Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Planeta Lem – wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~3 min


Krakowskie Biuro Festiwalowe i Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków 13 marca 2019 roku rozstrzygnęły międzynarodowy konkurs architektoniczny, dwuetapowy, realizacyjny na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej Centrum Literatury i Języka – Planeta Lem.

 

Konkurs architektoniczny został zorganizowany, by wyłonić najciekawszy projekt wielofunkcyjnego centrum literackiego, które ma powstać na terenie dawnego Składu Solnego przy ul. Na Zjeździe 8 w Krakowie. To kolejny z rozstrzygniętych w ostatnich miesiącach konkursów architektonicznych na placówki kultury - niedawno poznaliśmy projekty m.in. siedziby oddziału Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, rozbudowy Muzeum Powstania Warszawskiego czy projekt Centrum Muzyki w Krakowie.

 

Projekt architektoniczny dla literatury

 

Centrum Literatury i Języka – Planeta Lem ma być niezwykłym miejscem. Ze względu na swojego patrona, Stanisława Lema – będzie nowoczesne, a nawet nieco futurystyczne, ma być jednak także dostępnym dla każdego centrum życia literackiego. Jak można było przeczytać w regulaminie konkursu, „interaktywna wystawa inspirowana dziedzictwem myśli Lema będzie stanowić centralny element obiektu. Oprócz wystawy „Centrum Literatury i Języka – Planeta Lem” pomieści: nowoczesną salę wielofunkcyjną z przeznaczeniem na organizowane w Krakowie wydarzenia literackie, przestrzeń na wystawy poświęcone literaturze i językowi, ogólnodostępne mediatekę, pracownię multimedialną i kawiarnio-księgarnię a także przestrzenie biurowe. Obiekt będzie stanowić centrum operacyjne dla programu Kraków Miasto Literatury UNESCO”. Nie mniej istotne było nawiązanie do lokalnego kontekstu: „Zakłada się, że wybrana przez Sąd konkursowy koncepcja uwzględniać będzie szczególny charakter przedsięwzięcia. Istotne jest powiązanie zastosowanych rozwiązań z kontekstami dalekimi i bliskimi (przestrzennymi, architektonicznymi i kulturowymi) Małopolski i Krakowa – miasta kultury, nauki i sztuki”.

 

Poznaj wyniki konkursu architektonicznego

Jury konkursu architektonicznego na projekt Centrum Literatury i Języka – Planeta Lem w drugim etapie konkursu spośród pięciu zakwalifikowanych do niego prac zdecydowało się nagrodzić dwie. Pierwszą nagrodę i zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na opracowanie dokumentacji projektowej otrzymała pracownia JEMS Architekci (skład zespołu autorskiego: Maciej Miłobędzki, Paweł Majkusiak, Katarzyna Kuźmińska, Maciej Rydz, Łukasz Krzesiak, Łukasz Stępnik, Aleksander Gadomski, Marta Tomasiak, Piotr Kliński, Filip Pawlak, Piotr Pachowski). W uzasadnieniu jurorzy zapisali, że nagroda trafiła do warszawskiego biura za „stworzenie elastycznej struktury przestrzennej, która może przyjąć różne  wymagania użytkowników”. Doceniono pomysł budowy wież, tworzących wyrazisty znak w przestrzeni, ale i za wpisanie nowego obiektu w kontekst Placu Solnego.

Drugą nagrodę w konkursie architektonicznym na projekt Centrum Literatury i Języka – Planeta Lem otrzymał projekt, stworzony przez biuro Piuarch s.r.l. z Mediolanu i Inteoria Inga Olszańska z Krakowa (skład  zespołu autorskiego: Francesco Fresa, Germán Fuenmayor, Miguel Pallares, Inga Olszańska). Ten projekt architektoniczny doceniono m.in. za „kontynuację formy budynku składu Solnego dla stworzenia nowego gmachu oraz za stworzenie interesującego wnętrza o publicznym charakterze”.

Źródło: sarp.krakow.pl, krakow.pl, planetalem.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego

Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej
Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała chyba wciąż częściej kojarzy się z przystankiem w drodze na narty niż z miejscem pełny ...

Nowe wcielenie amfiteatru w Szczecinie
Nowe wcielenie amfiteatru w Szczecinie

Teatr Letni w Parku Kasprowicza w centrum Szczecina zaprojektował w 1972 roku Zbigniew Abrahamowicz; ...

Przebudowa siedziby Nadleśnictwa Połczyn
Przebudowa siedziby Nadleśnictwa Połczyn

Nadleśnictwa Połczyn od lat 90. XX wieku za swoją siedzibę miało dwa budynki, wzniesione w 1965 roku ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera