Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zmarł Krzysztof Domaradzki

 

Czas czytania: ~2 min


Dziś zawód urbanisty nie jest ceniony ani doceniany. Mało kto rozumie, jak potrzebni są eksperci z tej dziedziny, jak ważna jest ich wiedza w kształtowaniu miejskich przestrzeni. Prof. Krzysztof Domaradzki był jednym z najważniejszych urbanistów w najnowszej historii Warszawy. Jego projekty odmieniały to miasto na lepsze.

 

Krzysztof Domaradzki

Krzysztof Domaradzki

Wybitny architekt i urbanista

Dr hab. inż. architekt Krzysztof Domaradzki całe zawodowe życie był związany z Warszawą. W 1970 roku skończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, w 1989 roku obronił doktorat, stopień doktora habilitowanego otrzymał w 2014 roku na podstawie książki zatytułowanej „Przestrzeń Warszawy. Tożsamość miasta a urbanistyka”. Jak sam podkreślał w wielu wywiadach, projektowanie przestrzeni Warszawy nie było tylko pracą, ale i pasją – fascynowało go to miasto, badał jego historię, analizował możliwości na przyszłość – wiedział, że w pozornie chaotycznie zbudowanej stolicy tkwi wielki potencjał na tworzenie atrakcyjnych przestrzeni.

Krzysztof Domaradzki

ul. Krakowskie Przedmieście w Warszawie

Krzysztof Domaradzki

ul. Krakowskie Przedmieście w Warszawie

Krzysztof Domaradzki

ul. Krakowskie Przedmieście w Warszawie

Krzysztof Domaradzki pracę projektową łączył z dydaktyczną był pracownikiem naukowym Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej od 1975 roku. Jak wyliczono we wspomnieniu, opublikowanym przez rodzimy wydział: „W 1975 roku Krzysztof Domaradzki został starszym asystentem w Instytucie Urbanistyki i Planowania Przestrzennego, od 1989 roku pracował na stanowisku adiunkta, a od 1991 roku kierownika Pracowni Urbanistyki Stosowanej w Zakładzie Projektowania Architektonicznego i Urbanistycznego. W 2015 roku uzyskał stanowisko profesora nadzwyczajnego”. Za sprawą wieloletniej pracy jako wykładowca Krzysztof Domaradzki miał wpływ na wiele pokoleń młodych architektów i urbanistów – był cenionym i lubianym nauczycielem.

Krzysztof Domaradzki

ul. Nowy Świat w Warszawie

Krzysztof Domaradzki

ul. Nowy Świat w Warszawie

Zobacz projekty przebudowy ulic

Krzysztof Domaradzki był jednak przede wszystkim projektantem, autorem bardzo wielu projektów zagospodarowania przestrzennego w Warszawie. Te najważniejsze i najbardziej znane, to projekty  przebudowy ulic Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, rewolucyjne, pierwotnie uważane za kontrowersyjne, dziś – niezwykle cenione. W dwie ważne i zabytkowe stołeczne ulice Krzysztof Domaradzki ze zdominowanych przez samochody i szerokie jezdnie ciągów komunikacyjnych zamienił w „salon” Warszawy. Zwężenie jezdni i poszerzenie chodników zamieniło te dwie ulice w najważniejsze i najpiękniejsze trakty spacerowe, radykalnie donosiło bezpieczeństwo i komfort ich użytkowania, pozwoliło też na nowo docenić architekturę tych ulic. „Za wybitne osiągnięcia w pracy zawodowej i naukowo-dydaktycznej w dziedzinie architektury, za wkład w promowanie problematyki tożsamości historycznej stolicy” Krzysztof Domaradzki w 2016 roku odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. To bez wątpienia jedna z ważniejszych osób, jakie wpłynęły na kształt Warszawy w jej najnowszej historii.

 

Źródła zdjęć: facebook.com/WydzialArchitekturyPW; Wikimedia.org


Podepnij swój artykuł

tagi

Architekt, Słynny Architekt

Milestone Wrocław Fabryczna - akademik nowej generacji
Milestone Wrocław Fabryczna - akademik nowej generacji

373 pokoi, a w nich 512 łóżek ma się pomieścić w akademiku, jaki powstanie przy ulicy Fabrycznej we ...

Nowoczesna nadbudowa
Nowoczesna nadbudowa

Nadbudowa kamienicy przy ulicy Kościuszki 22 w Krakowie ma połączyć w sobie „dwa odmienne charaktery ...

Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad
Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad

Jak zaprojektować nowoczesny i funkcjonalny dom przy jednoczesnym zachowaniu intymności dla jego mie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera