Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom Dominika – humanistyczny projekt architektoniczny

 

Czas czytania: ~2 min


Dom Dominika – to projekt architektoniczny, opracowany przez dwie polskie architektki, Ewelinę Jaskulską i Monikę Nalewajk. Koncepcja domu dla Dominika zdobyła niedawno trzecią nagrodę w międzynarodowym konkursie architektonicznym „The Small House of Universal Design Award”, zorganizowanym przy okazji obchodów setnej rocznicy Bauhausu przez Institut für Universal Design Munich oraz DDI Kyoto.

 

Dom Dominika
Poznaj wyniki konkursu architektonicznego
 

Nagrodzony w konkursie architektonicznym „The Small House of Universal Design Award” Dom Dominika – to projekt dwóch polskich projektantek, Moniki Nalewajk (pracownia Yuki Design) i Eweliny Jaskulskiej (Artectonica). Dla obu udział w międzynarodowych konkursach architektonicznych nie jest niczym wyjątkowym; np. w 2017 roku ta druga z architektek zdobyła jedną z nagród World Architecture Community za projekt architektoniczny Domu Lokalnego. 

Dom Dominika
Dom Doiminika

Dom Dominika, projekt architektoniczny powstały w 2018 roku, odnosi się do konkursowego zadania, w którym autorzy mieli się zmierzyć z zagadnieniem projektowania uniwersalnego, dostępnego, funkcjonalnego dla wszystkich, bez względu na wiek, stan zdrowia, zamożność. Ewelina Jaskulska i Monika Nalewajk tworząc swój projekt postanowiły odnieść się do potrzeb chłopca, poruszającego się na wózku inwalidzkim. 

Dom Dominika
Dom Dominika
Zobacz szczegóły projektu architektonicznego
 

„W kształtowaniu domu nadrzędny był humanistyczny wymiar architektury, której odniesieniem jest człowiek” - tłumaczą architektki, które za cel postawiły sobie stworzenie przestrzeni nie wykluczającej, dostępnej i atrakcyjnej dla każdego, także dla dziecka o ograniczonej zdolności poruszania się. Projekt architektoniczny domu projektantki założyły na planie kwadratu, którego czwartą część stanowi ogród, zbliżając się w ten sposób do strefy mieszkalnej, integrując z nią. 

Dom Dominika
Dom Dominika

Dom Dominika podzielony został na cztery części. Jak zostało powiedziane, jedną z nich stanowi ogród. Wszystkie przenikają się ze sobą, są połączone pasem komunikacyjnym, obiegającym cała przestrzeń i ułatwiającym przemieszczanie się po niej także osobie na wózku inwalidzkim. Dom można zaaranżować dość elastycznie, dopasowując do indywidualnych potrzeb. Autorki przewidziały dwie opcje: dom posadowiony na ziemi, łatwo dostępny, ale i uniesiony na słupach azyl dla odludków. 

 

Źródło: www.artectonica.com

Dom Dominika
Dom Dominika
Dom Dominika
Dom Dominika

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Hot

Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.
Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.

Weź udział w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023 i oddaj swój głos na najlepszą realizację arch ...

Torus symbolem miasta
Torus symbolem miasta

Charakterystyczna konstrukcja górująca nad częścią Ciechanowa powszechnie nazywana jest wieżą ciśnie ...

Nowa architektura w przemysłowej okolicy
Nowa architektura w przemysłowej okolicy

Choć przemysł ciężki od lat nie definiuje już charakteru Górnego Śląska, wciąż w tym regionie istnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera