Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Pasywne przedszkole w Podkowie Leśnej

 

Czas czytania: ~2 min


Projekt architektoniczny pasywnego przedszkola w Podkowie Leśnej na zlecenie władz miasta opracowało biuro Bjerg Arkitektur. Wybór nie był przypadkowy, bo to pracownia, specjalizująca się w budownictwie pasywnym, a takie właśnie standard ma spełniać nowa miejsca inwestycja.

 

Architektura pasywna

 

Wśród nowo budowanych przedszkoli jest wiele obiektów, wyróżniających się ciekawą bryłą architektoniczną, ale i innowacyjnymi rozwiązaniami technicznymi. Przykładów takich niebanalnych realizacji architektonicznych, powstających tak samo w dużych miastach, jak w małych ośrodkach, można wymienić wiele. Są to np. modułowe przedszkola w Górze Kalwarii, przedszkole zakładowe w Suwałkach czy obsypana nagrodami realizacja architektoniczna z Żor.

przedszkole, podkowa leśna

Projekt architektoniczny pasywnego przedszkola w Podkowie Leśnej powstał na potrzeby około setki dzieci. Budynek ma pomieścić cztery sale przedszkolne, mały oddział żłobkowy i salę wielofunkcyjną. Jak podkreślają jego twórcy – obiekt będzie służył całej lokalnej społeczności. Pierwszym etapem projektu będzie likwidacja istniejącego budynku przedszkola – silnie wyeksploatowanego i niefunkcjonalnego.

przedszkole, podkowa leśna

Zobacz projekt architektoniczny na dzieci

 

Biuro Bjerg Arkitektur ma doświadczenie w tworzeniu projektów architektonicznych w standardzie pasywnym. Dla Podkowy Leśnej architekci zaproponowali założony na planie kwadratu obiekt otaczający rosnące na działce duże drzewo. Top ono stało się punktem centralnym dziedzińca, wokół którego rozplanowano budynek. „Układ funkcjonalny dostosowano do stron świata, tak by zmaksymalizować zyski cieplne od światła słonecznego w miesiącach zimowych” - podkreślają architekci, dodając, że projekt nie tylko ma być przyjazny środowisku, ale i edukować użytkowników w dziedzinie ekologii.

przedszkole, podkowa leśna

Budynek przedszkola pasywnego w Podkowie Leśnej ma powstać w prefabrykowanej konstrukcji modułowej, która pozwala na szybką realizację, a zarazem zapewnia izolację i szczelność niezbędne w przypadku obiektu pasywnego. Projekt architektoniczny zakłada powstanie gmachu niskiego, dobrze komponującego się z zielenią i skalą zabudowy kameralnego miasta. Elewacje przedszkola mają być wykonane z drewna, który to materiał wydaje się szczególnie przyjazny w przypadku obiektów dla dzieci. Z desek skomponowana ma być ażurowa elewacja, połączona także z użytkowymi tarasami. Autorzy projektu architektonicznego dodają: „Ażurowa elewacja, zmiękczająca zarysy budynku licznymi występami, i ażurowymi rytmami z pionowych desek, stapia architekturę z naturalnym otoczeniem, jednocześnie regulując nasłonecznienie i chroniąc obiekt przed przegrzewaniem w lecie”.

przedszkole, podkowa leśna

Przedszkole miejskie

Lokalizacja: Podkowa Leśna, ul. Miejska 7

Inwestor: Urząd Miasta Podkowy Leśnej

Projektanci: Bjerg Arkitektur Polska: Mateusz Szymon Płoszaj-Mazurek,Jędrzej Zagajewski,Karol Gniazdowski,Jolanta Majchrowicz,Filip Posiak,Klaudia Szczepanowska

Projekt: 2018

Realizacja: 2020

Koszt projektu: 148 830 zł

Źródło: www.bjerg.nu, http://podkowalesna.pl

przedszkole, podkowa leśna

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Hot

Kolonia Zgorzelec znów zamieszkała
Kolonia Zgorzelec znów zamieszkała

Kolonia Zgorzelec – to zespół mieszkalnej kolonii robotniczej w Bytomiu. Zbudowana została w latach ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!

Za nami szesnasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Profesjonalne jury oraz publiczność wyb ...

Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.
Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.

Ma 452 metry długości i łączy dwie strony miasta. To nowy most pieszo-rowerowy w Warszawie, który je ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera