Rusza rekrutacja do drugiej edycji projektu Powiaty! - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Rekrutacja do II edycji projektu Powiaty

 

Czas czytania: ~3 min


Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki poszukuje lokalnych kuratorów, organizatorów, działaczy miejskich i innych osób zainteresowanych regionalnym dziedzictwem architektonicznym z całej Polski do drugiej edycji projektu popularyzatorsko-badawczego „Infrastruktura Niepodległości: Architektura polskich powiatowych projektów modernizacyjnych”.

 

Rusza rekrutacja do drugiej edycji projektu Powiaty!

Flagowymi i rozpoznawalnymi architektonicznymi symbolami procesów modernizacyjnych zachodzących w okresie II RP są elementy modernistycznej zabudowy dynamicznie rozwijających się miast takich jak Gdynia, Warszawa czy Katowice. Ich ranga wynika zarówno z bardzo dobrego ich przebadania, jak i szeregu akcji popularyzacyjnych (np. szlak architektury modernistycznej).

 

Celem projektu jest pokazanie, że analogiczne zjawiska zaszły także w mniejszych ośrodkach, a będące ich świadectwem architektoniczne dziedzictwo może stać się pretekstem do lepszego wniknięcia w lokalną historię oraz budowy specyficznej, zakorzenionej lokalnie tożsamości nierozerwalnie związanej z ogólnokrajową narracją tzw. „wielkiej historii”.

 

Tegoroczna edycja projektu zakłada wytypowanie 8 obszarów dawnych powiatów – po jednym z terenu każdego z 8 wybranych międzywojennych województw pozostających w obecnych granicach Polski. Ze względu na charakter projektu, wybrany powiat nie będzie ówczesną siedzibą władz administracyjnych województwa – umożliwi to analizę do tej pory słabiej promowanych, a bardzo wartościowych założeń takich jak np. osiedle Dyrekcja w Chełmie czy modernistyczna zabudowa miast Centralnego Okręgu Przemysłowego.

 

W kolejnym etapie, w drodze konkursu wyłonionych zostanie 8 uczestników, o ile to możliwe związanych z danym regionem, którzy zostaną zaproszeni na zorganizowane specjalnie dla nich warsztaty szkoleniowe dotyczące promowania wiedzy o lokalnym dziedzictwie, budowy jego atrakcyjnego wizerunku, edukacji, metodach prezentacji. Warsztaty będą także wstępem do przygotowywania realizowanych w danych powiatach skromnych i dopasowanych do lokalnych możliwości organizacyjnych przedsięwzięć ekspozycyjnych i edukacyjnych – lokalnie i online.

 

Kuratorzy-Organizatorzy w trakcie fazy badawczej będą pracować nad rozpoznaniem i uczytelnieniem architektonicznych i infrastrukturalnych śladów procesów modernizacyjnych dwudziestolecia międzywojennego. Obejmie to między innymi identyfikację zrealizowanych w tym czasie projektów typowych takich jak szkoły, dworce czy standardowe obiekty mieszkalne – także wykonane z drewna. Podczas pracy nad lokalnym dziedzictwem powstaną rozdawane za darmo mapy – przewodniki, czy pocztówki z atrakcyjnymi zdjęciami miejscowej architektury. Działania będą także relacjonowane na dedykowanej podstronie projektu będącej częścią strony internetowej NIAiU oraz w mediach społecznościowych.

 

Merytoryczna i ikonograficzna treść tych regionalnych prezentacji będzie od początku koordynowana w taki sposób, aby zbudować z nich spójny scenariusz wspólnej wystawy, która pozwoli zaprezentować zupełnie nieznaną skalę i efekty działań modernizacyjnych w całym kraju. Wystawa zbiorowa planowana jest wstępnie planowana na początek roku 2021.

 

Rekrutacja

W związku z realizacją II edycji projektu „Infrastruktura Niepodległości: Architektura polskich powiatowych projektów modernizacyjnych”, organizatorzy poszukują 8 kuratorów-organizatorów dla następujących regionów II Rzeczpospolitej Polskiej (1 kurator koordynuje 1 wybrany powiat):

• woj. krakowskie – powiat nowosądecki (Krynica, Żegiestów)

• woj. lwowskie/COP – powiat krośnieński • woj. kieleckie – Sosnowiec / powiat iłżecki (Starachowice)

• woj. śląskie – powiat cieszyński (Cieszyn, Ustroń, Wisła, Istebna) / powiat pszczyński / powiat rybnicki / powiat tarnogórski

• woj. białostockie – powiat ostrowski (Ostrów Mazowiecka) / powiat łomżyński / powiat suwalski

• woj. poznańskie – powiat bydgoski

• woj. warszawskie – powiat wyszkowski, powiat włocławski

• woj. pomorskie – open call z wyłączeniem Gdyni, Torunia, powiatu morskiego

 

Terminy

Termin zgłaszania dokumentów aplikacyjnych ustala się na dzień 21 czerwca 2020

Ogłoszenie wyników rekrutacji nastąpi w formie mailowej, w terminie do 24 czerwca 2020

 

Więcej informacji o projekcie znajdziesz na stronie organizatora.

Podepnij swój artykuł

tagi

Dla Architekta, Dla Studentów Architektury

Kompleks Varso czeka na wieżę
Kompleks Varso czeka na wieżę

Varso – to nazwa, w której łączy się kilka nowo powstałych w Warszawie obiektów i przestrzeni. Najwi ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad
Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad

W historycznych murach dawnego Monopolu Wódczanego w Łodzi powstało nowe biuro szwajcarskiego koncer ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Konkursy
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera