Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Rewitalizacja budynku dawnego młyna w Ciechanowie - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~ 2 min


Pod koniec lutego 2020 roku rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji rewitalizacji i rozbudowy budynku po młynie przy ul. Nadrzecznej w Ciechanowie. Organizujący konkurs Urząd Miasta Ciechanów chce, aby obiekt zyskał nowe funkcje społeczno-gospodarcze.

 

Projekt młynu w Ciechanowie
Projekt młynu w Ciechanowie

Konkurs architektoniczny dla kultury

Kilka lat temu na terenie zabytkowego zamku w Ciechanowie powstał nowoczesny, szklany pawilon - okazało się, że rozbudowa czy modernizacja może czasami sprzyjać zabytkom, dając im szansę na przyciągnięcie większej liczny użytkowników (jak właśnie w przypadku zamku) czy szansę na przetrwanie lub nowe życie – jak w wypadku budynku dawnego młyna przy ul. Nadrzecznej.

 

Konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji rewitalizacji i rozbudowy budynku po młynie przy ul. Nadrzecznej w Ciechanowie miał na celu znalezienie najciekawszej koncepcji, pozwalającej zamienić historyczny obiekt w Park Kultury „Młyn". Na jego terenie planowanych jest wiele funkcji i atrakcji, m.in. wielofunkcyjna sala, restauracja, bar letni, pomieszczenia edukacyjne i artystyczne oraz miejsce na start-upy. Za budynkami powstanie zielona przestrzeń z alejką prowadzącą nad rzekę Łydynię, zwieńczona drewnianym pomostem i widokiem na Zamek Książąt Mazowieckich.

Projekt młynu w Ciechanowie
Projekt młynu w Ciechanowie

Poznaj projekt rewitalizacji

 

Pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym na projekt nowego wcielenia młyna w Ciechanowie otrzymali Agata Parzentna i Michał Kucharski. Zaproponowali oni skomponowanie nowego obiektu z trzech części - odnowionego budynku młyna, nowego wielofunkcyjnego obiektu oraz dwukondygnacyjnego przeszklonego łącznika. Jak można przeczytać w opisie wyników konkursu, opublikowanym przez Urząd Miasta Ciechanów: „Założeniem wybranej koncepcji architektonicznej jest m.in. wykorzystanie jak największej części terenu jako strefy zielonej, wolnej od barier, a jednocześnie zachęcającej do spędzania wolnego czasu, integrowania różnych grup społecznych i wiekowych. Projekt zakłada znalezienie właściwych relacji pomiędzy architekturą zastaną a nową oraz stworzenie „pomostu” łączącego przeszłość z przyszłością, historyczny budynek z nowoczesną przestrzenią. Otoczenie zewnętrzne budynku ma służyć jako zielona przestrzeń odpoczynku, rekreacji, zabaw i ma być odskocznią od codziennego życia mieszkańców”.

Projekt młynu w Ciechanowie

Organizatorzy konkursu architektonicznego chcą, aby do połowy 2021 roku gotowa była dokumentacja techniczna projektu. Inwestycja jest ważna z jeszcze jednego powodu: młyn położony jest w samym centrum miasta, niedaleko ratusza, a więc ma szansę podnieść atrakcyjność całego kwartału miasta.

 

Źródło: umciechanow.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny , Wyniki Konkursu Architektonicznego , Hot

Nowa wersja Łodzi Kaliskiej już wkrótce
Nowa wersja Łodzi Kaliskiej już wkrótce

Jeszcze w tym roku rozpocznie działanie nowy dworzec Łódź Kaliska, zbudowany w miejscu rozebranego b ...

Konferencja "Zielona i błękitna infrastruktura w architekturze" - IV edycja
Konferencja "Zielona i błękitna infrastruktura w architekturze" - IV edycja

Wiele polskich miast już od wielu lat wdraża rozwiązania z zakresu zielonej i błękitnej infrastruktu ...

Stadion Skry w Warszawie znów działa
Stadion Skry w Warszawie znów działa

Warszawa odzyskała teren sportowo-rekreacyjny. Właśnie zakończył się pierwszy etap remontu od lat zd ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera