Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom leśny

 

Czas czytania: ~2 min


Pracownia 81.waw.pl na zamówienie świadomego i otwartego na nowe formy klienta stworzyła projekt architektoniczny domu jednorodzinnego. Budynek stanął na zalesionej działce i to otoczenie miało największy wpływ na ostateczny kształt i wygląd bryły.

 

Projekt domu jednorodzinnego

Dom w lesie

Leśne otoczenie jest zwykle najbardziej upragnionym wśród inwestorów, budujących domy. I praktyka, i badania pokazują, że las wpływa na człowieka bardzo pozytywnie i w takim otoczeniu można naprawdę odpocząć. Nic więc dziwnego, że w lasach powstają domy jednorodzinne, ale i obiekty stworzone tylko do wypoczynku, a nawet eksperymentalne projekty rekreacyjne.

Projekt domu jednorodzinnego

Dom Leśny – budynek, który komponuje się z otaczającą go przyrodą – to projekt architektoniczny warszawskiej pracowni 81.waw.pl. Dwukondygnacyjny budynek na parterze mieści – rozdzielone klatką schodową – strefy salonu i kuchni z jadalnią. Obok pokoju dziennego powstały także m.in. gabinet, jest tu wyjście na taras oraz wejście do domu, otoczone wiatrołapem. „Piętro stanowi jedną zwartą bryłę, która została „położona” na bryłę parteru. Podzielone jest na dwie strefy – pokój dziecka z garderobą i łazienką oraz sypialnię główną z garderobą i łazienką. Dzięki temu przestrzeń domowników została wyraźnie oddzielona” - opowiadają autorzy projektu architektonicznego.

Projekt domu jednorodzinnego

Projekt architektoniczny z łupka i drewna

Dom jednorodzinny swój plan „zawdzięcza” układowi działki – aby w pełni wykorzystać możliwości jej zabudowy dom można było postawić tylko na jednym fragmencie wyznaczonego terenu. Stąd nieregularny układ bryły parteru.

 

Wpisanie bryły w leśne otoczenie architekci postanowili osiągnąć za pomocą użytych do budowy materiałów. Mimo początkowych wątpliwości klientów, elewacje domu jednorodzinnego obłożono czarnym łupkiem, który koresponduje z pniami porastających działkę sosen. Aby jednak mieszkańcom zapewnić poczucie ciepła i przytulności liczne nisze i wnęki w bryle wyłożono jasnym drewnem. Tym samym z wnętrza domu widać właśnie ten materiał, zaś czarny kamień jest widzialny tylko z zewnątrz budynku.

 

Zdjęcia: Bartek Zaranek

Źródło: 81.waw.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny, Projekt Domu, Dom Jednorodzinny, Hot

Cedrowy dom pod Montrealem
Cedrowy dom pod Montrealem

Pośród kanadyjskich czerwonych klonów pracownia Ravi Handa Architect zrealizowała swój projekt domku ...

Supernowoczesny biurowiec w centrum Wilna
Supernowoczesny biurowiec w centrum Wilna

Zintegrowany z planem miasta Wilna i popularnym placem publicznym przylegającym do terenu, supernowo ...

Ostatnie dni głosowania! Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.
Ostatnie dni głosowania! Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.

Zapraszamy do głosowania w Plebiscycie Polska Architektura XXL, którego celem jest wyróżnienie najba ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera