Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Społeczne Archiwum Warszawy - miasto w obiektywie i opowieściach mieszkańców

 

Czas czytania: ~2 min


Społeczne Archiwum Warszawy to inicjatywa, która ma na celu zbieranie wspomnień i archiwalnych fotografii Warszawy. Wszyscy, dla których to miasto i jego architektura były tłem ważnych, niezapomnianych lub po prostu przyjemnych wydarzeń, mogą dołożyć swoją cegiełkę do tworzonego w pełni oddolnie zbioru zdjęć i opowieści o stolicy. Organizatorem akcji jest Tu było, tu stało i Stowarzyszenie Masław.

 

Społeczne Archiwum Warszawy

Społeczne Archiwum Warszawy zaczęło powstawać w 2016 roku i od tego czasu zebrano ponad 750 fotografii oraz 100 krótkich nagrań audio. Najstarsze zdjęcia pochodzą z początku lat 30. i pokazują Warszawę dwudziestolecia międzywojennego, najnowsze zaś to lata 2000., czas intensywnych zmian, gdy wiele znanych i lubianych przez warszawiaków budynków nagle zniknęło z pejzażu miasta.

 

Wszystkie materiały pochodzą od osób prywatnych. Każdy może przekazać posiadane zdjęcia do Społecznego Archiwum Warszawy - mailowo na adres tubylotustalo(at)gmail.com, na umówionym osobiście spotkaniu, podczas którego wolontariusze wykonają skany odbitek, lub w trakcie specjalnie organizowanych wydarzeń. Zebrane zdjęcia i historie zostaną opracowane przez działaczy stowarzyszenia i opublikowane na stronie tubylotustalo.pl/spoleczne-archiwum.

 

Jesienią organizatorzy akcji planują prezentacje zgromadzonych zbiorów. Będą one okazją do pokazania i omówienia zebranych zdjęć oraz do debaty o zmianach w architekturze Warszawy na przestrzeni lat. Najbliższe odbędą się:

6 listopada o godzinie 19.00 w Klubokawiarni Kicia Kocia przy al. Stanów Zjednoczonych 68,

5 grudnia o godzinie 18.30 w Klubokawiarni Międzypokoleniowej przy ul. Anielewicza 3/5.

 

Podczas spotkań każdy będzie mógł dołożyć swoją cegiełkę do Społecznego Archiwum Warszawy. Bezpośrednio przed nimi wolontariusze będą czekali ze skanerem i dyktafonem, żeby na miejscu wykonywać odbitki cyfrowe przyniesionych fotografii oraz nagrywać wspomnienia związane z warszawskimi miejscami i budynkami.

 

Punkt skanowania zdjęć będzie także działać od 17.00 do 18.00 w Otwartej Kolonii (filia Wolskiego Centrum Kultury) przy ul. Górczewskiej 15 w dniach 15 i 29 listopada – przed wykładami „Sławni wolanie” i „Architektura Warszawy niepodległej” w ramach cyklu „Po woli do woli 8.”.

 

Więcej informacji o wydarzeniu znajdziesz na stronie organizatora.

 

Jesteśmy Patronem Medialnym wydarzenia.


Podepnij swój artykuł

tagi

Wystawa Fotografii

Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków
Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków

„Budowa kampusu Akademii Muzycznej jest ważna nie tylko dla tego regionu i Polski, ale też szerzej – ...

Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej
Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała chyba wciąż częściej kojarzy się z przystankiem w drodze na narty niż z miejscem pełny ...

Nowe wcielenie amfiteatru w Szczecinie
Nowe wcielenie amfiteatru w Szczecinie

Teatr Letni w Parku Kasprowicza w centrum Szczecina zaprojektował w 1972 roku Zbigniew Abrahamowicz; ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaproszenia
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera