Muzeum Woli w nowej odsłonie - modernizacja budynku - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Muzeum Woli w nowej odsłonie

 

Czas czytania: ~2 min


Muzeum zostało utworzone w 1974 roku z inicjatywy Oddziału Wola Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. Od początku istnienia miał swoją siedzibę w pałacyku przy ulicy Srebrnej – pochodząca z drugiej połowy XIX wieku budowla nie do końca jednak spełniała wymagania współczesnej placówki muzealnej.

 

Muzeum Woli

Muzeum Woli – to filia Muzeum Warszawy, które dwa lata temu doczekało się modernizacji swojej staromiejskiej siedziby. Remont i adaptacja do współczesnych wymogów pałacyku przy Srebrnej – to kolejny etap rozwoju ważnej placówki muzealnej – dokumentującej i opowiadającej historię miasta o bogatej i tragicznej historii, które wiele razy zmieniało się na przestrzeni dziejów.

Muzeum Woli

Muzeum Woli w swojej nowej odsłonie „będzie miejscem, w którym historia dzielnicy łączy się ze współczesnością i jej wyzwaniami” - piszą kuratorzy muzeum. Placówka planuje swoją działalność koncentrować wokół problemowych wystaw czasowych oraz działań towarzyszących, włączających różne dyscypliny. Ma opowiadać „o ludziach, miejscach i wydarzeniach kształtujących wygląd i tożsamość Woli”, ale też reagować na zachodzące współcześnie zmiany. Szczególnie że warszawska Wola jest najszybciej i najbardziej obecnie zmieniającą się częścią miasta. Wielu uważa, że za sprawą owych zmian wręcz utraciła swój charakter. „Chcemy wspólnie odpowiedzieć na pytanie, czym jest współczesna lokalność” - mówią twórcy muzeum i trudno się nie zgodzić, ze na Woli to wyjątkowo aktualne zadanie.

Muzeum Woli

Dzięki modernizacji Muzeum Woli zyskało dwie nowocześnie wyposażone, 150-metrowe sale wystawowe, tzw. Gabinet Wolski, w którym pokazane będą najważniejsze wątki z dziejów dzielnicy, a także przestrzenie warsztatowe i edukacyjne, wyposażone w sprzęt multimedialny. Ważną częścią prac był remont samego placyku – odzyskał on swój oryginalny blask, odtworzono brakujące detale, pojawił się nowy tynk, uporządkowano teren wokół budynku. XIX-wieczny pałacyk błyszczy na tle wolskiej zabudowy, a jego wnętrze kryje dynamicznie rozwijającą się placówkę muzealną.

 

Zdjęcia: fot. M. Sieczka,

Źródło: muzeumwoli.muzeumwarszawy.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Modernizacja Obiektu, Realizacja Architektoniczna, Realizacja Budynku, Hot

Kolorowe domki dla bezdomnych
Kolorowe domki dla bezdomnych

Pracownia Lehrer Architects od jakiegoś czasu tworzy kolorowe projekty dla bezdomnych. Na niemożliwy ...

Webinarium Sika: Dachy zielone – szwajcarska jakość hydroizolacji dostosowana do Twoich potrzeb
Webinarium Sika: Dachy zielone – szwajcarska jakość hydroizolacji dostosowana do Twoich potrzeb

Dachy są najbardziej narażonymi na działanie czynników warunków atmosferycznych elementami budynków ...

Webinarium Triflex: Diabeł często tkwi w szczegółach. Innowacyjne rozwiązania do uszczelniania skomplikowanych detali na dachach, balkonach i parkingach
Webinarium Triflex: Diabeł często tkwi w szczegółach. Innowacyjne rozwiązania do uszczelniania skomplikowanych detali na dachach, balkonach i parkingach

Zapraszamy do udziału w webinarium architektonicznym, podczas którego przedstawione zostaną przykład ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera