Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


11. konferencja PLGBC Dzień Ziemi z zielonym budownictwem już za nami

 

Czas czytania: ~5 min


11. konferencji PLGBC Dzień Ziemi z zielonym budownictwem przyciągnęła blisko 200 uczestników. Wydarzenie odbyło się pod hasłem "Miasto w obliczu zmian. W kierunku zrównoważonego budownictwa", przygotowane w oparciu o idee zrównoważonego rozwoju, odbyło się 16 kwietnia br. w Textorial Park w Łodzi.

 

11. konferencja PLGBC Dzień Ziemi, PLGBC
11. konferencja PLGBC Dzień Ziemi, PLGBC

Tegoroczna edycja to blisko 200 uczestników, 26 prelegentów (w tym przedstawicieli sektora prywatnego, publicznego i NGO) oraz 35 partnerów i patronów. W trakcie spotkania omówiono zagadnienia potencjału i rozwoju miast w kontekście zrównoważonego budownictwa-poprawy stanu środowiska i jakości życia w aglomeracjach miejskich.

 

Wydarzenie poprzedził warsztat nt. sposobów obniżania kosztów i oszczędzania energii w budynkach, poprowadzony przez dr Dorotę Bartosz, Eksperta PLGBC.


Uczestników konferencji powitali: Anna Banaś - Prezes Zarządu St. Paul’s Developments Polska, inwestora projektu Textorial Park w Łodzi, Michał Śmiechowicz - Dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Łodzi oraz  Rafał Schurma -Prezydent i założyciel PLGBC, właściciel visio architects and consultants.

11. konferencja PLGBC Dzień Ziemi, PLGBC
11. konferencja PLGBC Dzień Ziemi, PLGBC

Podczas konferencji miała miejsce premiera raportu PLGBC Certyfikacja zielonych budynków w liczbach 2019,prezentującego najnowsze dane i obserwacje dotyczące polskiego rynku certyfikacji budynków. Najważniejsze wnioski przedstawiła Alicja Kuczera, Dyrektor Zarządzający PLGBC.

 

Pierwszy panel dyskusyjny skupiony był na bilansie zielonych materiałów i technologii. Omówiono wpływ budynków na zdrowie i komfort ich użytkowników, przedstawiając przykłady realnych korzyści płynących z zastosowania zrównoważonych rozwiązań materiałowych, certyfikacji produktów budowlanych i efektywności energetycznej.

 

Nowe funkcje w starych budynkach, czyli jak wydobyć potencjał miejsca- zagadnienie to przedstawił Robert Strzeński-Partner w Horizone Studio, a do swojej prezentacji wykorzystał casestudy miejsca, w którym odbywała się konferencja, Textorial Park. Ta udana rewitalizacja niezwykle pozytywnie odmieniła zaniedbany fragment Łodzi, a zadanie ułatwiła efektywna współpraca miasto-inwestor-architekt. Prezentacja miała niebanalny charakter, ponieważ przytoczyła historyczne tło miejsca, a także wizualizacje jego zagospodarowania w przyszłości.

11. konferencja PLGBC Dzień Ziemi, PLGBC
11. konferencja PLGBC Dzień Ziemi, PLGBC

Jak zarządzać doświadczeniami. Miasto zmian. Nowa ziemia obiecana - to tytuł kolejnego panelu dyskusyjnego, którego celem była odpowiedź na pytanie, jakie powinny być miasta przyszłości i jak tworzyć przestrzenie rozwijające się w równowadze ze środowiskiem naturalnym, zielone i przyjazne mieszkańcom. Zwrócono uwagę na przykłady najciekawszych projektów, które zmieniały miasta.

11. konferencja PLGBC Dzień Ziemi, PLGBC
dB5MAk6IlM7gnQHWItJ8ynDhI0ejfPQ8wvb4uJG1ayFDQbrMdqA5nMTVNtxk_plgbc-dzien-ziemi-2019-miasto-w-obliczu-zmian-132jpg.jpg

Niezwykle emocjonujący okazał się panel dyskusyjny skupiony wokół zrównoważonego projektowania. Nawiązano w nim do raportu PLGBC Zdrowe zielone biura. Eksperci omówili zmianę podejścia użytkowników, najemców i deweloperów w kontekście green building na przestrzeni ostatnich 10 lat, a także w przyszłości, za 5-10 lat, zaznaczając, że architekci powinni tę zmianę wyprzedzać w swoich projektach.Wśród poruszonych problemów znalazł się także sektor mieszkaniowy, w którym dostrzega się wielki potencjał zrównoważenia.

 

Let’s start the climate take back, case study na bazie doświadczeń firmy Interface przedstawiła Marta Siczek - Concept Designer. Podzieliła się założeniami misji, która przyczyni się do odwrócenia globalnego ocieplenia i negatywnych zmian, jakie już zaszły w środowisku. Interface zaczęła od siebie, od wprowadzania zrównoważonych rozwiązań nie tylko do swoich produktów, ale także do budowy własnych fabryk i do procesów produkcyjnych. To misja, do której wzywani są także inni, dzięki czemu przedsiębiorstwa i organizacje wspólnie, oddolnie, mogą tworzyć klimat odpowiedni do życia.

0PW7CMoHcWFTMWuO3Sl8dJ59Ln0cb6xGUbC7pTY1L7A8yV5cUkVHiHBw6vRC_plgbc-dzien-ziemi-2019-miasto-w-obliczu-zmian-5jpg.jpg
aFAYxDVE5XLzrSsjhkXs5RIHZQ1Fy9H6a0Kk3eBQ7mOOnrPXkmYOcbjfNtkQ_plgbc-dzien-ziemi-2019-miasto-w-obliczu-zmian-137jpg.jpg

W czasie konferencji zainteresowane osoby otrzymały także książkę WŁĄCZNIK. Projektowanie bez barier, opracowaną przez Skanska oraz Fundację Integracja.

 

EXPO Horticultural 2024 Łódź Polska: CZŁOWIEK | NATURA | MIASTO, pomysł Miasta Łódź na Expo 2024 omówił Maciej Riemer-Kierownik Projektu Expo Horti cultural 2024 w Urzędzie Miasta Łodzi.

 

Miasto, które  skłania do tego, abyśmy żyli bliżej siebie. Zielone społeczeństwo obywatelskie- ten panel podsumował konferencję. Justyna Biernacka - Pełnomocniczka Zarządu Oddziału Warszawskiego SARP, Wiceprezeska ds. przestrzeni miasta w Fundacji Przestrzenie, Teobald Jałyński- Naczelnik Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Jaworzno, Maciej Riemer - Kierownik Projektu Expo Horticultural 2024 w Urzędzie Miasta Łodzi, Bogna Świątkowska- Prezes Zarządu Fundacji Bęc Zmiana oraz moderator panelu, Janusz Mizerny - Inżynier ds. efektywności energetycznej w Sweco Consulting, bloger green-projects.pl, dyskutowali o tym, jak zaktywizować społeczności i wzmocnić ich rolę w tworzeniu zrównoważonego otoczenia. Uczestnicy panelu podzielili się spostrzeżeniami o wykorzystaniu potencjału osobistego i biznesowego społeczności do współtworzenia przestrzeni oraz o inicjatywie i reakcji ze strony władz lokalnych- o świadomości zrównoważonego rozwoju oraz warunkach zewnętrznych, które z jednej strony powodują powstanie grup wspierających zrównoważone życie, a z drugiej - „godne parkowanie”.

 

Case study Życie i przestrzeń. PLGBC trendy: Lifespace w miejsce workplace przedstawił Marek Ulanecki-Leasing Manager w Vastint Poland, nawiązując do koncepcji projektu Business Garden.

 

Na zakończenie konferencji, z mową inspiracyjną wystąpił Marek Suslik, polski podróżnik, przedsiębiorca, pasjonat ekstremalnych wyjazdów i odkrywania świata na motocyklu. Pierwszy Polak, który na motocyklu zdobył samotnie zimą najdalej wysunięty na północ przylądek Europy, Nordkapp (2018 r.), co środowisko branżowe uznało za najbardziej ekstremalny wyczyn.

 

Dodatkową atrakcją była możliwość uczestnictwa w zwiedzaniu zielonego budynku Textorial Park.

Więcej informacji o konferencji dla architektów znajdziesz na stronie organizatora.

 

Byliśmy Patronem Medialnym wydarzenia


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Konferencja Dla Architektów

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego
Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego

To była jubileuszowa, dziesiąta edycja konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszaw ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera