Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Społeczne Archiwum Warszawy - miasto w obiektywie i opowieściach mieszkańców

 

Czas czytania: ~2 min


Społeczne Archiwum Warszawy to inicjatywa, która ma na celu zbieranie wspomnień i archiwalnych fotografii Warszawy. Wszyscy, dla których to miasto i jego architektura były tłem ważnych, niezapomnianych lub po prostu przyjemnych wydarzeń, mogą dołożyć swoją cegiełkę do tworzonego w pełni oddolnie zbioru zdjęć i opowieści o stolicy. Organizatorem akcji jest Tu było, tu stało i Stowarzyszenie Masław.

 

Społeczne Archiwum Warszawy

Społeczne Archiwum Warszawy zaczęło powstawać w 2016 roku i od tego czasu zebrano ponad 750 fotografii oraz 100 krótkich nagrań audio. Najstarsze zdjęcia pochodzą z początku lat 30. i pokazują Warszawę dwudziestolecia międzywojennego, najnowsze zaś to lata 2000., czas intensywnych zmian, gdy wiele znanych i lubianych przez warszawiaków budynków nagle zniknęło z pejzażu miasta.

 

Wszystkie materiały pochodzą od osób prywatnych. Każdy może przekazać posiadane zdjęcia do Społecznego Archiwum Warszawy - mailowo na adres tubylotustalo(at)gmail.com, na umówionym osobiście spotkaniu, podczas którego wolontariusze wykonają skany odbitek, lub w trakcie specjalnie organizowanych wydarzeń. Zebrane zdjęcia i historie zostaną opracowane przez działaczy stowarzyszenia i opublikowane na stronie tubylotustalo.pl/spoleczne-archiwum.

 

Jesienią organizatorzy akcji planują prezentacje zgromadzonych zbiorów. Będą one okazją do pokazania i omówienia zebranych zdjęć oraz do debaty o zmianach w architekturze Warszawy na przestrzeni lat. Najbliższe odbędą się:

6 listopada o godzinie 19.00 w Klubokawiarni Kicia Kocia przy al. Stanów Zjednoczonych 68,

5 grudnia o godzinie 18.30 w Klubokawiarni Międzypokoleniowej przy ul. Anielewicza 3/5.

 

Podczas spotkań każdy będzie mógł dołożyć swoją cegiełkę do Społecznego Archiwum Warszawy. Bezpośrednio przed nimi wolontariusze będą czekali ze skanerem i dyktafonem, żeby na miejscu wykonywać odbitki cyfrowe przyniesionych fotografii oraz nagrywać wspomnienia związane z warszawskimi miejscami i budynkami.

 

Punkt skanowania zdjęć będzie także działać od 17.00 do 18.00 w Otwartej Kolonii (filia Wolskiego Centrum Kultury) przy ul. Górczewskiej 15 w dniach 15 i 29 listopada – przed wykładami „Sławni wolanie” i „Architektura Warszawy niepodległej” w ramach cyklu „Po woli do woli 8.”.

 

Więcej informacji o wydarzeniu znajdziesz na stronie organizatora.

 

Jesteśmy Patronem Medialnym wydarzenia.


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wystawa Fotografii

Nowa architektura w przemysłowej okolicy
Nowa architektura w przemysłowej okolicy

Choć przemysł ciężki od lat nie definiuje już charakteru Górnego Śląska, wciąż w tym regionie istnie ...

Dla nowych mieszczan
Dla nowych mieszczan

419 kawalerek oraz 33 dwupokojowych mieszkań o metrażach od 25,58 do 37 m2 mieści budynek mieszkalny ...

Bryły od mieszkania
Bryły od mieszkania

Maćków Pracownia Projektowa realizuje kolejny projekt we Wrocławiu, zakończyła właśnie budowę pierws ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaproszenia
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera