Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Planeta Lem – wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~3 min


Krakowskie Biuro Festiwalowe i Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków 13 marca 2019 roku rozstrzygnęły międzynarodowy konkurs architektoniczny, dwuetapowy, realizacyjny na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej Centrum Literatury i Języka – Planeta Lem.

 

Konkurs architektoniczny został zorganizowany, by wyłonić najciekawszy projekt wielofunkcyjnego centrum literackiego, które ma powstać na terenie dawnego Składu Solnego przy ul. Na Zjeździe 8 w Krakowie. To kolejny z rozstrzygniętych w ostatnich miesiącach konkursów architektonicznych na placówki kultury - niedawno poznaliśmy projekty m.in. siedziby oddziału Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, rozbudowy Muzeum Powstania Warszawskiego czy projekt Centrum Muzyki w Krakowie.

 

Projekt architektoniczny dla literatury

 

Centrum Literatury i Języka – Planeta Lem ma być niezwykłym miejscem. Ze względu na swojego patrona, Stanisława Lema – będzie nowoczesne, a nawet nieco futurystyczne, ma być jednak także dostępnym dla każdego centrum życia literackiego. Jak można było przeczytać w regulaminie konkursu, „interaktywna wystawa inspirowana dziedzictwem myśli Lema będzie stanowić centralny element obiektu. Oprócz wystawy „Centrum Literatury i Języka – Planeta Lem” pomieści: nowoczesną salę wielofunkcyjną z przeznaczeniem na organizowane w Krakowie wydarzenia literackie, przestrzeń na wystawy poświęcone literaturze i językowi, ogólnodostępne mediatekę, pracownię multimedialną i kawiarnio-księgarnię a także przestrzenie biurowe. Obiekt będzie stanowić centrum operacyjne dla programu Kraków Miasto Literatury UNESCO”. Nie mniej istotne było nawiązanie do lokalnego kontekstu: „Zakłada się, że wybrana przez Sąd konkursowy koncepcja uwzględniać będzie szczególny charakter przedsięwzięcia. Istotne jest powiązanie zastosowanych rozwiązań z kontekstami dalekimi i bliskimi (przestrzennymi, architektonicznymi i kulturowymi) Małopolski i Krakowa – miasta kultury, nauki i sztuki”.

 

Poznaj wyniki konkursu architektonicznego

Jury konkursu architektonicznego na projekt Centrum Literatury i Języka – Planeta Lem w drugim etapie konkursu spośród pięciu zakwalifikowanych do niego prac zdecydowało się nagrodzić dwie. Pierwszą nagrodę i zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na opracowanie dokumentacji projektowej otrzymała pracownia JEMS Architekci (skład zespołu autorskiego: Maciej Miłobędzki, Paweł Majkusiak, Katarzyna Kuźmińska, Maciej Rydz, Łukasz Krzesiak, Łukasz Stępnik, Aleksander Gadomski, Marta Tomasiak, Piotr Kliński, Filip Pawlak, Piotr Pachowski). W uzasadnieniu jurorzy zapisali, że nagroda trafiła do warszawskiego biura za „stworzenie elastycznej struktury przestrzennej, która może przyjąć różne  wymagania użytkowników”. Doceniono pomysł budowy wież, tworzących wyrazisty znak w przestrzeni, ale i za wpisanie nowego obiektu w kontekst Placu Solnego.

Drugą nagrodę w konkursie architektonicznym na projekt Centrum Literatury i Języka – Planeta Lem otrzymał projekt, stworzony przez biuro Piuarch s.r.l. z Mediolanu i Inteoria Inga Olszańska z Krakowa (skład  zespołu autorskiego: Francesco Fresa, Germán Fuenmayor, Miguel Pallares, Inga Olszańska). Ten projekt architektoniczny doceniono m.in. za „kontynuację formy budynku składu Solnego dla stworzenia nowego gmachu oraz za stworzenie interesującego wnętrza o publicznym charakterze”.

Źródło: sarp.krakow.pl, krakow.pl, planetalem.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego

Nowa architektura w przemysłowej okolicy
Nowa architektura w przemysłowej okolicy

Choć przemysł ciężki od lat nie definiuje już charakteru Górnego Śląska, wciąż w tym regionie istnie ...

Dla nowych mieszczan
Dla nowych mieszczan

419 kawalerek oraz 33 dwupokojowych mieszkań o metrażach od 25,58 do 37 m2 mieści budynek mieszkalny ...

Bryły od mieszkania
Bryły od mieszkania

Maćków Pracownia Projektowa realizuje kolejny projekt we Wrocławiu, zakończyła właśnie budowę pierws ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera