podpisali umowę o finansowaniu tej realizacji architektonicznej.

 

Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego, bryła architektoniczna, Centrum Nauki Kopernik

Nowe budynki nad Wisłą

Na projekt architektoniczny Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego w ubiegłym roku zorganizowano konkurs architektoniczny. Teraz wybrana wtedy koncepcja architektoniczna pracowni Heinle, Wischer und Partner Architekci została przeznaczona do realizacji. Powstanie rok później niż budowany już w pobliżu kolejny, trzeci odcinek nadwiślańskich bulwarów, projektu biura WXCA.

 

„Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego (PPK) to nowy projekt infrastrukturalny Centrum Nauki Kopernik, które poszerzy jego dotychczasową działalność o obszar badań i rozwoju.  Inicjatywa ta wprowadzi do Polski nową jakość myślenia o edukacji i narzędziach, które służą jej modernizacji. Prowadzone tam prace pozwolą sprawdzić, jakie metody i rozwiązania są najskuteczniejsze, by w toku uczenia się młodzi ludzie nabywali kompetencje, które pozwolą im funkcjonować we współczesnym świecie” - piszą o nowej części Centrum Nauki Kopernik jej pomysłodawcy i twórcy. W nowym skrzydle znajdą się laboratoria, wyposażone w sprzęt niezbędny do prowadzenia zajęć biologicznych, chemicznych, fizycznych, mechatronicznych oraz z wykorzystaniem nowych technologii, np. drukarek 3D i VR. Powstanie także duży warsztat konstruktorski z narzędziami do samodzielnego projektowania i budowy różnych przedmiotów. Przestrzeń będzie przystosowana do testowania różnych formatów zajęć w warunkach szkolnych oraz zbliżonych do tych, w których pracują naukowcy.

Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego, bryła architektoniczna, Centrum Nauki Kopernik

Poznaj niezwykły projekt architektoniczny

Projekt architektoniczny Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego jest także dość wyjątkowy. Budowla będzie miała formę lekkiego prostopadłościanu. Elewacje tej bryły architektonicznej zostaną skomponowane z wypełnionych powietrzem poduszek z membran ETFE. Ten nietypowy materiał i forma nie tylko zapewnią budowli oryginalny wygląd, mają też uczynić obiekt energooszczędnym i przyjaznym dla środowiska. Na zielonym dachu, który przykryje budynek, znajdą się panele słoneczne i fotowoltaiczne, a także instalacje umożliwiające wykorzystywanie wody deszczowej.  Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego z istniejącym budynkiem Centrum Nauki Kopernik zostanie skomunikowana za pomocą podziemnego łącznika. Warto dodać, że projekt architektoniczny siedziby Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego tworzony jest w innowacyjnej technologii BIM (Building Information Modeling), okrzykniętej... przewrotem kopernikańskim w budownictwie.

 

 

Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego - metryczka projektu architektonicznego

Lokalizacja: Warszawa, Bulwary Wiślane
Inwestor: Województwo Mazowieckie, m.st. Warszawa, Centrum Nauki Kopernik
Projektant: Heinle, Wischer und Partner Architekci
Powierzchnia: 6000m2
Projekt: 2017
Realizacja: 2021

Koszt inwestycji to 65 048 943,24 zł
Źródło: um.warszawa.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Bryła Architektoniczna, Projekt Architektoniczny

Nowa architektura w przemysłowej okolicy
Nowa architektura w przemysłowej okolicy

Choć przemysł ciężki od lat nie definiuje już charakteru Górnego Śląska, wciąż w tym regionie istnie ...

Dla nowych mieszczan
Dla nowych mieszczan

419 kawalerek oraz 33 dwupokojowych mieszkań o metrażach od 25,58 do 37 m2 mieści budynek mieszkalny ...

Bryły od mieszkania
Bryły od mieszkania

Maćków Pracownia Projektowa realizuje kolejny projekt we Wrocławiu, zakończyła właśnie budowę pierws ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera