Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Pivexin Technology – nowoczesna architektura przemysłowa

 

Czas czytania: ~3 min


Pivexin Technology – to firma działająca w branży maszynowej. Swoim klientom proponuje rozwiązania technologiczne z zakresu automatyki i pneumatyki, w swojej ofercie ma części maszyn, silniki, amortyzatory itp. W 2015 roku firma zdecydowała się na przeniesienie do nowej siedziby, w której część biurowa musiała być połączona m.in. z halą magazynową.

 

Pivexin Technology

Projekt architektoniczny nowej siedziby firmy Pivexin Technology opracowało biuro Mus Architects, które w ubiegłym roku zyskało rozgłos za sprawą odważnej i oryginalnej realizacji architektonicznej domu jednorodzinnego „Czarna Skała”. Ten szeroko komentowany projekt stał się dowodem, że architekci z pracowni MUS nie moją się wyzwań, a zadania architektoniczne potrafią realizować w indywidualny i bardzo interesujący sposób. 

Pivexin Technology
Projekt architektoniczny dla przemysłu

 

Stworzenie projektu architektonicznego budynku biurowego i hali magazynowej kryło w sobie znacznie więcej ograniczeń niż opracowanie koncepcji domu jednorodzinnego. I do tego zadania jednak architekci podeszli z zaangażowaniem i szukali oryginalności w pozornie banalnym zadaniu. Dla firmy Pivexin Technology stworzyli wizję, składającą się z budynku biurowego wraz z zapleczem socjalnym, hali magazynowej oraz zagospodarowania terenu wokół budynków włącznie z dojazdem, parkingiem i zielenią ozdobną. 

Pivexin Technology

„Budynek biurowy i hala magazynowa to przestrzenie o różnej funkcji, jednakże w działalności firmy Pivexin Technology będą się uzupełniały i wymagają wzajemnego połączenia. Dążyliśmy zatem do scalania struktury obu budynków tak, aby stworzyć spójny „organizm”, funkcjonalny kombajn składający się z niezależnych elementów, które jednak ponad wszystko tworzą całość” - tłumaczą autorzy projektu architektonicznego. W ten sposób powstał prostopadłościenny budynek, w którym zamknięto obie główne funkcje – biurową i magazynową. 

Pivexin Technology
Dwa oblicza budynku

 

Podział na dwie różne pod względem zastosowania przestrzenie da się jednak dostrzec z niuansach czarnej elewacji budynku. „Elewacja biurowca jest w znacznym stopniu przeszklona, bardziej otwarta i trójwymiarowa, wyposażona w pionowe pilastry i poziome gzymsy akcentujące reprezentacyjną i frontową część kubatury. Elewacja hali magazynowej jest prosta i skromna – dopasowana do przemysłowego charakteru tej części bryły budynku” - zdradzają architekci. Obie wykonano z wykorzystaniem aluminium i czarnej stali, dzięki którym ta bryła architektoniczna zyskała oryginalny wyraz i jest widoczna z ruchliwej arterii, przy której stanęła. Wykorzystane do budowy materiały i kolorystka korespondują także z branżą, w której działa firma  Pivexin Technology.

Pivexin Technology

Część biurową i magazynową rozdzielono nie tylko za pomocą różnic na elewacji. Dzieli je także specjalny trakt pomieszczeń zaplecza. „Część magazynowo – produkcyjna to otwarta przestrzeń hali. Wydzielono tu obszar z przeznaczeniem na produkcję oraz część z przeznaczeniem na wysokie składowanie” - opisują autorzy projektu architektonicznego. Strefę biurową poprzedza otwarty na dwie kondygnacje hol recepcyjny i lobby. Ponadto w części biurowej ważnym elementem uczyniono żywą roślinność. Architekci dodają: Żywa zieleń intensywna bądź ekstensywna pojawia się również (...) w lobby oraz w strefie wypoczynkowej na piętrze, gdzie wygodne kanapy i fotele ustawiono na tle żywej „zielonej ściany”.

 

Biurowiec i hala magazynowa - siedziba firmy Pivexin Technology

Lokalizacja: ul. Wyrobiskowa 4,  Babice (gmina Nędza)

Inwestor: Pivexin Technology
Projektanci: Mus Architects - Adam Zwierzyński, Anna Porębska
Powierzchnia całkowita: 3800 m2, w tym: hala –2150 m2 i biurowiec – 1650 m2
Projekt: 2015

Realizacja: 2018

Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski, Adam Zwierzyński

Polska Architektura XXL 2018

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Hot

Proekologiczne przedszkole w Regułach
Proekologiczne przedszkole w Regułach

Pełny program dydaktyczny z uwzględnieniem wyrównywania dysfunkcji i dostępność dla osób z ogranicze ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera