Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Czy zimą da się budować i remontować?

 

Czas czytania: ~6 min


Temperatura za oknem raz spada, raz rośnie co oznacza że zima już za pasem. Czy w takich warunkach da się pracować budując i remontując elewacje, zabezpieczając budynki przed wodą czy wylewając posadzki? Nie zawsze jest to możliwe, ale zawsze należy stosować się do ściśle określonych zasad. Eksperci Weber podpowiadają jak skutecznie i efektywnie prowadzić prace elewacyjne, podłogowe i hydroizolacyjne w chłodnych miesiącach.

 

Poradnik Weber

Fasady zimą

Zima to trudny okres dla prac elewacyjnych. Przy silnych mrozach prowadzenie robót jest w zasadzie niemożliwe. Większość produktów stosowanych do wykończenia elewacji zawiera w swoim składzie wodę, co w praktyce oznacza, że można je używać w temperaturach nie niższych niż +5°C.

Pytanie jednak co zrobić, gdy prace zostały już rozpoczęte, a zła pogoda zaskoczyła nas w trakcie prowadzenia robót? W tej sytuacji istnieje kilka możliwości. Jeżeli temperatura w ciągu dnia jest dodatnia, a niewielkie przymrozki zdarzają się jedynie w nocy, można zastosować dodatki przyspieszające wiązanie, takie jak weberad KZ, który przyspiesza wiązanie klejów do ociepleń.

 

Klejów z dodatkiem przyspieszającym wiązanie nie powinno się nakładać, jeśli temperatura w dzień i w nocy jest ujemna. Gdy jednak taka aura zaskoczy wykonawców, jedyną szansą na ukończenie prac jest przykrycie rusztowań szczelnymi plandekami i utrzymywanie dodatniej temperatury przy pomocy nagrzewnic. W takich okolicznościach trzeba jednak uwzględnić fakt, że kleje i tynki będą wysychać dłużej, bo wilgotność powietrza pod plandeką jest wyższa niż standardowo. Przez cały okres wiązania produktów pod plandeką należy utrzymywać dodatnią temperaturę – zarówno w dzień, jak i w nocy.

Bardzo ważną sprawą jest również kontrola temperatury podłoża.

Poradnik Weber

Podłogi na chłodne dni

W okresie obniżonych temperatur do wykonywania prac podłogowych należy podejść w szczególny sposób. Front robót może być wtedy różny – od obiektów ogrzewanych, które funkcjonują niezależnie od niskich temperatur, przez budynki nieogrzewane gdzie temperatura jest zbliżona do warunków na zewnątrz, po prace „pod chmurką”.

 

Dlaczego produkty podłogowe nie lubią chłodu? W niskich temperaturach zaburzony jest proces wiązania zaprawy cementowej i może on trwać bardzo długo. Następuje również powolny przyrost wytrzymałości, przez co znacznie wydłuża się czas, po którym można wykonany element poddawać obciążeniom lub rozpocząć wykonywanie kolejnych prac. Co więcej, w niskich temperaturach powoli aktywują się wszystkie niezbędne polimery, przez co zaprawy samopoziomujące mogą mieć dużo mniejszy rozpływ i gorsze właściwości poziomujące.

 

Podłogi w budynkach ogrzewanych

Przed przystąpieniem do prac, worki z materiałem należy przechowywać w pomieszczeniu, aby podnieść ich temperaturę. Czas przechowywania worków zależy od tego, w jak niskiej temperaturze wyrób był magazynowany i transportowany.

 

Do przygotowania produktu do aplikacji można używać ciepłej wody o temperaturze ok. 25°C, która szybciej aktywuje zawarte w zaprawach dodatki. Nie należy jednak przesadzać z temperaturą wody, ponieważ dodatek zbyt ciepłej wody może drastycznie skrócić czas zachowania parametrów roboczych oraz niekorzystnie wpłynąć na wielkość skurczu.

 

W obiektach ogrzewanych można bez problemu korzystać z wyrobów o standardowym czasie wiązania i wysychania. Podczas układania, zwłaszcza zapraw samopoziomujących, należy jednak zwrócić szczególną uwagę na działające grzejniki. Powinny być one ustawione na minimalne grzanie, tak aby temperatura we wnętrzach przez 3-5 dni utrzymywała się na poziomie min. 15°C. Utrzymanie takiej temperatury w pomieszczeniu jest kluczowe, bo w najbliższym otoczeniu grzejnika temperatura zawsze jest wyższa (woda w instalacji zazwyczaj ma temperaturę 50-55°C), przez co w tych miejscach świeżo wylana zaprawa podgrzewa się, a woda szybko odparowuje przed związaniem. W efekcie w tych newralgicznych miejscach na powierzchni podkładu samopoziomującego mogą powstać łukowe spękania.

 

Poza utrzymywaniem minimalnej temperatury we wnętrzach, należy również pamiętać o ich wilgotności. Ogrzewanie wysusza powietrze w pomieszczeniu – w niektórych przypadkach nawet do poziomu 20%. Zmniejszenie temperatury będzie skutkowało podniesieniem wilgotności przez co mniej wilgoci, potrzebnej do wiązania cementu, będzie zabierane przez powietrze ze świeżej zaprawy.

 

Podłogi w budynkach nieogrzewanych

W obiektach nieogrzewanych o temperaturze wnętrz nie niższej niż 10°C, do wykonywania jastrychów należy stosować gotową mieszankę weber.floor RAPID lub w przypadku wykonywania prac z półsuchym jastrychem przygotowywanym na budowie z cementu i kruszywa – weberfloor FIBROCEM.

 

W obiektach nieogrzewanych o temperaturze poniżej 10°C nie zaleca się stosowania zapraw samopoziomujących bez wcześniejszego zwiększenia temperatury pomieszczenia. Przed przystąpieniem do prac do pomieszczenia należy wstawić dmuchawy, które podniosą temperaturę - zarówno powietrza jak i podłoża. Dmuchawy powinny zostać wyłączone przed rozpoczęciem prac lub przeniesione w takie miejsce, aby nie powodowały intensywnego ruchu powietrza. Także przez kolejne dni (minimum trzy) strumień ciepłego powietrza nie powinien być bezpośrednio nakierowany na podłogę.

 

Podłogówka „pod chmurką”

W okresach jesiennych lub przy łagodnych zimach prace podłogowe prowadzone są również na zewnątrz. Największym ryzykiem przy temperaturach bliskich 0°C jest występowanie nocnych przymrozków.

 

Do prac na zewnątrz należy stosować wyroby szybkie, takie jak spoiwo weberfloor FIBROCEM lub wysokowytrzymałą suchą mieszankę betonową webermix beton B50. Produkty te gwarantują szybki przyrost wytrzymałości i uzyskanie odporności na niskie temperatury”, radzi Krzysztof Burza.

 

Bardzo ważnym aspektem przy pracach na zewnątrz jest również prawidłowa pielęgnacja i ochrona przed ucieczką ciepła. W tym celu wykonuje się prace pod specjalnymi namiotami zwanymi cieplakami lub jeśli nie ma takiej możliwość, powierzchnię po wykonaniu dodatkowo przykrywa się np. płytami styropianowymi, które zabezpieczają przed niewielkim przymrozkiem.

Poradnik Weber

Hydroizolacje na plusie

Przy hydroizolacji fundamentów i zabezpieczeniu pomieszczeń wilgotnych przed wodą należy pamiętać o generalnej zasadzie, która mówi, że nie wolno aplikować materiałów chemii budowlanej jeśli temperatura otoczenia i podłoża jest niższa niż +5°C. Jeśli przewidujemy, że w krótkim czasie po aplikacji temperatura może spaść poniżej tego poziomu, również nie powinno się nakładać hydroizolacji czy zapraw technicznych.

Poradnik Weber

Przy stosowaniu chemii budowlanej w niskich temperaturach nie ma genialnych trików. Jak we wszystkim, należy zachować umiar i zdrowy rozsądek. Poza trzymaniem się uniwersalnych zasad, należy przestrzegać szczegółowych wskazówek dotyczących aplikacji produktu podawanych na opakowaniu lub w kartach technicznych. Taka praktyka gwarantuje sukces każdej budowy o każdej porze roku!

 

Źródło: Weber

Więcej informacji znajdziesz na stronie Weber


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Posadzki, Technologie

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

Przemiana 11 kamienic
Przemiana 11 kamienic

W latach 2015-2023 związana z branżą medyczną Grupa Epione kupiła jedenaście kamienic przy ul. Dworc ...

Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.
Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.

Ma 452 metry długości i łączy dwie strony miasta. To nowy most pieszo-rowerowy w Warszawie, który je ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera