Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Odbudowa katedry Notre Dame

 

Czas czytania: ~4 min


Pożar katedry Notre Dame relacjonowały chyba wszystkie telewizje świata – bo zabytkowy gmach jest cenną i rozpoznawalną częścią dziedzictwa ludzkości, ważną nie tylko dla katolików. Z tego samego powodu debata o tym, w jakiej formie odbudować utracone w czasie pożaru elementy architektury rozgrzewa szerokie grono dyskutantów, nie tylko ekspertów.

 

notre dam

Dwa dni po pożarze rząd Francji ogłosił, że na projekt odbudowy zniszczonego dachu i iglicy gotyckiej katedry zostanie rozpisany międzynarodowy konkurs architektoniczny. Premier Francji Edouard Philippe podkreślił, że prace w katedrze będą się odbywały „zgodnie z możliwościami i technikami naszej epoki”. Już sam ten fakt wywołał popłoch wśród ortodoksyjnych obrońców form historycznych – konkurs, skierowany do współczesnych architektów oznacza bowiem, że celem jego będzie otrzymanie projektu nowoczesnego. Można właściwie powiedzieć, że w obliczu tej informacji świat podzielił się na dwa obozy. Jeden promuje wizję nowoczesnej formy dachu, która będzie informowała o tragicznych wydarzeniach z kwietnia 2019 roku. Drugi obóz bezwzględnie żąda odtworzenia struktury świątyni sprzed pożaru, precyzyjnej odbudowy jej w formie historycznej. Kto ma rację?

katedra notre dam

Współczesna konserwacja zabytków

 

Tak jak w Polsce po II wojnie światowej, tak i dziś środowiska konserwatorów zabytków, historyków, architektów głowią się nad tym, która z opcji odbudowy będzie bardziej słuszna. Bo odtworzenie stanu sprzed pożaru nie jest możliwe: przecież inne będą materiały, inne technologie budowlane – przy najdokładniejszym nawet odtworzeniu form z przeszłości zawarty będzie fałsz, udawanie, okłamywanie przyszłych pokoleń odbiorców. Z drugiej strony jednak nowoczesne formy z pewnością dla wielu odbiorców będą trudne do zaakceptowania w tym jednym z najbardziej znanych zabytków architektury. Czy da się tu znaleźć złoty środek?

 

Zanim zostaną spisane punkty regulaminu konkursu architektonicznego na projekt odbudowy dachu i iglicy katedry Notre Dame można się przyjrzeć pomysłom, które pojawiły się w internecie, swoje wizje remontu spalonych elementów gmachu przedstawiło wielu architektów, skutecznie pobudzając w ten sposób dyskusję o przyszłości zabytku.

katedra notre dam

Zobacz projekty architektoniczne dla katedry

 

Norman Foster zaproponował nakrycie katedry szklanym dachem, który wieńczyła by strzelista, minimalistyczna iglica ze stali i szkła. Choć w wizji Fostera powtórzony jest historyczny kształt dachu, zastosowane materiały i formy są już na wskroś nowoczesne. Podobnie rzecz się ma w projekcie, jaki na Twitterze opublikowali Doriana i Massimiliabo Fuksas. I oni widzą przyszłość Notre Dame z dachem ze szkła i  iglicą, inspirowaną kształtem kryształu. W ich projekcie jednak iglica posiada szereg elementów, upodobniających ją do zniszczonej w czasie pożaru formy, będącej pochodzącym z XIX wieku projektem francuskiego architekta i konserwatora, Viollet le Duca. Wśród pojawiających się w internecie pomysłów dla Notre Dam jest wiele zupełnie szalonych – francuski architekt Alexandre Chassang narysował lśniącą, łamaną strukturę dachu i wieży o futurystycznych formach, a Mathieu Lehanneur zamiast iglicy widzi organiczną strukturę przypominającą płomień.

 

„Ten projekt powinien czerpać z przeszłości, ale nie przez dosłowne naśladownictwo, tylko przez twórczą reinterpretację tego, co było” - mówił w wywiadzie dla portalu Noizz.pl Polski architekt, Robert Konieczny. Autor chętnie na świecie nagradzanych willi podkreśla, że architekci nie mogą tworzyć projektów, udających przeszłość – że obowiązkiem projektanta jest tworzenie w zgodzie w możliwościami cechami swojej epoki, tak, aby przyszłe pokolenia nie miały wątpliwości, w jakim czasie powstały obiekt, który oglądają. Konieczny zauważa, że nawarstwianie się elementów architektury pochodzących z kolejnych dekad i stuleci – to wielki walor zabytkowych obiektów. „Przecież katedra Notre Dame też nie powstała w jednym czasie i jest, jak wiele innych zabytkowych budowli, nawarstwieniem różnych epok w architekturze” - mówił na łamach  Noizz.pl.

Swoje trzy grosze do dyskusji na temat Notre Dame opublikowali też na Facebooku rosyjscy satyrycy, proponując wykorzystanie zniszczeń na znacznie dalej posuniętą przebudowę – zamianę gotyckiej katedry z biurowiec s tylu lat 90. lub… ogromny blok mieszkalny.

katedra notre dam
katedra notre dam

Według władz Francji dach Notre Dame ma być odbudowany w ciągu pięciu lat, eksperci uważają, że prace zajmą nawet kilkanaście lat. Na razie wiadomo, że chęć finansowania prac zgłosiło wielu miliarderów, firm, rządów. Z pewnością warto przyglądać się temu, jak rozwijać się będą prace nad odbudową katedry, bo podjęte teraz decyzje oddziaływać będą na kolejne pokolenia.

 

Źródło informacji i zdjęć:

www.bbc.com

www.thetimes.co.uk

www.dezeen.com

twitter.com

https://noizz.pl/design/robert-konieczny-stanie-do-konkursu-na-odbudowe-iglicy-katedry-notre-dame/rp03lle?fbclid=IwAR2dAdl4cqi6DtLEm3ZoeCJZOyn9_HHG9wHjB9frWQqfy8N0xagl_w7rwVQ


Podepnij swój artykuł

tagi

Realizacje Zagraniczne, Realizacja Architektoniczna

Osiedle Kwadrat – projekt AP Szczepaniak
Osiedle Kwadrat – projekt AP Szczepaniak

Osiedle Kwadrat – to jedna z nowszych realizacji architektonicznych pracowni AP Szczepaniak. Dwa ośm ...

Webinarium H+H: System Budowy H+H w świecie BIM
Webinarium H+H: System Budowy H+H w świecie BIM

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, studentów, wykonawców i wszystkich zainteresowany ...

Webinarium Stiebel Eltron: Gruntowe pompy ciepła dla budownictwa jednorodzinnego
Webinarium Stiebel Eltron: Gruntowe pompy ciepła dla budownictwa jednorodzinnego

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, firm inżynierskich (instalacyjnych) projektantów ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera