Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Relacja ze spotkania online z Julianem Weyerem w ramach cyklu Mistrzowie Architektury

 

Czas czytania: ~6 min


Projektowanie to proces niezwykle złożony, wyjątkowo pracochłonny, ale przede wszystkim wymagający od architekta pełnego zaangażowania i odwagi dla realizacji niebanalnych pomysłów. To właśnie on pozwala kształtować właściwy dla projektanta styl, który w pewnym swym pięknie powinien dążyć do holistyki architektury. Tak w każdym razie ująć można niewątpliwie interesującą wypowiedź Juliana Weyera, partnera w jednej z wiodących pracowni architektonicznych w Skandynawii.

 

Mistrzowie Architektury. Julian Weyer

Spotkanie on-line z Julianem Weyerem (C.F. Møller Architects) prowadzone przez Justynę Boduch i Wojciecha Fudalę (SARP Katowice)

fot. Kinga Gołąbek

C.F. Møllerto pracownia posiadająca ponad 90-cio letnią historię. W tym czasie zdobyła wiele nagród i wysunęła się na czoło projektowe w regionie skandynawskim i na świecie. W swej twórczości przywiązują szczególną wagę do jakości, profesjonalizmu, lojalności, a ich projektom nie można odmówić lotności, czy innowacyjności. Wiarygodność to również ich dorobek, którego część przedstawił Julian Weyer w trakcie kolejnego wykładu z cyklu Mistrzowie Architektury, tym razem jednak w zupełnie nowej odsłonie.

 

Ze względu na budzącą wielki niepokój sytuację w świecie, mimo niewątpliwych chęci Mistrz Architektury tej edycji nie mógł zjawić się w Katowicach osobiście. Jednakże w obliczu zaistniałej sytuacji technologia niewątpliwie wyszła mu na przeciw, tworząc możliwość wykładu online w postaci transmisji live na Instagramie, poprowadzonej przez Wojciecha Fudalę oraz Justynę Boduch z zarządu  katowickiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich.

 

W tej nietypowej formie, możliwość obejrzenia i wysłuchania wykładu mieli nie tylko mieszkańcy Śląska, zwykle licznie przybywający na wydarzenie, lecz cała Polska, z czego skwapliwie skorzystano. Spotkanie, prowadzone w języku angielskim, wzbudziło zainteresowanie również zagranicznych środowisk – wykład oglądało niemal 1000 osób z całego świata. Transmisja została podzielona na dwie zasadnicze części: pierwszą z nich był wykład, drugą natomiast, zgodnie z tradycją cyklu – możliwość zadania Mistrzowi pytań w formie zdalnej.

 

Julian Weyer w trakcie swojej prezentacji przedstawił przekrój prac biura projektowego, które cieszy się niewątpliwą renomą w kwestii dbałości o standard i oszczędność, a co za tym idzie – proekologię i formy funkcjonalne, a zarazem proste. Zaznaczył również wizję i misję C.F. Møller – kluczowym dla właściwego procesu projektowego jest tworzenie całości, spójnej we wnętrzu i zewnętrzu, ściśle nawiązującej do otoczenia i kreującej swoje własne obszary zielone. Oszczędność
i spójność – te bowiem mają znaczenie ideowe dla pracowni, która nie szuka  udziwnionych i skomplikowanych stylów o dynamicznej ewolucji, a realizują charakterystyczne dla nich zabiegi projektowe, znajdując dla nich zastosowanie i formę oryginalną dla każdego przedsięwzięcia, jednakże niewątpliwie spójną kreacją dla architektów C.F. Møller.

Kajstaden KAVFOT, fot. Nikolaj Jakobsen

Kajstaden KAVFOT, fot. Nikolaj Jakobsen

Pierwszą przedstawioną realizacją był Uniwersytet w Aarhus. Swoją kreacją spełnia on postulaty biura, będąc kompleksem wyjątkowo uporządkowanym, zachowując logikę miasta, przy pełnej spójności z otaczającą naturą. Obiekt przedstawia się naturalnie, dzięki materiałom wykorzystanym w budowie, jak na przykład kamień lub drewno, a te doskonale komponują się z obfitą zielenią, tworzącą integralną część architektury tego miejsca. Celem tego zabiegu jest nadanie dodatkowych walorów przestrzeni, aby mogła znaczyć coś więcej, niż funkcjonalność. W myśl tej zasady wnętrza stanowią niewątpliwą kontynuację kreacji zewnętrznej, a ta, spójna z otoczeniem podpiera słowa Juliana Weyera, tworząc całość z małych części.

Kolejnym projektem, niewątpliwie wartym wspomnienia jest realizacja budynku biur firmy Lego, która stała się jedną z bardziej znanych prac biura ze względu na niesamowicie trafną odpowiedź na zagadnienie budowli związanej z klockami.

 

Przestrzeń, właściwie dla stylu C. F. Møller, jest bardzo czysta i otwarta, nie brakuje tu jednak charakterystycznych jaskrawych kolorów oraz kształtów w sposób oczywisty sugerujących, że cała budowla mogłaby zostać zbudowana z produktu, który oferuje firma Lego. Oczywiście tej przyjemności nie mogli odmówić sobie projektanci – w fazie twórczej powstał bowiem model budynku z klocków, który stał się pierwowzorem dla właściwej realizacji. Przestrzeń została stworzona w oparciu o przekonanie łączenia funkcji, nadając jej znaczenie nie tylko biurowe, ale również przestrzeni publicznej, oddającej klimat dziecięcych budowli. Wydzielone zostały strefy do pracy wspólnej i samodzielnej, jak również te odpoczynkowo – rozrywkowe, o których klimat nie trudno było zabiegać. Właściwym zwieńczeniem konstrukcji są zielone dachy, czym znowu realizowany jest postulat spójności
z otoczeniem.

 

Jednym z sukcesów ekologicznych biura jest również Kopenhaska Międzynarodowa Szkoła, której elewacja pokryta jest panelami solarnymi. Budynek dzieli się na zasadnicze sześć segmentów ze względu na zróżnicowanie funkcji – ta bowiem ma odpowiadać potrzebom uczniów w wieku od przedszkolnego po dorosłość. Julian Weyer zaznaczył, że szkoła nie ma być wyłącznie miejscem, gdzie znaleźć można ławki i tablice. To miejsce intensywnego rozwoju, które trzeba odpowiednio dostosować.

Copenhagen International School, fot. Adam Mørk

Copenhagen International School, fot. Adam Mørk

W myśl kreacji przestrzeni publicznej, gdzie może mieścić się szkoła, a nie  stworzenia szkoły z przestrzenią publiczną, powstał kolejny budynek - International School Ikast-Brande.  Mieszczący się w środkowej Danii kompleks znów postuluje spójną z naturą, a w tym wypadku z wielkim parkiem, architekturę, złożoną z mniejszych segmentów. Prosty design, wykorzystujący materiały naturalne sprawia niewątpliwe wrażenie spokoju o przyszłość, tworząc właściwe warunku dla nauki i rozwoju.

 

Wykład został zakończony przedstawieniem TallTimberBuilding – najwyższego budynku w Szwecji o konstrukcji wyłącznie drewnianej, który dowodem jest na to, że zrównoważone budownictwo zakładające przestrzenie proekologiczne jest kwestią wyłącznie inicjatywy i wartości, kierującymi ludźmi.

 

Po właściwej dla każdego wykładu z cyklu Mistrzowie Architektury przerwie na kawę, rozpoczęła się druga część spotkania, gdzie Julian Weyer mógł odpowiedzieć na pytania od internautów. Te były przeróżne, jednakże najciekawszym, zdaje się, było pytanie o inspirację.

 

„Przeszłość jest inspiracją” – powiedział Mistrz Architektury. Niezależnie od sytuacji i czasów należy pamiętać, że projektujemy dla ludzi. Dla tych obecnych, jak i dla następnych pokoleń. Architektura jest jak puzzle – tysiące kawałków, które należy złożyć w przestrzeń schludną, właściwą. Taką, która będzie służyć na przestrzeni lat wielu ludziom, dzięki logicznej wizji. Niezależnie od doświadczenia projektantów i wieku, należy szukać w swej pracy rozwoju i szczęścia, pełnego optymizmu. Powinno się zrozumieć sens tej pracy, którą wkłada się w proces twórczy, by zdobywać coraz więcej wiedzy i odkryć swoją właściwą tożsamość. Na świecie jest wielu utalentowanych architektów, którzy zadziwiają niesamowitymi realizacjami, trudno wybrać tego, który mógłby być jedynym wzorem i inspiracją. Dlatego wyróżnią się wśród nich ci, którym nie brak odwagi, by stosować niekonwencjonalne rozwiązania, by stworzyć coś nowego, ci którzy potrafią prawdziwie zaskoczyć, bo właściwą drogą projektową jest odkrycie procesów kreacji.

 

Autorka tekstu: Paulina Odlanicka-Poczobutt

Zobacz wykład architektoniczny online
Zobacz pytania i odpowiedzi.

 

Byliśmy Patronem Medialnym wydarzenia


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Spotkanie Z Architektem

Dom jak azyl
Dom jak azyl

Projekt domu, który zaplanowano jako schronienie dla dzieci pozostających w pieczy zastępczej powsta ...

Kameralny budynek biurowy
Kameralny budynek biurowy

Budynek usługowo-biurowy projektu pracowni ArchiSTYL stanął przy ulicy Jana Brzechwy w miejscowości ...

Osiedle z solarnymi żaglami
Osiedle z solarnymi żaglami

Osiedle Domów z Żaglami Solarnymi znajduje się w północnej części Krakowa, przy granicy z Zielonkami ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera