Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


CEDET pod lupą - rewitalizacja kultowego obiektu architektonicznego

 

Czas czytania: ~3 min


Modernizacja obiektu, jakim był dawny Smyk obecnie CEDET była nie lada wyzwaniem zarówno dla projektantów jak i wykonawców, którzy musieli połączyć innowacyjną technologię z zabytkową konstrukcją budynku. Tak powstała charakterystyczna bryła architektoniczna uzupełniona o nową część biurową, hołdująca jednocześnie tradycjom modernistycznej architektury PRL-u i nowatorskim rozwiązaniom budowlanym XXI wieku.

 

CEDET, perły modernizmu, Aluprof, rewitalizacja obiektu

Historia dawnego Smyka

Aby zrozumieć determinujący odbudowę CEDET-u koncept architektoniczny, za który odpowiada Konsorcjum firm: AMC – Andrzej M. Chołdzyński (Lider Konsorcjum) i RKW Architektur+(Partner Konsorcjum), należy cofnąć się do lat 50. ubiegłego stulecia. Znajdujący się u zbiegu Al. Jerozolimskich, ul. Kruczej i Brackiej Centralny Dom Towarowy powstał tuż po II wojnie światowej. Oddany do użytku w 1952 roku obiekt projektu Zbigniewa Ihnatowicza i Jerzego Romańskiego na dobre wszedł do kanonu europejskiej architektury modernizmu. Wykonany w monolitycznej technologii żelbetowej stanął w samym sercu warszawy jako egzemplifikacja marzeń o nowoczesnej, awangardowej stolicy. Po pożarze w 1975 roku „Smyk”, którego potoczna nazwa pochodzi od mieszczącego się tam niegdyś sklepu z zabawkami, został pobieżnie odbudowany – pozostawiono ocalałą konstrukcję, zmieniono stolarkę i wystrój wnętrz. W 2006 roku główna bryła Centralnego Domu Towarowego została wpisana do rejestru zabytków, co stanowiło dodatkowe wyzwanie podczas prac modernizacyjnych w latach 2015-2018.

CEDET, perły modernizmu, Aluprof

Nowoczesna architektura

W 2011 roku nowy właściciel budynku, belgijski deweloper Immobel, postanowił gruntownie przebudować obiekt i przywrócić mu dawną świetność. Pod czujnym okiem stołecznego konserwatora zabytków CEDET został niemal całkowicie rozebrany i zbudowany od nowa z wykorzystaniem nowoczesnej technologii. Inwestor wraz z projektantami i wykonawcą dołożyli wszelkich starań, aby ocalić charakterystyczne architektoniczne detale budynku. W toku prac zdecydowano się na pozostawienie fundamentów oraz szkieletu konstrukcji budynku. Na podstawie archiwalnej dokumentacji wiernie odtworzono budynek z zewnątrz, szczególną uwagę zwracając na odwzorowanie unikatowych dla bryły elementów, takich jak m.in. podziały elewacji, słupy, daszki, kominy czy tarasy. Natomiast zupełnie inny niż wcześniej wygląd zyskało wnętrze gmachu. Teraz od drugiej kondygnacji w górę pnie się tu atrium, którego w dawnym „Smyku” nie było.

 

Celem rewitalizacji kultowego domu towarowego było również jego unowocześnienie. Na potrzeby odbudowy zabytkowej części inżynierowie firmy Aluprof opracowali indywidualny system ściany słupowo-ryglowej MB-SR110. Dzięki zastosowaniu dedykowanego rozwiązania możliwa była adaptacja historycznej architektury do współczesnych wymagań technicznych.

 

Z kolei do wykonania półstrukturalnej fasady nowo wzniesionego budynku wykorzystano system MB-SR50N EFEKT. Rozwiązanie to, dzięki zastosowaniu specjalnego systemu mocowania szyb do słupów i rygli, pozwala uzyskać jednolitą i gładką szklaną ścianę podzieloną strukturą pionowych i poziomych linii o szerokości dwóch centymetrów. Drugi produkt Aluprofu – system MB-70US – zastosowano do wykonania wymagających dobrej izolacji termicznej i akustycznej okien otwieranych. Warto dodać, że m.in. dzięki zastosowanym podczas budowy nowoczesnym systemom aluminiowym, CEDET już na etapie projektowym otrzymał prestiżowy certyfikat BREEAM na poziomie Excellent.

 

CEDET - perła polskiego modernizmu

Gmach CEDET-u, na który składają się dwie części o zupełnie odmiennym wyglądzie, łączy przestrzeń handlową z najwyższej klasy biurami. Budynki mają część wspólną, która pełni funkcję głównego wejścia do obiektu. Pod zrewitalizowanym dawnym „Smykiem” powstały aż cztery kondygnacje o łącznej powierzchni 12 000 m², na którą składają się trzy poziomy garaży oraz jeden poziom handlowy. Powierzchnie handlowe w nowym budynku liczą 7000 m² i znajdują się na kondygnacjach -1, 0 oraz 1. Na wyższych piętrach ulokowano biura zajmujące blisko 12 000 m². Całkowita powierzchnia obiektu wynosi ponad 22 000 m². W budynku znajdują się m.in. bank, restauracja, klub fitness, drogeria, sklep spożywczy oraz kawiarnia. Obiekt zaprojektowano z myślą o osobach niepełnosprawnych, a także z troską o środowisko – przestrzeń wyposażono w nowoczesne rozwiązania ekologiczne. Zwieńczeniem budowy było umieszczenie na fasadzie CEDET-u wiernej kopii neonu z lat 50., który zdobił ją w czasach PRL-u.  

 

Źródło: Aluprof


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Rewitalizacja Obiektu, Realizacja Architektoniczna, Technologie

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera