Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom Symbiotyczny

 

Czas czytania: ~2 min


Dom Symbiotyczny – to, mówiąc w skrócie, połączenie tradycji z nowoczesnością. „Dom Symbiotyczny na nowo definiuje współczesny styl życia, który polega na powrocie do tradycyjnych zasad symbiozy z naturą przy jednoczesnym zachowaniu komfortu oraz najnowszych zdobyczy technologicznych” - pisze o nim autor tego projektu architektonicznego, Bogusław Barnaś.

 

BXB, Bogusław Barnaś, Dom Symbiotyczny
BXB, Bogusław Barnaś, Dom Symbiotyczny, projekt domu

Twórca pracowni BXB, Bogusław Barnaś, ma już na koncie realizacje architektoniczne, w których pochodzące z najbardziej tradycyjnej architektury (Stodoła spotkań)  adaptuje do współczesnych potrzeb (Małopolska Chata Podcieniowa). Projekt architektoniczny Domu Symbiotycznego – to krok dalej na tej drodze.

BXB, Bogusław Barnaś, Dom Symbiotyczny, projekt domu
BXB, Bogusław Barnaś, Dom Symbiotyczny, projekt domu

Czy tak będzie wyglądał dom przyszłości?

Wg autora ten projekt architektoniczny ma pomóc w odbudowaniu relacji człowieka z przyrodą. Dlatego budynek nie uderza nowoczesnością – został skonstruowany w tradycyjny sposób, bo ma być elementem włączenia człowieka na nowo w obieg środowiska naturalnego. Dom został zaprojektowany tak, by odpowiadać na wszystkie podstawowe ludzkie potrzeby, ale nie być narzędziem nadmiernej konsumpcji.

BXB, Bogusław Barnaś, Dom Symbiotyczny, projekt domu
BXB, Bogusław Barnaś, Dom Symbiotyczny, projekt domu

Tę bryłę architektoniczną cechuje prosta konstrukcja i ergonomiczny układ funkcjonalny. Prosty dom wyposażono jednak w szereg dodatkowych elementów, pozwalających mieszkańcowi wejść w kontakt z naturalnym otoczeniem. Jest tu więc akwarium kąpielowe, które pozwala obserwować naturalną florę i faunę z wnętrza domu, jest symbiotyczna szklarnia, umożliwiająca uprawę roślin przez cały rok, produkcję tlenu i optymalizację systemu wentylacji. W domu zaprojektowano także… autonomiczny kurnik z wybiegiem. Fakt zniesienia jajka przez jedną z zamieszkujących tę przestrzeń kur do właściciela dociera dzięki… mobilnej aplikacji. Za pomocą aplikacji można tu także dozować pokarm dla zwierząt czy sterować systemem nawadniania.

 

Zobacz galerię zdjęć projektu architektonicznego

Poznaj projekt architektoniczny bliski naturze

Na terenie domu zaplanowano wiele elementów tradycyjnych, a zarazem bardzo nowoczesnych. Zwykły kominek jest tu akumulatorem energii pozyskanej z zasobów odnawialnych (zbiera i przechowuje energię emitując przy tym ciepło), a piec z zapieckiem i przypieckiem dzieli przestrzeń domu na strefę salonu i strefę kuchni i jadalni. Nawet ogród ma tu dwa wcielenia: Jak pisze autor projektu architektonicznego: „Łąka kwiatowa to prywatny rezerwat przyrody zlokalizowany od strony północnej domu. Drewniany pomost wzniesiony ponad łąką tworzy unikalną strefę dojścia. Południową przestrzeń rekreacyjną ogrodu tworzy drewniany taras, trawnik oraz piaszczysta plaża przyległa do zbiornika wodnego. Pomiędzy przestrzenią kąpielową a stawem unosi się drewniane molo. Kompozycję działki domykają drzewa i krzewy owocowe”.

 

Więcej na:

bxbstudio.com
facebook.com/BXBstudio-Bogusław-Barnaś-169060859785320/?ref=settings


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt Architektoniczny, Projekt Domu, Hot

Milestone Wrocław Fabryczna - akademik nowej generacji
Milestone Wrocław Fabryczna - akademik nowej generacji

373 pokoi, a w nich 512 łóżek ma się pomieścić w akademiku, jaki powstanie przy ulicy Fabrycznej we ...

Nowoczesna nadbudowa
Nowoczesna nadbudowa

Nadbudowa kamienicy przy ulicy Kościuszki 22 w Krakowie ma połączyć w sobie „dwa odmienne charaktery ...

Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad
Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad

Jak zaprojektować nowoczesny i funkcjonalny dom przy jednoczesnym zachowaniu intymności dla jego mie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera