Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Plebiscyt Polska Architektura XXL 2018 – internauci wybrali

 

Czas czytania: ~5 min


Zakończyło się głosowanie internautów 11 edycji plebiscytu Polska Architektura XXL. Internauci wybrali swoich faworytów z puli ponad 100 obiektów zgłoszonych w trzech kategoriach: kubatura, wnętrza i krajobraz. Laureaci odbiorą nagrody na uroczystej Gali, która odbędzie się 4 kwietnia 2019 roku w warszawskim Hotelu Vienna House Mokotów Warsaw, który w lutym 2019 otworzył swoje podwoje. Tego dnia zaprezentowane zostaną także wyniki głosowania jury oraz poznamy zdobywcę nagrody Grand Prix 2018.

 

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2018

Plebiscyt Polska Architektura XXL jest organizowany od 2008 roku. W tym roku  objął swoim zasięgiem kilka tysięcy realizacji na bieżąco relacjonowanych przez cały 2018 rok, na łamach wortali www.sztuka-architektury.pl, www.sztuka-wnetrza.pl i www.sztuka-krajobrazu.pl.

 

Zgłoszenia do konkursu zbierane były do 20 stycznia 2019 roku, a głosowanie internautów rozpoczęło się 1 lutego 2019 i trwało do 28 lutego 2019 roku. W sumie oddano w nim ponad 25 tysięcy głosów na 109 obiektów.

 

Jakie realizacje architektoniczne zdaniem internautów zasłużyły na wyróżnienie?

 

polska architektura

W kategorii obiekty publiczne przeważającą liczbą 2375 głosów wygrała siedziba firmy Bialmed w Piszu zaprojektowana przez pracownię 3XA.

 

 „Obiekty zostały zaprojektowane w prostym, nowoczesnym i eleganckim wydaniu, bez przesycenia zbędnym detalem architektonicznym. Budynek ma stanowić wizytówkę firmy Bialmed” - tłumaczą autorzy projektu architektonicznego, członkowie zespołu biura 3XA. Biurowo-magazynowy gmach musiał nie tylko pomieścić szereg określonych funkcji. Musiał też wpisać się w mazurski krajobraz.

siedziba firmy Bilmard w Piszu, 3XA

W kategorii obiekty prywatne wygrał dom jednorodzinny w Szczecinie, którego autorem jest Reform Architekt Marcin Tomaszewski. Realizacja zdobyła 780 głosów.

 

Na projekt domu na obrzeżach Szczecina największy wpływ miała działka – niewygodna, kanciasta, mało ustawna. Aby ulokować na niej budynek jednorodzinny, zapewnić jego mieszkańcom poczucie prywatności, ale i kawałek ogródka architekci musieli sięgnąć po nietypowe rozwiązania. Dom założono na planie trapezu, z dostawioną do niego trójkątną dobudówką. Budynek – niczym rzeźba – z każdej strony wygląda inaczej, a architekt jeszcze to wrażenie podkreślił, sięgając po kontrastujące ze sobą materiały wykończeniowe.

dom jednorodzinny w Szczecinie,Reform Architekt Marcin Tomaszewski

polskie wnętrze 2018

W kategorii wnętrza publiczne zwyciężyło Biuro The Software House w Gliwicach autorstwa Zalewski Architecture Group zdobywając 1969 głosów.

 

TSH na swoją nową siedzibę wybrało budynek Starej Poczty w Gliwicach – miejsce historyczne, tworzące tkankę miejską Gliwic od roku 1904. Projektanci mając świadomość wartości artystycznej obiektu postanowili zaaranżować jego wnętrze tak, aby tworzyło spójną całość z historyczną, XX-wieczną elewacją. Dodatkowo powierzone zostało im zadanie przekształcenie filozofii firmy w wymierne wartości – stworzenie przestrzeni pracy kreatywnej, przestrzeni funkcjonalnej, w której pracownicy czują się bardziej jak w domu.

Biuro The Software House w Gliwicach, Zalewski Architecture Group

W kategorii wnętrza prywatne zwyciężyło mieszkanie w Krakowie zaprojektowane przez pracownię  projektową Novi Art. Wnętrze zdobyło 1760 głosów.

 

Nowocześnie, ale przytulnie - tak można byłoby w dwóch słowach określić wnętrze mieszkania w Krakowie. Jest to jedna z realizacji pracowni projektowej Novi Art, która w swoich projektach stawia na funkcjonalność oraz wysoką jakość architektoniczną. Cechy te widzimy także w mieszkaniu zaprojektowanym dla młodego małżeństwa, usytuowanym na parterze apartamentowca. Mieszkanie ma powierzchnię 65 m2, na której mieszczą się trzy pokoje, a jego dużym atutem jest bezpośredni dostęp do prywatnego ogródka.

mieszkanie w Krakowie zaprojektowane przez pracownię  projektową Novi Art

polski krajobraz 2018

W kategorii przestrzeń publiczna, zdobywając 1206 głosów, wygrał nowoczesny park wodny na Plantach w Jaworznie, zaprojektowany przez pracownię RS+ Robert Skitek.

 

Na terenie dawnej kopalni w Jaworznie biuro architektoniczne RS+ Robert Skitek zaproponowało stworzenie terenu rekreacji dla mieszkańców. W ten sposób obszar 6900 m2 zagospodarowany został na nowo, oferując nowoczesny park wodny z placem zabaw i przestrzeń zieloną. Na środku placu znajduje się płytki zbiornik, w którym rozlokowane zostały fontanny i inne przyrządy rozbryzgujące wodę. Wokół zbiornika umieszczone zostały wygodne, drewniane siedziska, na których rodzice mogą przysiąść obserwując bawiące się pociechy.

nowoczesny park wodny na Plantach w Jaworznie,  RS+ Robert Skitek

W kategorii ogrody prywatne wygrał "Bambusowy pokój" w Lublinie projektu pracowni Planea zdobywając 968 głosów.

 

W zamyśle ogród miał być kolejnym wnętrzem domu - stąd wziął się pomysł na nazwę- "Bambusowy pokój". Do podziału przestrzeni posłużyły wyniesione donice, które wydzieliły miejsce będące "salonem ogrodu". Przestrzeń została podzielona tak, by wszyscy użytkownicy znaleźli miejsce dla siebie: dzieci - przestrzeń do zabawy, dorośli - miejsce do relaksu.

"Bambusowy pokój" w Lublinie, Planea

 

Zwycięzcy odbiorą nagrody w czasie uroczystości 4 kwietnia 2019 r. w Hotelu Vienna House Mokotów Warsaw. Tego dnia zaprezentowane zostaną także wyniki głosowania jury oraz poznamy zdobywcę nagrody Grand Prix 2018. Najlepsze projekty Plebiscytu Polska Architektura XXL 2018 będą prezentowane też w trakcie wystaw w całej Polsce.

 

Brutalistyczny Hotel Vienna House Mokotów Warsaw

Na hotelowej mapie Warszawy i biznesowej dzielnicy Mokotów pojawił się nowy biznesowo-lifestyle’owy hotel Vienna House ze 164 pokojami. Wysublimowany design, tętniące życiem lobby, farmerski koncept kulinarny i dbałość o doświadczenia gości to cechy, którymi chce się na niej wyróżnić. Bryła stanowi próbę przeniesienia się w lata 60-te XX wieku. Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia JEMS Architekci, znana z oryginalnych projektów jak np. hotel Renaissance w Warszawie. Wystrój wnętrz to efekt współpracy inwestora, projektantki Agaty Pleśniarowicz oraz Vienna House.

Dziękujemy wszystkim za udział a zwycięzcom gratulujemy!

 

Organizatorem plebiscytu Polska Architektura XXL jest Grupa Sztuka Architektury – grupa wortali tematycznych poświęconych architekturze. Należą do niej wortale sztuka-architektury.pl, sztuka-wnetrza.pl, sztuka-krajonbrazu.pl, e-kwartalnik architektoniczny „Krytyka Architektury” oraz specjalistyczna księgarnia internetowa dla architektów www.ksa24.pl.

23AQaOrgU3nJfMBywhcKrNKKqMDBJq5lvxYH1vEOjo7iaRvZvnMhTRD2vPto_ramka-logamjpg.jpg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Polska Architektura 2018, Polska Architektura Xxl 2018, Polska Architektura Xxl, Konkurs Architektoniczy

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

Dom na Kujawach z widokiem na jezioro
Dom na Kujawach z widokiem na jezioro

W sercu Kujawsko-Pomorskiego, nad brzegiem malowniczego jeziora, wznosi się wyjątkowy dom, który sta ...

E-konferencja: Akustyka w architekturze. III edycja.
E-konferencja: Akustyka w architekturze. III edycja.

Architektura i akustyka to dwie dziedziny nierozerwalnie ze sobą związane. Wraz z nieustannie rosnąc ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera