Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Element Urban Talks vol. 3 - relacja z konferencji

 

Czas czytania: ~4 min


Dynamiczne zmiany na świecie sprawiają, że miasta znajdują się w ciągłych procesach transformacji, a wraz z nimi wszystkie czynniki, jakie na miasto wpływają. W obliczu toczących się przemian gospodarczych, klimatycznych i demograficznych podejmowane dziś przez architektów decyzje kształtują nie tylko dzisiejszą codzienność, ale i świat jutra.

 

kRAdtwxWMHQtbm8dKDpH4lhCm2D1J7nOh4DJOOTOOUjDCQ7SUN3rU9cC2Xcc_fotjakub-kusiej-elementurbantalks-1jpg.jpg

Warto stawiać pytania o sens architektury i działań projektantów, wskazując możliwe scenariusze przyszłości. Znajdujemy się w bardzo istotnym momencie historii. Toniemy w śmieciach, plastiku, bez opamiętania wykorzystujemy naturalne zasoby. Krótkowzroczność może mieć katastrofalne konsekwencje. Dlatego tegoroczna edycja Element Urban Talks, wydarzenia o świadomym projektowaniu otoczenia współczesnego człowieka, przebiegało pod hasłem ODPOWIEDZIALNOŚĆ.

 

Architekci wobec wyzwań świata

Zuzanna Skalska, analityczka trendów i dyrektor programowa konferencji zarysowała szeroki horyzont współczesnych trendów i działań projektantów, otwierając wątki, o których mówili kolejni goście. Podążając za myślą, że zmiana myślenia zaczyna się u podstaw zrozumienia naszej roli w społeczeństwie, inspirowała do szukania sposobów na ucieczkę z utartych ram myślenia. Mateusz Halawa, kierownik zespołu humanistyki i nauk społecznych School of Form Uniwersytetu SWPS, podzielił się swoimi spostrzeżeniami i badaniami na temat polityczności gestu projektowania i roli projektanta w kształtowaniu przyszłości. Dziś borykamy się z problemami, z jakimi wcześniej nie mieliśmy do czynienia. Projektowanie to nie tylko działanie w przestrzeni ale i język jakim opisujemy zjawiska, determinujący ich rozumienie i dalsze działania. Z perspektywy socjologa Mateusz Halawa uświadamiał jak bardzo humanistycznym działaniem jest projektowanie. Ten sam wątek poruszyła dziennikarka i krytyczka designu, Laura Traldi, dodając, że mamy do czynienia z „kryzysem wizji” – śmiałych idei stworzonych poprzez zrozumienie zjawisk współczesnego świata, skoncentrowane na długofalowej przyszłości. Odpowiedzialność według Traldi jest gotowością do podjęcia ryzyka, próbowania nowych rzeczy, ale i przewidywania konsekwencji i umiejętności przyznania się do błędów. Traldi stawia tezę, że projektowanie przyczyniło się do przyspieszenia zmian klimatu, podając za przykład przedmioty elektroniczne zaprogramowane po to, aby w odpowiednim czasie zestarzały się i zostały wymieniane na nowe. Wątek odpadów i odpowiedzialności przemysłu budowlanego, emitującego znaczną ilość gazów cieplarnianych omówił Marcin Szczelina, kurator i krytyk architektury, twórca wystawy „Ośmieceni”. O skutkach konsumpcjonizmu i gospodarki opartej o wzrost mówił również kurator tegorocznej edycji Oslo Architecture Triennale. 

 

Phineas Harper stawia interesującą i kontrowersyjną tezę, w dobie wzrastającego w niekontrolowany sposób globalnemu ociepleniu, to może być najlepszy czas dla architektów. Zamiast gospodarki nastawionej na więcej można myśleć o architekturze postwzrostu (degrowth), zmniejszającą ilość przyrostu dóbr materialnych. Paulina Grabowska, założycielka studia NAS-DRA, podzieliła się wizją supernaturalnej przyszłości, tym w jaki sposób zanieczyszczenia mogą stać się zasobami. Dwutlenek węgla, plastik, czy niektóre elementy smogu mogą być wykorzystywane przy pomocy istniejących technologii jako zasoby w walce ze zmianami klimatycznymi, brakiem surowców naturalnych i żyznych gleb.

 

Od wizjonerskich idei po praktyczne rozwiązania

Artur Jerzy Filip, urbanista i badacz miast, mówił o odpowiedzialności za przestrzeń publiczną i oddolnym organizowaniu się lokalnych gospodarzy, podając za przykład warszawski Plac Defilad. Szymon Hanczar, projektant wnętrz, dzielił się swoimi doświadczeniami z 2008 roku, kiedy urządził sobie mieszkanie na 13 m² i swoimi badaniami na temat minimalnych przestrzeni do życia. Dzisiaj małe przestrzenie mieszkalne mogłyby być odpowiedzią na problemy demograficzne i zagęszczanie się miast, pozostaje kwestia psychicznego komfortu życia w takiej kubaturze. Maciej Rydz z JEMS Architekci i Szymon Kloska z Krakowskiego Biura Festiwalowego przedstawili eksperymentalny projekt Centrum Literatury i Języka Planeta Lem, który już za parę lat ma powstać w Krakowie. Egbert Fransen, dyrektor Festiwalu We Make The City opowiedział, jak budować miasto przyszłości poprzez czerpanie z przeszłości i tworzenie nowej wartości na podstawie już istniejącej infrastruktury, podając za przykład amsterdamski Pakhuis de Zwijger. Arne Libjers, partner w studio Mecanoo opowiadał o relacjach, jakie przestrzeń tworzy z jej użytkownikami i podnoszeniu jakości życia poprzez projektowanie z myślą o kreowaniu środowiska.

 

Więcej informacji o minionej konferencji dla architektów znajdziesz na stronie organizatora.

 

Jesteśmy Patronem Medialnym wydarzenia.


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Konferencja Dla Architektów

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera