Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wille włoskiego Południa. Od Capri do Sycylii - wykłady dr. Olafa Kwapisa

 

Czas czytania: ~2 min


Od 13 stycznia 2020 startuje cykl wykładów w Centrum Interpretacji Zabytku w Warszawie (ul. Brzozowa 11-13) poświęcony architekturze włoskich rezydencji. Spotkania poprowadzi dr Olaf Kwapis, historyk sztuki, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, stypendysta La Fondazione Sbranti (Università di Pisa), adiunkt w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, badacz średniowiecznej i nowożytnej sztuki włoskiej.

 

Wykłady dr. Olafa Kwapisa. Wille włoskiego Południa

Już w starożytności południe Italii uchodziło za krainę arkadyjską, miejsce azylu, oferujące spokój i odpoczynek. Wyjątkowość Capri doceniali władcy i artyści.

Od XVIII stulecia włoska arystokracja wznosiła tutaj willowe posiadłości, których zespół został wpisany na listę dziedzictwa UNESCO.

Podczas wykładów uczestnicy będą podziwiać te willowe azyle, wznoszone wokół Palermo oraz skalistą naturę wybrzeża od Herkulanum, aż po przesmyk między Scyllą a Charybdą.

 

Program wykładów dla architektów i nie tylko

13 stycznia (poniedziałek), godz. 18.30
Od Tyberiusza do Malapartego – część I

Ruiny Villi Jovis pamiętają cesarza Tyberiusza, spędzającego tu długie miesiące z dala od zgiełku stołecznego Rzymu. W średniowieczu kartuzi zakładają na Capri klasztor i wyrabiają medykamenty i perfumy dla królowej Joanny.


W XVIII wieku wyspa leżąca pośrodku Zatoki Neapolitańskiej była obowiązkową stacją na trasie Grand Tour. Przez olejne stulecia bywali tu artyści, malarze i arystokraci, których łączyło jedno – różne rodzaje ucieczki od Europy.
 

24 lutego (poniedziałek), godz. 18.30
Od Tyberiusza do Malapartego – część II

Uciekinierzy i podróżni, a wśród nich m.in. Juliusz Słowacki, Maksym Gorki, Włodzimierz Lenin, Stefan Żeromski, Rainer Maria Rilke, Maria Dąbrowska, Leopold Staff , Axel Munthe, Jan Parandowski, Curzio Malaparte, Jean Luc Godard, a ostatnio Krystian Lupa – wszyscy oni i wielu innych zbłądzili na Capri, by tu odnaleźć siebie.


Po kilku z nich, jak po Tyberiuszu, pozostały wyjątkowe wille – każda w innym stylu, owiana inną legendą, świadoma innych zdarzeń i swojej architektonicznej wartości.

 

2 marca (poniedziałek), godz. 18.30
Złota mila architektury

Za panowania Burbonów Neapolitańskich, na podobieństwo zespołów willowych wokół Rzymu i Wenecji, powstały letnie pałace arystokratyczne. Służyły rozrywce i jako miejsca wakacyjnej ucieczki z miasta.


Podczas wykładu przyjrzymy się „Złotej mili architektury” od Herkualnum do Reggio Calabria, czyli zespołowi Villi Vesuviane wpisanemu od 1997 roku na listę UNESCO.

 

6 kwietnia (poniedziałek), godz. 18.30
Sycylijska sceneria „Lamparta”

Akcja powieści Giuseppe Tomaso di Lampedusy „Lampart” rozgrywa się na terenie Sycylii dotkniętej zamętem militarnym okresu zjednoczenia Włoch. Scenografi ą tej historii są rezydencje Palermo. Te okolice są znane także widzom z ekranizacji epickiej prozy, jaką stworzył Lucchino Visconti.


Spośród tych naturalnych dekoracji do dziś zachowały się wille w nadmorskiej dzielnicy Bagheria oraz budowle w samym Palermo.

 

Źródło: facebook.com/events/560166081211963/


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wykład Architektoniczny, Wykład Dla Architektów

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaproszenia
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera