Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jak wybrać posadzki żywiczne do obiektów edukacyjnych?

 

Czas czytania: ~2 min


Podczas ferii zimowych rodzice z dziećmi często odwiedzają obiekty edukacyjne w związku z organizowaną akcją "zima w mieście". Posadzki żywiczne to popularny element wyposażenia wnętrz w tego typu placówkach, ze względu na to, że dają możliwość realizacji najbardziej kreatywnych pomysłów. Zobacz, w jaki sposób wykorzystać potencjał tej technologii.

 

Posadzki żywiczne Flowcrete
Posadzki żywiczne Flowcrete

Hevelianum, które powstało w 2008 roku, to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Europie, gdzie zabytkowa zabudowa z XIX wieku stanowi bazę dla centrum odkrywania wiedzy. W obiekcie, który stawia na naukę poprzez zabawę i samodzielne eksperymentowanie, wykonano m.in. różnego rodzaju posadzki żywiczne, z materiałów i w technologii dostarczonej przez Flowcrete Polska, które zajmują łączną powierzchnię 600 m kw.

 

1. Nie ma miejsca na nudę! Żywe, wesołe kolory i zróżnicowane faktury

Projektując wnętrza dla najmłodszych warto urozmaicić je poprzez zastosowanie radosnych odcieni. Posadzki żywiczne można wykonać w dowolnych kolorach. W zależności od technologii, kolor może wynikać z barwienia żywicy lub z innych składników połączonych z bezbarwną żywicą, np. mieszanek barwionych piasków kwarcowych lub płatków. Wszystkie te rozwiązania zostały wykorzystane w Hevelianum. W stałej ekspozycji „Dookoła świata” kolory posadzek zmieniają się w zależności od prezentowanego regionu, a do tego posadzki żywiczne łączą się z innymi materiałami, np.miękkimi wykładzinami.

Posadzki żywiczne Flowcrete
Posadzki żywiczne Flowcrete

2. Proste i czytelne symbole oraz wzory na posadzce ułatwiają orientację w przestrzeni

Przy zastosowaniu barwionych żywic w kontrastowych odcieniach na posadzkach żywicznych można namalować trwałe i odporne na ścieranie symbole, np. ślady stóp czy ślady zwierząt, które wskazują kierunek zwiedzania lub miejsca, w których warto się zatrzymać. Większe pola w różnych kolorach wykonano w Hevelianum przy zastosowaniu posadzki Peran STB, na bazie bezbarwnej żywicy epoksydowej i barwionych piasków, zmieniając kolorystykę kruszywa kwarcowego.

 

3. Posadzki do zadań specjalnych – odporne na intensywne użytkowanie

Hevelianum odwiedza nawet 2,5 tysiąca osób dziennie. Biorąc pod uwagę intensywny ruch pieszy, przy doborze posadzki należy zwrócić uwagę na jej odporność na ścieranie. Z kolei w miejscach, gdzie najmłodsi mogą prowadzić samodzielne eksperymenty, posadzka musi wytrzymać dodatkowe obciążenia, takie jak np. uderzenia spadających przedmiotów czy rozlewanie różnych substancji. W takich warunkach dobrym rozwiązaniem są trwałe i nienasiąkliwe, a przy tym łatwe do utrzymania w czystości, bezspoinowe posadzki żywiczne, które wytrzymują nawet obciążenia typowe dla przemysłu.

Posadzki żywiczne Flowcrete
Posadzki żywiczne Flowcrete

4. Dostosowywanie stopnia antypoślizgu do potrzeb

W przypadku placówek dla najmłodszych, z jednej strony należy zadbać o to, żeby zminimalizować ryzyko poślizgnięcia i upadku przy bieganiu, a z drugiej – tak dobrać materiały, aby jak już dziecko się przewróci, nie zrobiło sobie krzywdy na zbyt szorstkiej powierzchni. Posadzki żywiczne, w zależności od materiałów i technologii, mają różną przeciwpoślizgowość.

 

Zobacz wizytówkę firmy Flowcrete Polska


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Posadzki, Technologie

Planetarium Śląskie powiększone
Planetarium Śląskie powiększone

Budynek Planetarium Śląskiego, znajdującego się na terenie Parku Śląskiego został zbudowany w latach ...

Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku. Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.
Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku. Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.

Zapraszamy do głosowania w Plebiscycie Polska Architektura XXL, którego celem jest wyróżnienie najba ...

G19 - nowa jakość zabudowy wielorodzinnej w Warszawie
G19 - nowa jakość zabudowy wielorodzinnej w Warszawie

Na narożnej działce w miejscu dawnej Fabryki Mydła i Świec „Adamczewski i S‑ka” działającej od lat 2 ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera