Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~2 min


Na początku grudnia 2019 roku został rozstrzygnięty konkurs architektoniczny na projekt nowej placówki kulturalnej. Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej ma powstać jako oddział Muzeum Lubelskiego w Lublinie, a poświęcone będzie tematyce kresowej.

 

Projekt architektoniczny nowego muzeum

Siedzibą Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej został położony przy lubelskim Placu Litewskim w Lublinie zabytkowy Pałac Lubomirskich (Radziwiłłowski). Należący do Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej budynek został kupiony na potrzeby siedziby Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej dzięki dotacji celowej w wysokości prawie 11 mln zł, przekazanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Kiedy już znana była siedziba muzeum – rozpisano konkurs architektoniczny, którego uczestnicy mieli za zadanie opracowanie  koncepcji architektonicznej i scenograficznej wnętrz dostosowanych do potrzeb i programu Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej oraz zaproponowania projektu ekspozycji stałej i czasowej oraz zmiennej w tych przestrzeniach. „Siedziba Muzeum po rewaloryzacji powinna być przykładem właściwego utrzymania i wykorzystania budynków zabytkowych z przystosowaniem ich do potrzeb nowoczesnego standardu eksponowania zbiorów muzealnych połączonych z najnowszymi osiągnięciami technologicznymi w dziedzinie ekspozycji” - można było przeczytać w regulaminie konkursu.

 

Poznaj laureatów konkursu architektonicznego

Pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym na projekt Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej otrzymała warszawska pracownia WXCA (zespół w składzie: Szczepan  Wroński, Katarzyna Dudek, Michał Czerwiński, Michał Sokołowski) wraz z Ralph Appelbaum Associates (zespół w składzie: Tim Ventimiglia, Katarzyna Kozera, Małgorzata Stolarska-Fronia, Agnieszka Barańska, Anita Walter, Miriam Zanzinger, Sebastian Scheller, Sara Omassi, Irene Feria).

 

Autorzy najlepszej koncepcji architektonicznej w opinii jury najlepiej dostosowali zabytkowe wnętrza do współczesnych rozwiązań ekspozycyjnych, uszanowali historyczny charakter gmachu, wypełniając go jednak nowoczesną i atrakcyjną w użytkowaniu przestrzenią ekspozycyjną, a także, jak zapisali w werdykcie jurorzy, „wykazał nowatorski charakter rozwiązań ekspozycyjnych w kontekście zastosowanych technologii multimedialnych i ich kontekstu z eksponatami materialnymi”.

Drugą nagrodę w tym konkursie architektonicznym otrzymał zespół, zarządzany przez Marcina Kwietowicza z Warszawy i Mateusza Załuskę z Bazylei.

Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej

Wyróżnienie: Jaz +Architekci Żmijewski Jaworski Massé

Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej

II nagroda: zespół, zarządzany przez Marcina Kwietowicza z Warszawy i Mateusza Załuskę z Bazylei

Wyróżnieniami doceniono projekty pracowni Jaz +Architekci Żmijewski Jaworski Massé s.c. oraz zespołu w składzie: Łukasz Mużacz, Lublin, Ernest Babyn, Radom, Piotr Pękala, Lublin.

Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej

Wyróżnienie: Łukasz Mużacz, Ernest Babyn, Piotr Pękala

Źródło informacji i ilustracji: sarp.org.pl/konkurs-lublin-muzeum/wyniki_konkursu/


Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekt Architektoniczny

Dom w Gliwicach od Medusa Group
Dom w Gliwicach od Medusa Group

Medusa Group zdobyła rozgłos na polskiej scenie architektonicznej projektem domu jednorodzinnego, ja ...

Webinarium H+H: System Budowy H+H w świecie BIM
Webinarium H+H: System Budowy H+H w świecie BIM

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, studentów, wykonawców i wszystkich zainteresowany ...

Webinarium Stiebel Eltron: Gruntowe pompy ciepła dla budownictwa jednorodzinnego
Webinarium Stiebel Eltron: Gruntowe pompy ciepła dla budownictwa jednorodzinnego

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, firm inżynierskich (instalacyjnych) projektantów ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera