Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Znamy wyniki konkursu architektonicznego na Plac Centralny

 

Czas czytania: ~2 min


Plac Centralny – to przestrzeń u stóp Pałacu Kultury i Nauki, przestrzeń na osi tego gmachu, pomiędzy planowanym Muzeum Sztuki Nowoczesnej a południową częścią Placu Defilad, która też w przyszłości ma być zagospodarowana. Zgodnie z planami ratusza Plac Centralny ma się stać przyjazną, atrakcyjną przestrzenią publiczną o wielu zastosowaniach.

 

Plac Centralny w Warszawie
Plac Centralny w Warszawie

Konkurs na projekt Placu Centralnego miał kilka etapów. Po okresie przygotowań i opracowywania koncepcji ogłoszono pierwszy konkurs – w jego ramach wyłoniono pięć najciekawszych projektów architektonicznych, które poddano konsultacjom społecznym, mającym wpływ na ostateczny kształt wybranych wizji. Teraz z nich ostatecznie wybrano tę, która ma zostać zrealizowana.

 

Plac Centralny w Warszawie

Plac Centralny dla każdego

Projekt architektoniczny Placu Centralnego, który okazał się najlepszy – to wizja, nadesłana przez pracownię  A-A Collective. To zespół międzynarodowy, w jego skład wchodzą: Zygmunt Borawski, Srdjan Zlokapa, Martin Marker Larsen. „Plac Defilad z zielenią, nowymi budynkami i atrakcyjnym programem kulturalnym będzie pełnić ważną społeczną funkcję, uatrakcyjni ścisłe centrum miasta. Zapowiada to projekt pracowni A-A Collective. Powstanie swoisty palimpsest z historią Warszawy zapisaną symbolicznie w nawierzchni placu brukiem i zielenią” – mówiłą podczas ogłoszenia wyników konkursu architektonicznego Marlena Happach, architekt miasta, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy.

Plac Centralny w Warszawie
Plac Centralny w Warszawie

Plac Centralny w projekcie architektonicznym A-A Collective ma mieć wiele funkcji. Z jednej strony w jego przestrzeni uważny widz doszuka się śladów po przedwojennej historii tego miejsca; architekci chcą zachować także Trybunę Honorową oraz detale z czasów socrealizmu. Plac ma być na co dzień przyjaznym miejscem do spędzani czasu – będzie tu zieleń i woda, czasami plac ma się też zamieniać w miejsce imprez masowych.

Plac Centralny w Warszawie
Plac Centralny w Warszawie

Zobacz jak przeszłość łączy się z teraźniejszością

Autorzy projektu architektonicznego, który zwyciężył w konkursie na opracowanie wizji Placu Centralnego, czyli A-A Collective piszą: „„Nie chcemy tworzyć kolejnej kamiennej pustyni. Uważamy, że koncerty, manifestacje, targi, gry miejskie, spektakle mogą być organizowane w przestrzeni, która łączy w sobie elementy parku i placu. Latem plac będzie działał jako rozległy obszar zabawy i wypoczynku. W zimie zaś jako park, którego widoki będą łagodziły mroźny krajobraz stolicy”. Zapewni to dobór roślin, które nie tracą liści na zimę i są zielone przez cały rok”.

Zwycięski projekt zespołu A-A Collective jest określany mianem „warszawskich Pompei”, miejsca, w którym pamiątki przeszłości integrują się ze współczesnością. „Kamienna trybuna porośnięta kwiatami budzi skojarzenia z „antycznym” reliktem po upadłej cywilizacji. Powraca jako memento w zielonej odsłonie, w nowoczesnej przestrzeni wśród traw i kwiatów. Nowa aranżacja zapowiada lepsze centrum, które będzie atrakcyjne dla wszystkich (...)”.


Źródło: um.warszawa.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego

Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.
Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.

Warszawa z roku na rok wzbogaca się o nowe kwartały zabudowy. Choć stolica jest dziś już dość gęsto ...

Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków
Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków

„Budowa kampusu Akademii Muzycznej jest ważna nie tylko dla tego regionu i Polski, ale też szerzej – ...

Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej
Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała chyba wciąż częściej kojarzy się z przystankiem w drodze na narty niż z miejscem pełny ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera