Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Rewitalizacja budynku dawnego młyna w Ciechanowie - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~2 min


Pod koniec lutego 2020 roku rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji rewitalizacji i rozbudowy budynku po młynie przy ul. Nadrzecznej w Ciechanowie. Organizujący konkurs Urząd Miasta Ciechanów chce, aby obiekt zyskał nowe funkcje społeczno-gospodarcze.

 

Projekt młynu w Ciechanowie
Projekt młynu w Ciechanowie

Konkurs architektoniczny dla kultury

Kilka lat temu na terenie zabytkowego zamku w Ciechanowie powstał nowoczesny, szklany pawilon - okazało się, że rozbudowa czy modernizacja może czasami sprzyjać zabytkom, dając im szansę na przyciągnięcie większej liczny użytkowników (jak właśnie w przypadku zamku) czy szansę na przetrwanie lub nowe życie – jak w wypadku budynku dawnego młyna przy ul. Nadrzecznej.

 

Konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji rewitalizacji i rozbudowy budynku po młynie przy ul. Nadrzecznej w Ciechanowie miał na celu znalezienie najciekawszej koncepcji, pozwalającej zamienić historyczny obiekt w Park Kultury „Młyn". Na jego terenie planowanych jest wiele funkcji i atrakcji, m.in. wielofunkcyjna sala, restauracja, bar letni, pomieszczenia edukacyjne i artystyczne oraz miejsce na start-upy. Za budynkami powstanie zielona przestrzeń z alejką prowadzącą nad rzekę Łydynię, zwieńczona drewnianym pomostem i widokiem na Zamek Książąt Mazowieckich.

Projekt młynu w Ciechanowie
Projekt młynu w Ciechanowie

Poznaj projekt rewitalizacji

 

Pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym na projekt nowego wcielenia młyna w Ciechanowie otrzymali Agata Parzentna i Michał Kucharski. Zaproponowali oni skomponowanie nowego obiektu z trzech części - odnowionego budynku młyna, nowego wielofunkcyjnego obiektu oraz dwukondygnacyjnego przeszklonego łącznika. Jak można przeczytać w opisie wyników konkursu, opublikowanym przez Urząd Miasta Ciechanów: „Założeniem wybranej koncepcji architektonicznej jest m.in. wykorzystanie jak największej części terenu jako strefy zielonej, wolnej od barier, a jednocześnie zachęcającej do spędzania wolnego czasu, integrowania różnych grup społecznych i wiekowych. Projekt zakłada znalezienie właściwych relacji pomiędzy architekturą zastaną a nową oraz stworzenie „pomostu” łączącego przeszłość z przyszłością, historyczny budynek z nowoczesną przestrzenią. Otoczenie zewnętrzne budynku ma służyć jako zielona przestrzeń odpoczynku, rekreacji, zabaw i ma być odskocznią od codziennego życia mieszkańców”.

Projekt młynu w Ciechanowie

Organizatorzy konkursu architektonicznego chcą, aby do połowy 2021 roku gotowa była dokumentacja techniczna projektu. Inwestycja jest ważna z jeszcze jednego powodu: młyn położony jest w samym centrum miasta, niedaleko ratusza, a więc ma szansę podnieść atrakcyjność całego kwartału miasta.

 

Źródło: umciechanow.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny, Wyniki Konkursu Architektonicznego, Hot

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera