Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Odbudowa katedry Notre Dame

 

Czas czytania: ~5 min


Pożar katedry Notre Dame relacjonowały chyba wszystkie telewizje świata – bo zabytkowy gmach jest cenną i rozpoznawalną częścią dziedzictwa ludzkości, ważną nie tylko dla katolików. Z tego samego powodu debata o tym, w jakiej formie odbudować utracone w czasie pożaru elementy architektury rozgrzewa szerokie grono dyskutantów, nie tylko ekspertów. Katedra Notre Dame czeka na odbudowę, a jej projekt architektoniczny ma być wybrany w formie międzynarodowego konkursu. Architekt „nowej” Notre Dame jeszcze nie jest znany, ale już dziś można jednak poznać kilka alternatywnych i nieautoryzowanych pomysłów. Zapraszamy do lektury!

 

notre dam

Notre Dame odbudowa – nowocześnie czy historycznie?

Dwa dni po pożarze rząd Francji ogłosił, że na projekt odbudowy zniszczonego dachu i iglicy gotyckiej katedry Notre Dame zostanie rozpisany międzynarodowy konkurs architektoniczny. Premier Francji Edouard Philippe podkreślił, że prace przy odbudowie Notre Dame będą się odbywały „zgodnie z możliwościami i technikami naszej epoki”. Już sam ten fakt wywołał popłoch wśród ortodoksyjnych obrońców form historycznych – konkurs, skierowany do współczesnych architektów oznacza bowiem, że celem jego będzie otrzymanie projektu nowoczesnego. Można właściwie powiedzieć, że w obliczu tej informacji świat podzielił się na dwa obozy. Jeden promuje wizję nowoczesnej formy dachu i iglicy Notre Dame, która będzie informowała o tragicznych wydarzeniach z kwietnia 2019 roku. Drugi obóz bezwzględnie żąda odtworzenia struktury świątyni sprzed pożaru, precyzyjnej odbudowy jej w formie historycznej. Kto ma rację? Który projekt odbudowy Notre Dame jest bardziej odpowiedni? Na to pytanie trudno znaleźć właściwą odpowiedź.

katedra notre dam

Odbudowa katedry Notre Dame – współczesna konserwacja zabytków

Odbudowa zabytków nie jest tematem prostym. Tak jak w Polsce po II wojnie światowej, tak i dziś środowiska konserwatorów zabytków, historyków, architektów głowią się nad tym, która z opcji odbudowy będzie bardziej słuszna. Bo odtworzenie stanu sprzed pożaru nie jest możliwe: przecież inne będą materiały, inne technologie budowlane – przy najdokładniejszym nawet odtworzeniu form z przeszłości zawarty będzie fałsz, udawanie, okłamywanie przyszłych pokoleń odbiorców. Z drugiej strony jednak nowoczesne formy z pewnością dla wielu odbiorców będą trudne do zaakceptowania w tym jednym z najbardziej znanych zabytków architektury. Czy da się tu znaleźć złoty środek?

Zanim zostaną spisane punkty regulaminu konkursu architektonicznego na projekt odbudowy dachu i iglicy katedry Notre Dame można się przyjrzeć pomysłom, które pojawiły się w internecie, swoje wizje remontu spalonych elementów gmachu przedstawiło wielu architektów, skutecznie pobudzając w ten sposób dyskusję o przyszłości zabytku. Sporo architektów pokusiło się o nietuzinkowe projekty odbudowy katedry Notre Dame i niektóre naprawdę warte są przybliżeniu szerszemu gronu.

katedra notre dam

Odbudowa Notre Dame – zobacz projekty architektoniczne dla katedry

Norman Foster zaproponował nakrycie katedry szklanym dachem, który wieńczyłaby strzelista, minimalistyczna iglica Notre Dame ze stali i szkła. Choć w wizji Fostera powtórzony jest historyczny kształt dachu, zastosowane materiały i formy są już na wskroś nowoczesne. Podobnie rzecz się ma w projekcie, jaki na Twitterze opublikowali Doriana i Massimiliabo Fuksas. I oni widzą przyszłość Notre Dame z dachem ze szkła i iglicą, inspirowaną kształtem kryształu. W ich projekcie jednak iglica posiada szereg elementów, upodobniających ją do zniszczonej w czasie pożaru formy, będącej pochodzącym z XIX wieku projektem francuskiego architekta i konserwatora, Viollet le Duca. Wśród pojawiających się w internecie pomysłów dla Notre Dame jest wiele zupełnie szalonych – francuski architekt Alexandre Chassang narysował lśniącą, łamaną strukturę dachu i wieży o futurystycznych formach, a Mathieu Lehanneur zamiast iglicy w odbudowanej katedrze Notre Damewidzi organiczną strukturę przypominającą płomień.

 

„Nowa” Notre Dame – idealne połączenie przeszłości z przyszłością

„Ten projekt powinien czerpać z przeszłości, ale nie przez dosłowne naśladownictwo, tylko przez twórczą reinterpretację tego, co było” - mówił w wywiadzie dla portalu Noizz.pl Polski architekt, Robert Konieczny. Autor chętnie na świecie nagradzanych willi podkreśla, że architekci nie mogą tworzyć projektów, udających przeszłość – że obowiązkiem projektanta jest tworzenie w zgodzie w możliwościami cechami swojej epoki, tak, aby przyszłe pokolenia nie miały wątpliwości, w jakim czasie powstały obiekt, który oglądają. Konieczny zauważa, że nawarstwianie się elementów architektury pochodzących z kolejnych dekad i stuleci – to wielki walor zabytkowych obiektów. „Przecież katedra Notre Dame też nie powstała w jednym czasie i jest, jak wiele innych zabytkowych budowli, nawarstwieniem różnych epok w architekturze” - mówił na łamach Noizz.pl.

Swoje trzy grosze do dyskusji na temat Notre Dame opublikowali też na Facebooku rosyjscy satyrycy, proponując wykorzystanie zniszczeń na znacznie dalej posuniętą przebudowę – zamianę gotyckiej katedry z biurowiec stylu lat 90. lub… ogromny blok mieszkalny.

katedra notre dam
katedra notre dam

Odbudowana katedra Notre Dame w ciągu najbliższych 5 lat?

Według władz Francji dach Notre Dame ma być odbudowany w ciągu pięciu lat, eksperci uważają, że prace zajmą nawet kilkanaście lat. Na razie wiadomo, że chęć finansowania prac zgłosiło wielu miliarderów, firm, rządów. Z pewnością warto przyglądać się temu, jak rozwijać się będą prace nad odbudową katedry oraz kim będzie nowy architekt słynnej Notre Dame, bo podjęte teraz decyzje oddziaływać będą na kolejne pokolenia.

 

Źródło informacji i zdjęć:

www.bbc.com

www.thetimes.co.uk

www.dezeen.com

twitter.com

https://noizz.pl/design/robert-konieczny-stanie-do-konkursu-na-odbudowe-iglicy-katedry-notre-dame/rp03lle?fbclid=IwAR2dAdl4cqi6DtLEm3ZoeCJZOyn9_HHG9wHjB9frWQqfy8N0xagl_w7rwVQ


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Realizacje Zagraniczne, Realizacja Architektoniczna

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

Dom na Kujawach z widokiem na jezioro
Dom na Kujawach z widokiem na jezioro

W sercu Kujawsko-Pomorskiego, nad brzegiem malowniczego jeziora, wznosi się wyjątkowy dom, który sta ...

E-konferencja: Akustyka w architekturze. III edycja.
E-konferencja: Akustyka w architekturze. III edycja.

Architektura i akustyka to dwie dziedziny nierozerwalnie ze sobą związane. Wraz z nieustannie rosnąc ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera