Dom Dominika – humanistyczny projekt architektoniczny - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom Dominika – humanistyczny projekt architektoniczny

 

Czas czytania: ~2 min


Dom Dominika – to projekt architektoniczny, opracowany przez dwie polskie architektki, Ewelinę Jaskulską i Monikę Nalewajk. Koncepcja domu dla Dominika zdobyła niedawno trzecią nagrodę w międzynarodowym konkursie architektonicznym „The Small House of Universal Design Award”, zorganizowanym przy okazji obchodów setnej rocznicy Bauhausu przez Institut für Universal Design Munich oraz DDI Kyoto.

 

Dom Dominika
Poznaj wyniki konkursu architektonicznego
 

Nagrodzony w konkursie architektonicznym „The Small House of Universal Design Award” Dom Dominika – to projekt dwóch polskich projektantek, Moniki Nalewajk (pracownia Yuki Design) i Eweliny Jaskulskiej (Artectonica). Dla obu udział w międzynarodowych konkursach architektonicznych nie jest niczym wyjątkowym; np. w 2017 roku ta druga z architektek zdobyła jedną z nagród World Architecture Community za projekt architektoniczny Domu Lokalnego. 

Dom Dominika
Dom Doiminika

Dom Dominika, projekt architektoniczny powstały w 2018 roku, odnosi się do konkursowego zadania, w którym autorzy mieli się zmierzyć z zagadnieniem projektowania uniwersalnego, dostępnego, funkcjonalnego dla wszystkich, bez względu na wiek, stan zdrowia, zamożność. Ewelina Jaskulska i Monika Nalewajk tworząc swój projekt postanowiły odnieść się do potrzeb chłopca, poruszającego się na wózku inwalidzkim. 

Dom Dominika
Dom Dominika
Zobacz szczegóły projektu architektonicznego
 

„W kształtowaniu domu nadrzędny był humanistyczny wymiar architektury, której odniesieniem jest człowiek” - tłumaczą architektki, które za cel postawiły sobie stworzenie przestrzeni nie wykluczającej, dostępnej i atrakcyjnej dla każdego, także dla dziecka o ograniczonej zdolności poruszania się. Projekt architektoniczny domu projektantki założyły na planie kwadratu, którego czwartą część stanowi ogród, zbliżając się w ten sposób do strefy mieszkalnej, integrując z nią. 

Dom Dominika
Dom Dominika

Dom Dominika podzielony został na cztery części. Jak zostało powiedziane, jedną z nich stanowi ogród. Wszystkie przenikają się ze sobą, są połączone pasem komunikacyjnym, obiegającym cała przestrzeń i ułatwiającym przemieszczanie się po niej także osobie na wózku inwalidzkim. Dom można zaaranżować dość elastycznie, dopasowując do indywidualnych potrzeb. Autorki przewidziały dwie opcje: dom posadowiony na ziemi, łatwo dostępny, ale i uniesiony na słupach azyl dla odludków. 

 

Źródło: www.artectonica.com

Dom Dominika
Dom Dominika
Dom Dominika
Dom Dominika

Podepnij swój artykuł

tagi

Hot

Dom z czapką z pracowni IFAgroup
Dom z czapką z pracowni IFAgroup

W pracowni IFAgroup powstał projekt domu jednorodzinnego w jednej z dzielnic Gdańska. Ta okolica jes ...

Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu
Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu

Browary Warszawskie to kwartał położony na warszawskiej Woli. Zaprojektowany jako miejsce, w którym ...

Webinarium Bauder: Innowacje Bauder 2021 na każdy dach
Webinarium Bauder: Innowacje Bauder 2021 na każdy dach

Zapraszamy na webinarium architektoniczne firmy Bauder, którego tematem będzie prezentacja innowacyj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera