Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Baumit Life Challenge - międzynarodowy konkurs architektoniczny

 

Czas czytania: ~3 min


Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji międzynarodowego konkursu Baumit Life Challenge. Stawką jest tytuł Europejskiej Fasady Roku. Jak na tle zagranicznej konkurencji wypadną polskie projekty wyłonione w konkursie Fasada Roku 2019?

 

Zasady konkursu są proste. Każde państwo ma prawo wystawić reprezentację składającą się maksymalnie z 36 kandydatów – po 6 z każdej z 6 kategorii: 5 podstawowych jak „budynek jednorodzinny nowy”, „budynek wielorodzinny nowy”, „budynek niemieszkalny nowy”, „budynek po termomodernizacji”, „budynek historyczny po renowacji” oraz kategorii specjalnej - „Stunned by Texture”. Polska skorzysta z pełnej puli miejsc. Zwycięzcy krajowych edycji konkursu Fasada Roku 2018 i 2019 udział mają z góry zagwarantowany. Przypomnijmy sobie, które to realizacje.

 

W kategorii „dom jednorodzinny nowy”: Leśny dom w Kuźnicy Kiedrzyńskiej (2018) oraz dom w Konopiskach pod Częstochową (2019).

Leśny dom w Kuźnicy Kiedrzyńskiej

Leśny dom w Kuźnicy Kiedrzyńskiej

dom w Konopiskach pod Częstochową

dom w Konopiskach pod Częstochową

W kategorii „budynek wielorodzinny nowy”: Osiedle Czyżewskiego w Krakowie (2018) i Mogilska Tower w Krakowie (2019).

Osiedle Czyżewskiego w Krakowie

Osiedle Czyżewskiego w Krakowie

Mogilska Tower w Krakowie

Mogilska Tower w Krakowie

W kategorii „budynek po termomodernizacji”: Przedszkole nr 43 w Zabrzu (2018) oraz Instytut Konfucjusza – Centrum Języka i Kultury Chińskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego (2019).

Przedszkole nr 43 w Zabrzu

Przedszkole nr 43 w Zabrzu

Instytut Konfucjusza – Centrum Języka i Kultury Chińskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego

Instytut Konfucjusza – Centrum Języka i Kultury Chińskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego

W kategorii „budynek niemieszkalny nowy”: Szkoła Podstawowa nr 1 w Gostyniu (2018;) i Centrum Badawczo-Rozwojowe Łęgprzem w Krakowie (2019).

Szkoła Podstawowa nr 1 w Gostyniu

Szkoła Podstawowa nr 1 w Gostyniu

Centrum Badawczo-Rozwojowe Łęgprzem w Krakowie

Centrum Badawczo-Rozwojowe Łęgprzem w Krakowie

W kategorii „budynek historyczny po renowacji: Pałac Jankowice (2018) oraz Muzeum Regionalne w Kozienicach (2019).

Pałac Jankowice

Pałac Jankowice

Muzeum Regionalne w Kozienicach

Muzeum Regionalne w Kozienicach

Do nich dołączą po 4 obiekty z każdej z pięciu kategorii, wyróżniające się atrybutami poszukiwanymi przez międzynarodowe jury oraz 6 obiektów klasyfikowanych w kategorii „Stunned by Texture”, charakteryzujących się zastosowaniem ciekawej, oryginalnej struktury na elewacji. O tym, które projekty uzupełnią stawkę, dowiemy się już niebawem.

 

Kilkuset wspaniałych

 

Łącznie o tytuł Europejskiej Fasady Roku – Life Challenge 2020 walczyć będzie kilkaset projektów, które będą oceniane w pięciu podstawowych kategoriach: „budynek jednorodzinny nowy”, „budynek wielorodzinny nowy”, „budynek niemieszkalny”, „budynek po termomodernizacji”, „budynek historyczny po renowacji” oraz w jednej kategorii specjalnej – „Stunned by Texture”. Do finału zakwalifikowanych zostanie 36 elewacji (po 6 z każdej kategorii). Wytypuje je w drodze internetowego głosowania międzynarodowe jury, w którym zasiadają reprezentanci Hiszpanii, Austrii, Bułgarii, Czech, Niemiec, Francji, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji,  Słowenii, Chorwacji oraz Turcji. Z ramienia naszego kraju projekty oceniał będzie dr Bogdan Dziedzic, członek Izby Architektów i Izby Inżynierów w Polsce, a także wieloletni badacz na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej – Institute of Building Design (1990-2019) i organizator konkursów architektonicznych dla młodzieży („Dom moich marzeń”), który doświadczenie zawodowe zdobywał podczas staży w pracowniach architektonicznych we Francji i Niemczech oraz przy indywidualnych projektach w kraju i za granicą, a od 1994 roku prowadzi własne studio projektowe.

 

Ostateczne rozstrzygnięcie poznamy podczas Gali Baumit Life Challenge Awards w maju 2020 w Walencji. Dzień przed uroczystością, projekty nominowane do nagrody zostaną poddane ponownej ocenie jury. Wówczas to podejmą oni decyzję o tym, komu przyznane zostaną tytuły Europejskiej Fasady Roku. Zwycięzca każdej z 6 kategorii otrzyma nagrodę w wysokości 3 300 euro. Dla głównego zwycięzcy Life Challenge organizator przewidział nagrodę w postaci 6 600 euro. Wartość niecodzienna, ale i nieprzypadkowa, bo nawiązuje do faktu, że aż 66% każdej elewacji można stworzyć korzystając wyłącznie z produktów Baumit.

 

Finałowa Gala Baumit Life Challenge Awards odbędzie się w maju 2020 roku. Jej gospodarzem już po raz drugi od 2014 roku będzie Hiszpania. To właśnie stamtąd pochodzi główny zwycięzca poprzedniej edycji zmagań o tytuł Europejskiej Fasady Roku (2018), która przyniosła nam aż pięć nominacji do tytułu. Gospodarzem finałowej gali była wówczas Bratysława. Tym razem miejscem, w którym dojdzie do rozstrzygnięcia będzie Walencja.

 

Źródło: Baumit


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Międzynarodowy Konkurs Architektoniczny

High House - nowa miejska szeregówka w Melbourne
High House - nowa miejska szeregówka w Melbourne

High House to wynik gruntownej renowacji pięciometrowej szerokości miejskiej szeregówki na przedmieś ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Konkursy
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera