Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Muzeum Woli w nowej odsłonie

 

Czas czytania: ~2 min


Muzeum zostało utworzone w 1974 roku z inicjatywy Oddziału Wola Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. Od początku istnienia miał swoją siedzibę w pałacyku przy ulicy Srebrnej – pochodząca z drugiej połowy XIX wieku budowla nie do końca jednak spełniała wymagania współczesnej placówki muzealnej.

 

Muzeum Woli

Muzeum Woli – to filia Muzeum Warszawy, które dwa lata temu doczekało się modernizacji swojej staromiejskiej siedziby. Remont i adaptacja do współczesnych wymogów pałacyku przy Srebrnej – to kolejny etap rozwoju ważnej placówki muzealnej – dokumentującej i opowiadającej historię miasta o bogatej i tragicznej historii, które wiele razy zmieniało się na przestrzeni dziejów.

Muzeum Woli

Muzeum Woli w swojej nowej odsłonie „będzie miejscem, w którym historia dzielnicy łączy się ze współczesnością i jej wyzwaniami” - piszą kuratorzy muzeum. Placówka planuje swoją działalność koncentrować wokół problemowych wystaw czasowych oraz działań towarzyszących, włączających różne dyscypliny. Ma opowiadać „o ludziach, miejscach i wydarzeniach kształtujących wygląd i tożsamość Woli”, ale też reagować na zachodzące współcześnie zmiany. Szczególnie że warszawska Wola jest najszybciej i najbardziej obecnie zmieniającą się częścią miasta. Wielu uważa, że za sprawą owych zmian wręcz utraciła swój charakter. „Chcemy wspólnie odpowiedzieć na pytanie, czym jest współczesna lokalność” - mówią twórcy muzeum i trudno się nie zgodzić, ze na Woli to wyjątkowo aktualne zadanie.

Muzeum Woli

Dzięki modernizacji Muzeum Woli zyskało dwie nowocześnie wyposażone, 150-metrowe sale wystawowe, tzw. Gabinet Wolski, w którym pokazane będą najważniejsze wątki z dziejów dzielnicy, a także przestrzenie warsztatowe i edukacyjne, wyposażone w sprzęt multimedialny. Ważną częścią prac był remont samego placyku – odzyskał on swój oryginalny blask, odtworzono brakujące detale, pojawił się nowy tynk, uporządkowano teren wokół budynku. XIX-wieczny pałacyk błyszczy na tle wolskiej zabudowy, a jego wnętrze kryje dynamicznie rozwijającą się placówkę muzealną.

 

Zdjęcia: fot. M. Sieczka,

Źródło: muzeumwoli.muzeumwarszawy.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Modernizacja Obiektu, Realizacja Architektoniczna, Realizacja Budynku, Hot

BBGK wygrywają konkurs architektoniczny w Warszawie
BBGK wygrywają konkurs architektoniczny w Warszawie

Ze względu na panującą na świecie pandemię i zakaz zebrań i spotkań ogłoszenie wyników konkursu arch ...

Webinarium Stiebel Eltron: Gruntowe pompy ciepła dla budownictwa jednorodzinnego
Webinarium Stiebel Eltron: Gruntowe pompy ciepła dla budownictwa jednorodzinnego

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, firm inżynierskich (instalacyjnych) projektantów ...

Webinarium Libet: Sezon 2020: czas start! Nowości w ofercie i wsparcie dla architektów krajobrazu
Webinarium Libet: Sezon 2020: czas start! Nowości w ofercie i wsparcie dla architektów krajobrazu

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, studentów, wykonawców i wszystkich zainteresowany ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera