Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Punkt widokowy MSN – wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~2 min


Konkurs architektoniczny na koncepcję punktu widokowego na budowie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie rozstrzygnięty. Jury z składzie: Mikołaj Mundzik (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie), Małgorzata Nowaczyk (Miasto Stołeczne Warszawa), Justyna Siemiradzka (WARBUD S.A.) i Szymon Wojciechowski (APA Wojciechowski Sp. z o. o.) swoją decyzję o nagrodach ogłosiło 11 września 2019 roku.

 

Projekt architektoniczny dla muzeum

Historia budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej jest znana pewnie każdemu, kto interesuje się architekturą w Polsce. Po ponad dekadzie najróżniejszych perturbacji wreszcie kilka miesięcy temu budowa się rozpoczęła (Muzeum Sztuki Nowoczesnej). Na Placu Defilad w ciągu najbliższych kilku lat powstanie muzealny gmach, a niedługo każdy, kogo interesuje ta architektoniczna realizacja, będzie mógł ją podziwiać ze specjalnie zaprojektowanego punktu widokowego.

 

Jak można było przeczytać w założeniach konkursu architektonicznego, jego celem było wybranie najciekawszego pomysłu na tarasu widokowy, który jednocześnie będzie pełnił funkcję punktu informacyjnego, który przybliży odbiorcom instytucję MSN i proces powstawania nowej siedziby.  „Naszą intencją jest, aby stał się on znakiem trwającej inwestycji. Szukaliśmy projektu pobudzającego intelektualnie i angażującego, o intrygującej formie, która zachęcałaby do wejścia oraz zapoznania się z informacjami o Muzeum i jego budowie” - mówią organizatorzy konkursu.

 

Zobacz wyniki konkursu architektonicznego

Na ogłoszony przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej konkurs architektoniczny nadesłano 33 zgłoszenia. Z tego grona jury wybrało jeden najlepszy – zdobywcę nagrody – oraz trzy wyróżnienia. Główną nagrodę w konkursie architektonicznym na projekt puntu widokowego dla MSN w Warszawie zdobyła koncepcja, opracowana przez biuro 94 Studio z Poznania (zespół w składzie: Klaudia Gołaszewska, Marek Grodzicki, Kinga Grzybowska, Michał Hondo, Jakub Wójtowicz, Filip Zieliński. Zaproponowali oni budowę „ramy umieszczonej na podwyższeniu o konstrukcji sześciennej kratownicy, na której oparta jest platforma umożliwiająca śledzenie powstawania Muzeum”. Autorzy podkreślali chęć wpisania się tą prostą formą w estetykę placu budowy. Opracowali lekką, geometryczną formę architektoniczną, która nie konkuruje z żadnym z okolicznych obiektów. I to właśnie docenił sąd konkursowy: „Jury doceniło prostotę projektu, który swoim tymczasowym charakterem, towarzyszy toczącej się budowie, a jednocześnie nie pogłębia chaosu wizualnego śródmieścia i pełnej kolorowych reklam pierzei ulicy Marszałkowskiej. Wybrana technologia pozwala większość użytych materiałów poddać recyclingowi, zaś jej główny budulec – rusztowania rurowo-złączkowe zostaną po demontażu instalacji użyte powtórnie” - zapisano w uzasadnieniu werdyktu.

Poza nagrodą w konkursie architektonicznym przyznano też wyróżnienia. Otrzymały je projekty, zgłoszone przez: duet Agata Holdenmajer i Hugon Kowalski z Poznania; Tomasza Czubana z Warszawy i duet Martyna Rowicka i Michał Michałowski z Warszawy.

Wystawę pokonkursową wszystkich prac będzie można oglądać od 2 do 20 października w Muzeum na Pańskiej.

 

Budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej finansuje m.st. Warszawa.

 

Źródło informacji: um.warszawa.pl, artmuseum.pl

Muzeum Sztuki Nowoczesnej, punkt widokowy MSN, 94 Studio


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekt Architektoniczny

Dom Wielkiego Brata popadł w ruinę. Apel architektów.
Dom Wielkiego Brata popadł w ruinę. Apel architektów.

Od kilku dni portale i media społecznościowe obiegają doniesienia o popadającym w ruinę, pozostawion ...

Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku. Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.
Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku. Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.

Zapraszamy do głosowania w Plebiscycie Polska Architektura XXL, którego celem jest wyróżnienie najba ...

G19 - nowa jakość zabudowy wielorodzinnej w Warszawie
G19 - nowa jakość zabudowy wielorodzinnej w Warszawie

Na narożnej działce w miejscu dawnej Fabryki Mydła i Świec „Adamczewski i S‑ka” działającej od lat 2 ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera