Jak wykonać posadzki żywiczne? Poradnik Weber - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jak wykonać posadzki żywiczne?

 

Czas czytania: ~4 min


Posadzki żywiczne wykonywane są zarówno w obiektach komercyjnych, przemysłowych jak i domach prywatnych. Ich popularność stale rośnie. Są to powłoki o bardzo dużej odporności chemicznej, łatwe do utrzymania w czystości, trwałe i dostępne w wielu kolorach i wersjach wykończeniowych.

 

weber, posadzki na parkingi, garaże wielostanowiskowe, posadzki żywiczne, powłoki żywiczne

Dobór rozwiązania zależy od warunków, w jakich powłoka żywiczna będzie eksploatowana. Na powierzchnie wewnętrzne mogą być stosowane zarówno sztywne powłoki epoksydowe (żywice epoksydowe) jak i elastyczne powłoki poliuretanowe. Na powierzchnie zewnętrzne lub narażone na wpływy atmosferyczne powinny być stosowane odporne na promieniowanie UV, elastyczne powłoki poliuretanowe.

 

Ważny jest sposób eksploatacji posadzki – jaki będzie odbywał się na niej ruch i o jakim natężeniu, jakie będą obciążenia mechaniczne i chemiczne, jaka musi być szorstkość posadzki zapobiegająca poślizgnięciom w obiektach produkcji mokrej itp.

 

Jak przygotować podłoże pod posadzkę żywiczną?

Wspólnym elementem, niezależnym od stosowanego systemu żywicznego, jest odpowiednia jakość podłoża. Powinno ono mieć min. 25 MPa wytrzymałości na ściskanie oraz min. 1,5 MPa wytrzymałości na odrywanie w teście pull-off.

 

Podłoże musi równe, ponieważ każda niedoskonałość podłoża będzie widoczna na cienkiej posadzce żywicznej. Ponieważ większość układów żywicznych nie przepuszcza pary wodnej, w podłożu powinna być wykonana szczelna hydroizolacja, będąca zarazem paroizolacją. Brak takiej izolacji będzie powodować wzrost ciśnienia pary wodnej pod powierzchnią powłoki żywicznej prowadzący w efekcie do jej odspojenia równoznacznej ze zniszczeniem posadzki.

Wilgotność podłoża w standardowych rozwiązaniach nie powinna przekraczać 4%. Jeśli podłoże ma wilgotność wyższą, ale nie przekraczająca 6%, zaleca się wykonanie powłoki odcinającej. Żywica ma bardzo wysoki opór dyfuzyjny i zabezpiecza kolejne szczelne powłoki przed odspojeniem.

 

Podłoże betonowe pod posadzkę żywiczną

Najczęściej spotykanym podłożem jest beton w odpowiedniej klasie. Powierzchnia betonu musi zostać mechanicznie oczyszczona przez śrutowanie lub frezowanie i śrutowanie. Zabieg ten ma na celu usunięcie wszystkich osłabionych warstw oraz oczyszczenie z ewentualnych zabrudzeń.

 

Pomimo optycznej równości i gładkości podłoża betonowego, w rzeczywistości jest ono dosyć szorstkie i wymaga dodatkowego wygładzenia wszystkich niewielkich zagłębień, których głębokość może wynosić nawet 2 mm. Przygotowaną szpachlówkę wylewa się na podłoże i ściąga po podłożu krawędzią pacy stalowej. Dużą niedogodnością jest wykonywanie pracy w pozycji klęczącej.

 

Wyrównanie poziomu podłoża

Polecaną metodą przygotowania podłoża jest jego wyrównanie i wypoziomowanie cementowymi wyrobami samopoziomującymi. Wyroby mogą być układane w sposób mechaniczny odpowiednia pompą więc są szczególnie polecane przy większych powierzchniach, gdzie wyrównanie szpachlówka epoksydową układaną na kolanach jest bardzo pracochłonne.

 

Podkład samopoziomujący powinien być układany na minimalną grubość 7-8 mm aby zapewnić odpowiednią jakość prac. Po wyschnięciu zaprawy uzyskuje się gładką, zwartą powierzchnię, którą tylko wystarczy uszorstnić grubym papierem ściernym lub lekką śrutownicą i zagruntować żywicą epoksydową układaną zgarniakiem i wałkiem – a więc w pozycji stojącej.

 

Jaki jastrych pod posadzkę żywiczną?

Może się również zdarzyć, że nie ma możliwości wykonania podłoża betonowego ze względu na ograniczenie wysokości – należy pamiętać że betonowa płyta posadzkowa nie powinna mieć grubości mniejszej niż 10-12 cm.

W budynkach handlowych, biurowych, mieszkalnych itp. wykonuje się zazwyczaj jastrychy o grubości 5-6 cm. Jeśli mają one być wykończone powłokami żywicznymi, muszą również spełniać wcześniej wymienione parametry wytrzymałościowe. I tutaj zaczynają się problemy ze standardowo stosowanymi jastrychami w technologii półsuchej. Wykonuje się je przez wymieszanie w specjalnej pompie cementu i kruszywa w odpowiedniej proporcji. Zazwyczaj stosowana jest proporcja cementu do kruszywa 1:6 do 1:7. W zależności od rodzaju zastosowanego cementu i uziarnienia kruszywa, uzyskuje się wytrzymałość jastrychu na ściskanie w przedziale 12-20 MPa.

 

Nie stosuje się większej ilości cementu ze względu na wzrost skurczu oraz drastyczne pogorszenie parametrów roboczych mieszanki i trudności z jej przepompowaniem oraz ułożeniem.

 

Posadzka z żywicy - gotowe rozwiązania

Na odpowiednio wykonanym i przygotowanym podłożu można już wykonać powłokę żywiczną. Warunki wykonywania prac zawsze podane są w kartach technicznych wyrobów i należy ich bezwzględnie przestrzegać. Posadzka żywiczna najczęściej jest zestawem kilku wyrobów z których konstruuje się rozwiązanie. Grubość systemów wynosi praktycznie od zera, gdy stosujemy tylko impregnaty epoksydowe, do zazwyczaj 3-4 mm w układach stosowanych w obiektach o intensywnej eksploatacji.

 

Źródło: Weber

Więcej informacji znajdziesz na stronie Weber


Podepnij swój artykuł

tagi

Technologie, Posadzki

Stylowy budynek – polska ambasada w Berlinie
Stylowy budynek – polska ambasada w Berlinie

Polska ambasada w Berlinie od wielu lat znajduje się w tymczasowej siedzibie na obrzeżach miasta. Dz ...

Projekt domu z nadwieszeniem
Projekt domu z nadwieszeniem

Na niełatwej do zabudowy długiej i wąskiej działce o wymiarach 14 x 116 m zespół w składzie: Tomasz ...

Webinarium Stiebel Eltron: Przepływowe ogrzewacze wody
Webinarium Stiebel Eltron: Przepływowe ogrzewacze wody

28 września 2020 o godz. 11:00 odbędzie się siódme już webinarium firmy Stiebel Eltron, które tym ra ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera