Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~2 min


Na początku grudnia 2019 roku został rozstrzygnięty konkurs architektoniczny na projekt nowej placówki kulturalnej. Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej ma powstać jako oddział Muzeum Lubelskiego w Lublinie, a poświęcone będzie tematyce kresowej.

 

Projekt architektoniczny nowego muzeum

Siedzibą Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej został położony przy lubelskim Placu Litewskim w Lublinie zabytkowy Pałac Lubomirskich (Radziwiłłowski). Należący do Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej budynek został kupiony na potrzeby siedziby Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej dzięki dotacji celowej w wysokości prawie 11 mln zł, przekazanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Kiedy już znana była siedziba muzeum – rozpisano konkurs architektoniczny, którego uczestnicy mieli za zadanie opracowanie  koncepcji architektonicznej i scenograficznej wnętrz dostosowanych do potrzeb i programu Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej oraz zaproponowania projektu ekspozycji stałej i czasowej oraz zmiennej w tych przestrzeniach. „Siedziba Muzeum po rewaloryzacji powinna być przykładem właściwego utrzymania i wykorzystania budynków zabytkowych z przystosowaniem ich do potrzeb nowoczesnego standardu eksponowania zbiorów muzealnych połączonych z najnowszymi osiągnięciami technologicznymi w dziedzinie ekspozycji” - można było przeczytać w regulaminie konkursu.

 

Poznaj laureatów konkursu architektonicznego

Pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym na projekt Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej otrzymała warszawska pracownia WXCA (zespół w składzie: Szczepan  Wroński, Katarzyna Dudek, Michał Czerwiński, Michał Sokołowski) wraz z Ralph Appelbaum Associates (zespół w składzie: Tim Ventimiglia, Katarzyna Kozera, Małgorzata Stolarska-Fronia, Agnieszka Barańska, Anita Walter, Miriam Zanzinger, Sebastian Scheller, Sara Omassi, Irene Feria).

 

Autorzy najlepszej koncepcji architektonicznej w opinii jury najlepiej dostosowali zabytkowe wnętrza do współczesnych rozwiązań ekspozycyjnych, uszanowali historyczny charakter gmachu, wypełniając go jednak nowoczesną i atrakcyjną w użytkowaniu przestrzenią ekspozycyjną, a także, jak zapisali w werdykcie jurorzy, „wykazał nowatorski charakter rozwiązań ekspozycyjnych w kontekście zastosowanych technologii multimedialnych i ich kontekstu z eksponatami materialnymi”.

Drugą nagrodę w tym konkursie architektonicznym otrzymał zespół, zarządzany przez Marcina Kwietowicza z Warszawy i Mateusza Załuskę z Bazylei.

Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej

Wyróżnienie: Jaz +Architekci Żmijewski Jaworski Massé

Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej

II nagroda: zespół, zarządzany przez Marcina Kwietowicza z Warszawy i Mateusza Załuskę z Bazylei

Wyróżnieniami doceniono projekty pracowni Jaz +Architekci Żmijewski Jaworski Massé s.c. oraz zespołu w składzie: Łukasz Mużacz, Lublin, Ernest Babyn, Radom, Piotr Pękala, Lublin.

Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej

Wyróżnienie: Łukasz Mużacz, Ernest Babyn, Piotr Pękala

Źródło informacji i ilustracji: sarp.org.pl/konkurs-lublin-muzeum/wyniki_konkursu/


Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekt Architektoniczny

Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków
Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków

„Budowa kampusu Akademii Muzycznej jest ważna nie tylko dla tego regionu i Polski, ale też szerzej – ...

Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej
Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała chyba wciąż częściej kojarzy się z przystankiem w drodze na narty niż z miejscem pełny ...

Nowe wcielenie amfiteatru w Szczecinie
Nowe wcielenie amfiteatru w Szczecinie

Teatr Letni w Parku Kasprowicza w centrum Szczecina zaprojektował w 1972 roku Zbigniew Abrahamowicz; ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera