Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Znamy wyniki konkursu architektonicznego na Plac Centralny

 

Czas czytania: ~2 min


Plac Centralny – to przestrzeń u stóp Pałacu Kultury i Nauki, przestrzeń na osi tego gmachu, pomiędzy planowanym Muzeum Sztuki Nowoczesnej a południową częścią Placu Defilad, która też w przyszłości ma być zagospodarowana. Zgodnie z planami ratusza Plac Centralny ma się stać przyjazną, atrakcyjną przestrzenią publiczną o wielu zastosowaniach.

 

Plac Centralny w Warszawie
Plac Centralny w Warszawie

Konkurs na projekt Placu Centralnego miał kilka etapów. Po okresie przygotowań i opracowywania koncepcji ogłoszono pierwszy konkurs – w jego ramach wyłoniono pięć najciekawszych projektów architektonicznych, które poddano konsultacjom społecznym, mającym wpływ na ostateczny kształt wybranych wizji. Teraz z nich ostatecznie wybrano tę, która ma zostać zrealizowana.

 

Plac Centralny w Warszawie

Plac Centralny dla każdego

Projekt architektoniczny Placu Centralnego, który okazał się najlepszy – to wizja, nadesłana przez pracownię  A-A Collective. To zespół międzynarodowy, w jego skład wchodzą: Zygmunt Borawski, Srdjan Zlokapa, Martin Marker Larsen. „Plac Defilad z zielenią, nowymi budynkami i atrakcyjnym programem kulturalnym będzie pełnić ważną społeczną funkcję, uatrakcyjni ścisłe centrum miasta. Zapowiada to projekt pracowni A-A Collective. Powstanie swoisty palimpsest z historią Warszawy zapisaną symbolicznie w nawierzchni placu brukiem i zielenią” – mówiłą podczas ogłoszenia wyników konkursu architektonicznego Marlena Happach, architekt miasta, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy.

Plac Centralny w Warszawie
Plac Centralny w Warszawie

Plac Centralny w projekcie architektonicznym A-A Collective ma mieć wiele funkcji. Z jednej strony w jego przestrzeni uważny widz doszuka się śladów po przedwojennej historii tego miejsca; architekci chcą zachować także Trybunę Honorową oraz detale z czasów socrealizmu. Plac ma być na co dzień przyjaznym miejscem do spędzani czasu – będzie tu zieleń i woda, czasami plac ma się też zamieniać w miejsce imprez masowych.

Plac Centralny w Warszawie
Plac Centralny w Warszawie

Zobacz jak przeszłość łączy się z teraźniejszością

Autorzy projektu architektonicznego, który zwyciężył w konkursie na opracowanie wizji Placu Centralnego, czyli A-A Collective piszą: „„Nie chcemy tworzyć kolejnej kamiennej pustyni. Uważamy, że koncerty, manifestacje, targi, gry miejskie, spektakle mogą być organizowane w przestrzeni, która łączy w sobie elementy parku i placu. Latem plac będzie działał jako rozległy obszar zabawy i wypoczynku. W zimie zaś jako park, którego widoki będą łagodziły mroźny krajobraz stolicy”. Zapewni to dobór roślin, które nie tracą liści na zimę i są zielone przez cały rok”.

Zwycięski projekt zespołu A-A Collective jest określany mianem „warszawskich Pompei”, miejsca, w którym pamiątki przeszłości integrują się ze współczesnością. „Kamienna trybuna porośnięta kwiatami budzi skojarzenia z „antycznym” reliktem po upadłej cywilizacji. Powraca jako memento w zielonej odsłonie, w nowoczesnej przestrzeni wśród traw i kwiatów. Nowa aranżacja zapowiada lepsze centrum, które będzie atrakcyjne dla wszystkich (...)”.


Źródło: um.warszawa.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego

Trzy nowe stacje metra w Warszawie
Trzy nowe stacje metra w Warszawie

Od 4 kwietnia 2020 roku warszawskie metro jest dłuższe o 3,4 km i o trzy stacje: Płocka, Młynów i Ks ...

Webinarium H+H: System Budowy H+H w świecie BIM
Webinarium H+H: System Budowy H+H w świecie BIM

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, studentów, wykonawców i wszystkich zainteresowany ...

Webinarium Stiebel Eltron: Gruntowe pompy ciepła dla budownictwa jednorodzinnego
Webinarium Stiebel Eltron: Gruntowe pompy ciepła dla budownictwa jednorodzinnego

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, firm inżynierskich (instalacyjnych) projektantów ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera