Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Baumit Life Challenge - międzynarodowy konkurs architektoniczny

 

Czas czytania: ~3 min


Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji międzynarodowego konkursu Baumit Life Challenge. Stawką jest tytuł Europejskiej Fasady Roku. Jak na tle zagranicznej konkurencji wypadną polskie projekty wyłonione w konkursie Fasada Roku 2019?

 

Zasady konkursu są proste. Każde państwo ma prawo wystawić reprezentację składającą się maksymalnie z 36 kandydatów – po 6 z każdej z 6 kategorii: 5 podstawowych jak „budynek jednorodzinny nowy”, „budynek wielorodzinny nowy”, „budynek niemieszkalny nowy”, „budynek po termomodernizacji”, „budynek historyczny po renowacji” oraz kategorii specjalnej - „Stunned by Texture”. Polska skorzysta z pełnej puli miejsc. Zwycięzcy krajowych edycji konkursu Fasada Roku 2018 i 2019 udział mają z góry zagwarantowany. Przypomnijmy sobie, które to realizacje.

 

W kategorii „dom jednorodzinny nowy”: Leśny dom w Kuźnicy Kiedrzyńskiej (2018) oraz dom w Konopiskach pod Częstochową (2019).

Leśny dom w Kuźnicy Kiedrzyńskiej

Leśny dom w Kuźnicy Kiedrzyńskiej

dom w Konopiskach pod Częstochową

dom w Konopiskach pod Częstochową

W kategorii „budynek wielorodzinny nowy”: Osiedle Czyżewskiego w Krakowie (2018) i Mogilska Tower w Krakowie (2019).

Osiedle Czyżewskiego w Krakowie

Osiedle Czyżewskiego w Krakowie

Mogilska Tower w Krakowie

Mogilska Tower w Krakowie

W kategorii „budynek po termomodernizacji”: Przedszkole nr 43 w Zabrzu (2018) oraz Instytut Konfucjusza – Centrum Języka i Kultury Chińskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego (2019).

Przedszkole nr 43 w Zabrzu

Przedszkole nr 43 w Zabrzu

Instytut Konfucjusza – Centrum Języka i Kultury Chińskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego

Instytut Konfucjusza – Centrum Języka i Kultury Chińskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego

W kategorii „budynek niemieszkalny nowy”: Szkoła Podstawowa nr 1 w Gostyniu (2018;) i Centrum Badawczo-Rozwojowe Łęgprzem w Krakowie (2019).

Szkoła Podstawowa nr 1 w Gostyniu

Szkoła Podstawowa nr 1 w Gostyniu

Centrum Badawczo-Rozwojowe Łęgprzem w Krakowie

Centrum Badawczo-Rozwojowe Łęgprzem w Krakowie

W kategorii „budynek historyczny po renowacji: Pałac Jankowice (2018) oraz Muzeum Regionalne w Kozienicach (2019).

Pałac Jankowice

Pałac Jankowice

Muzeum Regionalne w Kozienicach

Muzeum Regionalne w Kozienicach

Do nich dołączą po 4 obiekty z każdej z pięciu kategorii, wyróżniające się atrybutami poszukiwanymi przez międzynarodowe jury oraz 6 obiektów klasyfikowanych w kategorii „Stunned by Texture”, charakteryzujących się zastosowaniem ciekawej, oryginalnej struktury na elewacji. O tym, które projekty uzupełnią stawkę, dowiemy się już niebawem.

 

Kilkuset wspaniałych

 

Łącznie o tytuł Europejskiej Fasady Roku – Life Challenge 2020 walczyć będzie kilkaset projektów, które będą oceniane w pięciu podstawowych kategoriach: „budynek jednorodzinny nowy”, „budynek wielorodzinny nowy”, „budynek niemieszkalny”, „budynek po termomodernizacji”, „budynek historyczny po renowacji” oraz w jednej kategorii specjalnej – „Stunned by Texture”. Do finału zakwalifikowanych zostanie 36 elewacji (po 6 z każdej kategorii). Wytypuje je w drodze internetowego głosowania międzynarodowe jury, w którym zasiadają reprezentanci Hiszpanii, Austrii, Bułgarii, Czech, Niemiec, Francji, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji,  Słowenii, Chorwacji oraz Turcji. Z ramienia naszego kraju projekty oceniał będzie dr Bogdan Dziedzic, członek Izby Architektów i Izby Inżynierów w Polsce, a także wieloletni badacz na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej – Institute of Building Design (1990-2019) i organizator konkursów architektonicznych dla młodzieży („Dom moich marzeń”), który doświadczenie zawodowe zdobywał podczas staży w pracowniach architektonicznych we Francji i Niemczech oraz przy indywidualnych projektach w kraju i za granicą, a od 1994 roku prowadzi własne studio projektowe.

 

Ostateczne rozstrzygnięcie poznamy podczas Gali Baumit Life Challenge Awards w maju 2020 w Walencji. Dzień przed uroczystością, projekty nominowane do nagrody zostaną poddane ponownej ocenie jury. Wówczas to podejmą oni decyzję o tym, komu przyznane zostaną tytuły Europejskiej Fasady Roku. Zwycięzca każdej z 6 kategorii otrzyma nagrodę w wysokości 3 300 euro. Dla głównego zwycięzcy Life Challenge organizator przewidział nagrodę w postaci 6 600 euro. Wartość niecodzienna, ale i nieprzypadkowa, bo nawiązuje do faktu, że aż 66% każdej elewacji można stworzyć korzystając wyłącznie z produktów Baumit.

 

Finałowa Gala Baumit Life Challenge Awards odbędzie się w maju 2020 roku. Jej gospodarzem już po raz drugi od 2014 roku będzie Hiszpania. To właśnie stamtąd pochodzi główny zwycięzca poprzedniej edycji zmagań o tytuł Europejskiej Fasady Roku (2018), która przyniosła nam aż pięć nominacji do tytułu. Gospodarzem finałowej gali była wówczas Bratysława. Tym razem miejscem, w którym dojdzie do rozstrzygnięcia będzie Walencja.

 

Źródło: Baumit


Podepnij swój artykuł

tagi

Międzynarodowy Konkurs Architektoniczny

Browary Warszawskie najlepszym budynkiem stolicy
Browary Warszawskie najlepszym budynkiem stolicy

To była już ósma edycja konkursu, w którym nowo powstałe warszawskie budynki rywalizują ze sobą o mi ...

Osiedle z drewna i cegły
Osiedle z drewna i cegły

Współczesny świat nie jest łatwym miejscem do życia. Wszechobecny pośpiech i presja, życie w zatłocz ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Konkursy
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera