Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Termoizolacyjne szkło w energooszczędnych budynkach

 

Czas czytania: ~3 min


Z najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie organizacji Glass for Europe wynika że prawie 30 % energii mniej zużywałyby europejskie budynki w 2030 r., gdyby we wszystkich zainstalowano przeszklenia o wysokich parametrach. Takie rozwiązanie jest już dostępne na rynku. Termoizolacyjne szkło z powodzeniem wykorzystuje się w nowoczesnych, energooszczędnych budynkach.

 

Redukcja zapotrzebowania na energię to jeden z kluczowych celów, które stawia sobie obecnie Unia Europejska. Jednym z najważniejszych źródeł potencjalnych oszczędności jest sektor budynków, które nadal w większości są bardzo energochłonne. Nic więc dziwnego, że temat energooszczędności w budownictwie jest wciąż szeroko dyskutowany. W tym kontekście mówi się najczęściej o odnawialnych źródłach ciepła i stosowaniu materiałów termoizolacyjnych. Okazuje się jednak, że olbrzymi potencjał tkwi także w przeszkleniach fasadowych. Badania przeprowadzone na zlecenie Glass for Europe pokazują, że stosując szkło o odpowiednich parametrach, można przybliżyć się do tego celu w stosunkowo krótkim okresie.

 

Dwa scenariusze dla Europy

Glass for Europe Raport „Potencjalny wpływ szkła na oszczędność energii i redukcję emisji CO2” przedstawia analizę dwóch hipotetycznych scenariuszy. Zakłada się w nich, że wszystkie budynki w Unii Europejskiej wyposażone byłyby w zalecane przeszklenia w 2030 r. lub 2050 r. W pierwszym przypadku budynki zużywałyby rocznie o 29% energii mniej, co wiązałoby się też ze zmniejszeniem emisji dwutlenku węgla o 28%. Scenariusz dla roku 2050 wykazuje potencjalne oszczędności energii na poziomie 37% i podobny spadek ilości wytwarzanego CO2. Dane dla Polski są jeszcze bardziej optymistyczne. Zastosowanie odpowiedniego rodzaju szkła mogłoby w roku 2030 zredukować zużycie energii przez budynki
oraz produkcję dwutlenku węgla odpowiednio o 34 i 30 procent. Dla roku 2050 potencjał ten kształtuje się na poziomie aż 40%.  Co ciekawe, blisko połowę potencjalnych oszczędności przewidzianych dla 2030 r. moglibyśmy osiągnąć w ciągu najbliższych 10 lat, gdybyśmy tylko zastosowali wysokoselektywne szkło na nowych budynkach oraz podwoili (z 2% do 4% rocznie) współczynnik wymiany starych przeszkleń na szkło o wysokich parametrach. W skali całej Europy oznaczałoby to nawet 200 Mtoe mniej zużytej energii oraz ponad 240 miliony ton mniej wytworzonego CO2.

Energooszczędny potencjał nowoczesnych przeszkleń

Potencjał przeszkleń o wysokich parametrach w latach 2030 i 2050 zgodnie z raportem Glass for Europe. © Guardian Glass. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Budynki przyszłości wznoszone dziś

Dane z raportu Glass for Europe w wyrazisty sposób pokazują, że montaż szyb o wysokiej wydajności energetycznej ma istotny wpływ na ochronę środowiska oraz zmniejszenie kosztów energii potrzebnej do ogrzewania oraz chłodzenia budynków. Istotnym parametrem szklenia jest zatem nie tylko współczynnik termoizolacyjności (Uw), ale też optymalnie dobrane współczynniki przepuszczalności energii słonecznej (g). Warto też zwrócić uwagę na współczynnik przepuszczalności światła (Lt), który nie został uwzględniony w badaniu Glass for Europe, a może generować dodatkowe oszczędności.

Energooszczędny potencjał nowoczesnych przeszkleń

Sagittarius Business House Wrocław. Projekt: Arcad. © Guardian Glass

Szklenie wpisujące się w powyższe założenia znaleźć można w szerokiej ofercie firmy Guardian Glass. Wysokoselektywne szkła dostępne w linii Guardian SunGuard® SuperNeutral oraz Guardian SunGuard® eXtra Selective zapewniają wysoką przepuszczalność światła przy jednoczesnej kontroli przenikania energii słonecznej. Pomaga to tworzyć optymalnie doświetlone wnętrza oraz zapobiegać ich przegrzewaniu latem. Zimą z kolei pomieszczenia mogą być skutecznie chronione przed ucieczką ciepła dzięki współczynnikowi Uw= 0,5 W/(m2K) (w przeszkleniach trzyszybowych). Te właściwości sprawiają, że wspomniane produkty są chętnie wykorzystywane przy realizacji nowoczesnych, energooszczędnych budynków. Znajdziemy je chociażby na przeszklonych fasadach biurowca Sawig Office w Krakowie, gdzie zastosowane zostały gięte szyby Guardian SunGuard® SN 62/34 HT, na fasadzie Sagittarius Business House we Wrocławiu oszklonej wysoko przeziernym szkłem Guardian SunGuard® SN 70/35 HT czy fasadzie BudaPart Gate w Budapeszcie, wykonanej w oparciu o ultranowoczesny, wysokoselektywny produkt przeciwsłoneczny Guardian SunGuard® SNX 50. 

Energooszczędny potencjał nowoczesnych przeszkleń

Sawig House Cracov; Project: INDO Architekci. Photo © INDO Architekci

Energooszczędny potencjał nowoczesnych przeszkleń

BudaPart Gate Budapest. Project: Stúdió 100 Építésziroda Kft. Photo © Bálint Hirling

Źródło: Guardian Glass


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Szkło Architektoniczne, Szkło, Technologie

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera