Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Muzeum Wyspiańskiego – wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~3 min


11 października 2019 roku poznaliśmy wyniki konkursu architektoniczno-urbanistycznego, dwuetapowego, realizacyjnego na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. W konkursie wzięła udział rekordowa liczba pracowni – aż 134.

 

Konkurs architektoniczny na projekt Muzeum Wyspiańskiego w Krakowie jest częścią większego przedsięwzięcia, którego celem jest powstanie tzw. Kwartału Muzeów w sąsiedztwie Muzeum Narodowego w Krakowie. I ten monumentalny gmach zresztą ma się przy tej okazji zmienić.

 

Projekt architektoniczny w wyjątkowym miejscu

Nadesłane na konkurs projekty architektoniczne oceniało jury w składzie:  arch. Maciej Miłobędzki (przewodniczący), arch. Marcin Brataniec, prof. arch. Rainer Mahlamäki, arch. Jacob Kurek, arch. Jacek Droszcz, arch. Olaf Jasnorzewski, dr hab. Łukasz Gaweł, Magdalena Czubińska, Daniel Hankus.  Jak można było przeczytać w założeniach konkursu architektonicznego, „Projektowane muzeum ma w założeniu stanowić nowoczesne, narracyjne muzeum biograficzne, które będzie prezentowało sylwetkę, dorobek artystyczny i spuściznę Stanisława Wyspiańskiego w szerokim kontekście epoki oraz sztuki europejskiej i światowej. Ma ono spełniać zadania o wiele szerzej zakrojone, niźli tylko galeria dzieł wybitnego twórcy. Ma być to instytucja w formule centrum nauki i wiedzy, pozwalająca w pełnym wymiarze korzystać z dorobku i dziedzictwa Stanisława Wyspiańskiego”. Mimo zabytkowego sąsiedztwa projekty konkursowe miały oferować współczesne formy architektoniczne.

 

Poznaj wyniki konkursu architektonicznego

Jury konkursu architektonicznego zdecydowało się pierwszą nagrodę przyznać pracowni Heinle, Wischer und Partner Architekci sp. z o.o. z Wrocławia (projekt stworzył zespół w składzie: Edzard Schultz, Anna Stryszewska-Słońska, współautorzy: Katarzyna Skowronek, Marta Wróblewska, Łukasz Umiński, Łukasz Kaczmarek, Melina Haures). Sami autorzy projektu architektonicznego napisali: „Stanisław Wyspiański to artysta totalny i wszechstronny. Jednym z jego postulatów był synkretyzm rozumiany, jako łączenie w jedną całość wielu gatunków sztuki, przekraczanie jej granic bez ograniczeń konwencjami. Jego twórczość charakteryzuje prostota, synteza oraz zwięzła i zwarta forma. Wizja Muzeum Wyspiańskiego, podobnie jak jego twórczość, to synteza wielofunkcyjnej, linearnej przestrzeni, opartej na grze światła i cienia, zamkniętej w prostej formie architektonicznej spowitej zielenią”. Jury pierwszą nagrodę przyznało m.in. „klarowną strukturę i tektonikę budowli, uniwersalne, modułowe przestrzenie wystawiennicze” oraz „udaną kompozycję dwóch przesuniętych względem siebie podłużnych bloków tworzących bardzo dobre relacje z Gmachem Głównym Muzeum Narodowego i kreujących atrakcyjną przestrzeń placu wejściowego”.

 

Drugą nagrodę przyznano pracowni BBGK Architekci z Warszawy (zespół w składzie: Jan Belina-Brzozowski, Konrad Grabowiecki, Wojciech Kotecki, współpraca autorska: Piotr Musiałowski, Filip Strzelecki, Martyna Dryś, Dawid Roszkowski, Paweł Dobrowolski, Pracownia Architektury Krajobrazu Marta Tomasik, Magdalena Romanowska, Marek Rozbicki, Adam Grabowski, Piotr Pachowski, Marcin Mucha).

Formą docenienia projektów zgłoszonych na konkurs architektoniczny było już same zakwalifikowanie wybranych pracowni od jego drugiego etapu. Trafiły tam projekty biur ANALOG Piotr Śmierzewski z Koszalina konsorcjum pracowni Q-Arch sp. z o.o. WIZJA sp. z o.o. z Krakowa oraz JSK Architekci z Warszawy.

Muzeum Wyspiańskiego: ANALOG Piotr Śmierzewski z Koszalina

ANALOG Piotr Śmierzewski z Koszalina

Muzeum Wyspiańskiego: JSK Architekci

JSK Architekci z Warszawy

Uczestnikom niezaproszonym do złożenia prac konkursowych w drugim etapie konkursu, których prace także chciało jury docenić przyznano wyróżnienia honorowe. Trafiły one do pracowni: Zakład Architektury Mikołaj Machulik z Katowic, CAVU Architekci z Krakowa i HRA Architekci z Warszawy

Muzeum Wyspiańskiego: wyróżnienie honorowe CAVU Architekci z Krakowa

Wyróżnienie honorowe CAVU Architekci z Krakowa

Muzeum Wyspiańskiego: wyróżnienie honorowe HRA Architekci

Wyróżnienie honorowe HRA Architekci

Muzeum Wyspiańskiego: wyróżnienie honorowe Zakład Architektury Mikołaj Machulik z Katowic

Wyróżnienie honorowe Zakład Architektury Mikołaj Machulik z Katowic

Źródło: mnk.pl, facebook.com/pg/sarp.krakow


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny, Wyniki Konkursu Architektonicznego

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

Dom na Kujawach z widokiem na jezioro
Dom na Kujawach z widokiem na jezioro

W sercu Kujawsko-Pomorskiego, nad brzegiem malowniczego jeziora, wznosi się wyjątkowy dom, który sta ...

E-konferencja: Akustyka w architekturze. III edycja.
E-konferencja: Akustyka w architekturze. III edycja.

Architektura i akustyka to dwie dziedziny nierozerwalnie ze sobą związane. Wraz z nieustannie rosnąc ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera