Odbudowa katedry Notre Dame – w jakiej formie? - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Odbudowa katedry Notre Dame

 

Czas czytania: ~4 min


Pożar katedry Notre Dame relacjonowały chyba wszystkie telewizje świata – bo zabytkowy gmach jest cenną i rozpoznawalną częścią dziedzictwa ludzkości, ważną nie tylko dla katolików. Z tego samego powodu debata o tym, w jakiej formie odbudować utracone w czasie pożaru elementy architektury rozgrzewa szerokie grono dyskutantów, nie tylko ekspertów.

 

notre dam

Dwa dni po pożarze rząd Francji ogłosił, że na projekt odbudowy zniszczonego dachu i iglicy gotyckiej katedry zostanie rozpisany międzynarodowy konkurs architektoniczny. Premier Francji Edouard Philippe podkreślił, że prace w katedrze będą się odbywały „zgodnie z możliwościami i technikami naszej epoki”. Już sam ten fakt wywołał popłoch wśród ortodoksyjnych obrońców form historycznych – konkurs, skierowany do współczesnych architektów oznacza bowiem, że celem jego będzie otrzymanie projektu nowoczesnego. Można właściwie powiedzieć, że w obliczu tej informacji świat podzielił się na dwa obozy. Jeden promuje wizję nowoczesnej formy dachu, która będzie informowała o tragicznych wydarzeniach z kwietnia 2019 roku. Drugi obóz bezwzględnie żąda odtworzenia struktury świątyni sprzed pożaru, precyzyjnej odbudowy jej w formie historycznej. Kto ma rację?

katedra notre dam

Współczesna konserwacja zabytków

 

Tak jak w Polsce po II wojnie światowej, tak i dziś środowiska konserwatorów zabytków, historyków, architektów głowią się nad tym, która z opcji odbudowy będzie bardziej słuszna. Bo odtworzenie stanu sprzed pożaru nie jest możliwe: przecież inne będą materiały, inne technologie budowlane – przy najdokładniejszym nawet odtworzeniu form z przeszłości zawarty będzie fałsz, udawanie, okłamywanie przyszłych pokoleń odbiorców. Z drugiej strony jednak nowoczesne formy z pewnością dla wielu odbiorców będą trudne do zaakceptowania w tym jednym z najbardziej znanych zabytków architektury. Czy da się tu znaleźć złoty środek?

 

Zanim zostaną spisane punkty regulaminu konkursu architektonicznego na projekt odbudowy dachu i iglicy katedry Notre Dame można się przyjrzeć pomysłom, które pojawiły się w internecie, swoje wizje remontu spalonych elementów gmachu przedstawiło wielu architektów, skutecznie pobudzając w ten sposób dyskusję o przyszłości zabytku.

katedra notre dam

Zobacz projekty architektoniczne dla katedry

 

Norman Foster zaproponował nakrycie katedry szklanym dachem, który wieńczyła by strzelista, minimalistyczna iglica ze stali i szkła. Choć w wizji Fostera powtórzony jest historyczny kształt dachu, zastosowane materiały i formy są już na wskroś nowoczesne. Podobnie rzecz się ma w projekcie, jaki na Twitterze opublikowali Doriana i Massimiliabo Fuksas. I oni widzą przyszłość Notre Dame z dachem ze szkła i  iglicą, inspirowaną kształtem kryształu. W ich projekcie jednak iglica posiada szereg elementów, upodobniających ją do zniszczonej w czasie pożaru formy, będącej pochodzącym z XIX wieku projektem francuskiego architekta i konserwatora, Viollet le Duca. Wśród pojawiających się w internecie pomysłów dla Notre Dam jest wiele zupełnie szalonych – francuski architekt Alexandre Chassang narysował lśniącą, łamaną strukturę dachu i wieży o futurystycznych formach, a Mathieu Lehanneur zamiast iglicy widzi organiczną strukturę przypominającą płomień.

 

„Ten projekt powinien czerpać z przeszłości, ale nie przez dosłowne naśladownictwo, tylko przez twórczą reinterpretację tego, co było” - mówił w wywiadzie dla portalu Noizz.pl Polski architekt, Robert Konieczny. Autor chętnie na świecie nagradzanych willi podkreśla, że architekci nie mogą tworzyć projektów, udających przeszłość – że obowiązkiem projektanta jest tworzenie w zgodzie w możliwościami cechami swojej epoki, tak, aby przyszłe pokolenia nie miały wątpliwości, w jakim czasie powstały obiekt, który oglądają. Konieczny zauważa, że nawarstwianie się elementów architektury pochodzących z kolejnych dekad i stuleci – to wielki walor zabytkowych obiektów. „Przecież katedra Notre Dame też nie powstała w jednym czasie i jest, jak wiele innych zabytkowych budowli, nawarstwieniem różnych epok w architekturze” - mówił na łamach  Noizz.pl.

Swoje trzy grosze do dyskusji na temat Notre Dame opublikowali też na Facebooku rosyjscy satyrycy, proponując wykorzystanie zniszczeń na znacznie dalej posuniętą przebudowę – zamianę gotyckiej katedry z biurowiec s tylu lat 90. lub… ogromny blok mieszkalny.

katedra notre dam
katedra notre dam

Według władz Francji dach Notre Dame ma być odbudowany w ciągu pięciu lat, eksperci uważają, że prace zajmą nawet kilkanaście lat. Na razie wiadomo, że chęć finansowania prac zgłosiło wielu miliarderów, firm, rządów. Z pewnością warto przyglądać się temu, jak rozwijać się będą prace nad odbudową katedry, bo podjęte teraz decyzje oddziaływać będą na kolejne pokolenia.

 

Źródło informacji i zdjęć:

www.bbc.com

www.thetimes.co.uk

www.dezeen.com

twitter.com

https://noizz.pl/design/robert-konieczny-stanie-do-konkursu-na-odbudowe-iglicy-katedry-notre-dame/rp03lle?fbclid=IwAR2dAdl4cqi6DtLEm3ZoeCJZOyn9_HHG9wHjB9frWQqfy8N0xagl_w7rwVQ


Podepnij swój artykuł

tagi

Realizacje Zagraniczne, Realizacja Architektoniczna

Projekt modernizacji budynku dla dobra mieszkańców
Projekt modernizacji budynku dla dobra mieszkańców

Trwa XXIV edycja ogólnopolskiego konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI w., którego celem, jak pisz ...

Centrum przesiadkowe Żory – prezentacja online
Centrum przesiadkowe Żory – prezentacja online

Laureatem tegorocznego Plebiscytu Polska Architektura XXL 2019 w kategorii kubatura/obiekty publiczn ...

Pracownia Analog z nagrodą Architizer A+Awards
Pracownia Analog z nagrodą Architizer A+Awards

Międzynarodowy konkurs Architizer A+Awards miał w tym roku swoją ósmą edycję. Jego organizatorzy szc ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera