Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jak wybrać posadzki żywiczne do obiektów edukacyjnych?

 

Czas czytania: ~2 min


Podczas ferii zimowych rodzice z dziećmi często odwiedzają obiekty edukacyjne w związku z organizowaną akcją "zima w mieście". Posadzki żywiczne to popularny element wyposażenia wnętrz w tego typu placówkach, ze względu na to, że dają możliwość realizacji najbardziej kreatywnych pomysłów. Zobacz, w jaki sposób wykorzystać potencjał tej technologii.

 

Posadzki żywiczne Flowcrete
Posadzki żywiczne Flowcrete

Hevelianum, które powstało w 2008 roku, to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Europie, gdzie zabytkowa zabudowa z XIX wieku stanowi bazę dla centrum odkrywania wiedzy. W obiekcie, który stawia na naukę poprzez zabawę i samodzielne eksperymentowanie, wykonano m.in. różnego rodzaju posadzki żywiczne, z materiałów i w technologii dostarczonej przez Flowcrete Polska, które zajmują łączną powierzchnię 600 m kw.

 

1. Nie ma miejsca na nudę! Żywe, wesołe kolory i zróżnicowane faktury

Projektując wnętrza dla najmłodszych warto urozmaicić je poprzez zastosowanie radosnych odcieni. Posadzki żywiczne można wykonać w dowolnych kolorach. W zależności od technologii, kolor może wynikać z barwienia żywicy lub z innych składników połączonych z bezbarwną żywicą, np. mieszanek barwionych piasków kwarcowych lub płatków. Wszystkie te rozwiązania zostały wykorzystane w Hevelianum. W stałej ekspozycji „Dookoła świata” kolory posadzek zmieniają się w zależności od prezentowanego regionu, a do tego posadzki żywiczne łączą się z innymi materiałami, np.miękkimi wykładzinami.

Posadzki żywiczne Flowcrete
Posadzki żywiczne Flowcrete

2. Proste i czytelne symbole oraz wzory na posadzce ułatwiają orientację w przestrzeni

Przy zastosowaniu barwionych żywic w kontrastowych odcieniach na posadzkach żywicznych można namalować trwałe i odporne na ścieranie symbole, np. ślady stóp czy ślady zwierząt, które wskazują kierunek zwiedzania lub miejsca, w których warto się zatrzymać. Większe pola w różnych kolorach wykonano w Hevelianum przy zastosowaniu posadzki Peran STB, na bazie bezbarwnej żywicy epoksydowej i barwionych piasków, zmieniając kolorystykę kruszywa kwarcowego.

 

3. Posadzki do zadań specjalnych – odporne na intensywne użytkowanie

Hevelianum odwiedza nawet 2,5 tysiąca osób dziennie. Biorąc pod uwagę intensywny ruch pieszy, przy doborze posadzki należy zwrócić uwagę na jej odporność na ścieranie. Z kolei w miejscach, gdzie najmłodsi mogą prowadzić samodzielne eksperymenty, posadzka musi wytrzymać dodatkowe obciążenia, takie jak np. uderzenia spadających przedmiotów czy rozlewanie różnych substancji. W takich warunkach dobrym rozwiązaniem są trwałe i nienasiąkliwe, a przy tym łatwe do utrzymania w czystości, bezspoinowe posadzki żywiczne, które wytrzymują nawet obciążenia typowe dla przemysłu.

Posadzki żywiczne Flowcrete
Posadzki żywiczne Flowcrete

4. Dostosowywanie stopnia antypoślizgu do potrzeb

W przypadku placówek dla najmłodszych, z jednej strony należy zadbać o to, żeby zminimalizować ryzyko poślizgnięcia i upadku przy bieganiu, a z drugiej – tak dobrać materiały, aby jak już dziecko się przewróci, nie zrobiło sobie krzywdy na zbyt szorstkiej powierzchni. Posadzki żywiczne, w zależności od materiałów i technologii, mają różną przeciwpoślizgowość.

 

Zobacz wizytówkę firmy Flowcrete Polska


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Posadzki, Technologie

Czarny dom w Józefowie
Czarny dom w Józefowie

Projekt jednorodzinnego domu w Józefowie przy ul. Orzechowej to nowoczesna realizacja, której autore ...

Warstwowe domy z drukarki 3D?
Warstwowe domy z drukarki 3D?

Wraz z pojawieniem się druku 3D powstała nadzieja, że ta działająca poprzez nakładanie materiałów, z ...

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera