Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Pivexin Technology – nowoczesna architektura przemysłowa

 

Czas czytania: ~3 min


Pivexin Technology – to firma działająca w branży maszynowej. Swoim klientom proponuje rozwiązania technologiczne z zakresu automatyki i pneumatyki, w swojej ofercie ma części maszyn, silniki, amortyzatory itp. W 2015 roku firma zdecydowała się na przeniesienie do nowej siedziby, w której część biurowa musiała być połączona m.in. z halą magazynową.

 

Pivexin Technology

Projekt architektoniczny nowej siedziby firmy Pivexin Technology opracowało biuro Mus Architects, które w ubiegłym roku zyskało rozgłos za sprawą odważnej i oryginalnej realizacji architektonicznej domu jednorodzinnego „Czarna Skała”. Ten szeroko komentowany projekt stał się dowodem, że architekci z pracowni MUS nie moją się wyzwań, a zadania architektoniczne potrafią realizować w indywidualny i bardzo interesujący sposób. 

Pivexin Technology
Projekt architektoniczny dla przemysłu

 

Stworzenie projektu architektonicznego budynku biurowego i hali magazynowej kryło w sobie znacznie więcej ograniczeń niż opracowanie koncepcji domu jednorodzinnego. I do tego zadania jednak architekci podeszli z zaangażowaniem i szukali oryginalności w pozornie banalnym zadaniu. Dla firmy Pivexin Technology stworzyli wizję, składającą się z budynku biurowego wraz z zapleczem socjalnym, hali magazynowej oraz zagospodarowania terenu wokół budynków włącznie z dojazdem, parkingiem i zielenią ozdobną. 

Pivexin Technology

„Budynek biurowy i hala magazynowa to przestrzenie o różnej funkcji, jednakże w działalności firmy Pivexin Technology będą się uzupełniały i wymagają wzajemnego połączenia. Dążyliśmy zatem do scalania struktury obu budynków tak, aby stworzyć spójny „organizm”, funkcjonalny kombajn składający się z niezależnych elementów, które jednak ponad wszystko tworzą całość” - tłumaczą autorzy projektu architektonicznego. W ten sposób powstał prostopadłościenny budynek, w którym zamknięto obie główne funkcje – biurową i magazynową. 

Pivexin Technology
Dwa oblicza budynku

 

Podział na dwie różne pod względem zastosowania przestrzenie da się jednak dostrzec z niuansach czarnej elewacji budynku. „Elewacja biurowca jest w znacznym stopniu przeszklona, bardziej otwarta i trójwymiarowa, wyposażona w pionowe pilastry i poziome gzymsy akcentujące reprezentacyjną i frontową część kubatury. Elewacja hali magazynowej jest prosta i skromna – dopasowana do przemysłowego charakteru tej części bryły budynku” - zdradzają architekci. Obie wykonano z wykorzystaniem aluminium i czarnej stali, dzięki którym ta bryła architektoniczna zyskała oryginalny wyraz i jest widoczna z ruchliwej arterii, przy której stanęła. Wykorzystane do budowy materiały i kolorystka korespondują także z branżą, w której działa firma  Pivexin Technology.

Pivexin Technology

Część biurową i magazynową rozdzielono nie tylko za pomocą różnic na elewacji. Dzieli je także specjalny trakt pomieszczeń zaplecza. „Część magazynowo – produkcyjna to otwarta przestrzeń hali. Wydzielono tu obszar z przeznaczeniem na produkcję oraz część z przeznaczeniem na wysokie składowanie” - opisują autorzy projektu architektonicznego. Strefę biurową poprzedza otwarty na dwie kondygnacje hol recepcyjny i lobby. Ponadto w części biurowej ważnym elementem uczyniono żywą roślinność. Architekci dodają: Żywa zieleń intensywna bądź ekstensywna pojawia się również (...) w lobby oraz w strefie wypoczynkowej na piętrze, gdzie wygodne kanapy i fotele ustawiono na tle żywej „zielonej ściany”.

 

Biurowiec i hala magazynowa - siedziba firmy Pivexin Technology

Lokalizacja: ul. Wyrobiskowa 4,  Babice (gmina Nędza)

Inwestor: Pivexin Technology
Projektanci: Mus Architects - Adam Zwierzyński, Anna Porębska
Powierzchnia całkowita: 3800 m2, w tym: hala –2150 m2 i biurowiec – 1650 m2
Projekt: 2015

Realizacja: 2018

Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski, Adam Zwierzyński

Polska Architektura XXL 2018

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Hot

Milestone Wrocław Fabryczna - akademik nowej generacji
Milestone Wrocław Fabryczna - akademik nowej generacji

373 pokoi, a w nich 512 łóżek ma się pomieścić w akademiku, jaki powstanie przy ulicy Fabrycznej we ...

Nowoczesna nadbudowa
Nowoczesna nadbudowa

Nadbudowa kamienicy przy ulicy Kościuszki 22 w Krakowie ma połączyć w sobie „dwa odmienne charaktery ...

Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad
Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad

Jak zaprojektować nowoczesny i funkcjonalny dom przy jednoczesnym zachowaniu intymności dla jego mie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera