Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Krajobraz po pierwszej fali. Architektura i zaraza - debata architektoniczna

 

Czas czytania: ~3 min


"Krajobraz po pierwszej fali. Architektura i zaraza" to temat debaty architektonicznej online, na którą zapraszamy już 8 września 2020 o godz. 11:00. Dzisiaj, kiedy pierwszy etap wirusowego kurzu już trochę opadł, możemy spokojniej zapytać o to czy rzeczywiście wydarzenia ostatnich miesięcy wprowadzą jakieś trwałe zmiany do świata architektury i cywilizacji. A więc porozmawiajmy o tym, czy i co pozostanie w architekturze po zarazie? A może jest to para nierozłączna ? Na te i inne pytania odpowiedzą nasi znakomici goście. Zapraszamy do zapisów.

 

Krajobraz po pierwszej fali. Architektura i zaraza - debata architektoniczna

Clickgeneracja to ludzie, dla których podstawowym źródłem informacji jest googletrends i to, jakie frazy użytkownicy wpisują do wyszukiwarki. Czy jednak stosowanie tego kryterium do generowania dyskusji na temat architektury nie wyprowadza nas na intelektualne manowce? Wirus i jego wpływ na poziom debaty publicznej jest doskonałą egzemplifikacją trudności, jakie przynosi epoka cyfrowa.

 

„Żerowaniem na wirusie” (coronagrifting) nazwała krytyczka architektury Kate Wagner tysiące propozycji walki z wirusem dostarczane od kilku miesięcy przez architektów. Największe, światowe media architektoniczne, które publikują te prace, zostały przez nią nazwane „bazarami wirusowej tandety”. Zastanówmy się więc czy rzeczywiście pandemia wprowadzi jakieś trwałe zmiany do języka architektury współczesnej.  

 

Wspólnie z naszymi gośćmi postaramy się odpowiedzieć m.in. na takie pytania jak:

1. Czy jednym z głównych haseł modernizmu nie była walka z ciasnotą kamienic czynszowych oraz zarazą (Hiszpanka ?), która w ciasnych przestrzeniach znacznie łatwiej się rozprzestrzeniała ? Dokąd zaprowadziła nas ta absolutyzacja motywów medycznych w przypadku modernizmu? Czy dzisiaj nie ma takiego ryzyka? 

2. Czy social distancing, który jest głównym hasłem walki z zarazą oraz motywem pandemicznych projektów architektonicznych nie jest w sprzeczności w ekologiczną ideą miasta kompaktowego. Czy te dwie tendencje w architekturze współczesnej nie wykluczają się nawzajem?

3. Czy pandemia pozwoli na nowe spojrzenie na przestrzenie wiejskie? Czy spowoduje renesans wsi? Czy nie dojdzie do pauperyzacji miast w których zostanie tylko ludność słabsza ekonomicznie, a wszyscy, których na to stać przeniosą się poza miasto.

4. Czy praca zdalna w domu stanie się trwałym trendem i czy przestrzenne rozmycie różnicy przestrzennej pomiędzy pracą a domem będzie miało wpływ na architekturę i projekty wnętrz. A jeśli tak – to jaką?

5. Czy rzeczywiście idea Człowieka – Boga Harariego po ostatnich wydarzeniach całkowicie się skompromitowała? I jaki to będzie miało wpływ na architekturę?

 

W debacie wezmą udział:

D0Q3xSixnT3KrTA6G6fQLpBYYCm41aFktoe69NqHSvXeVJtztbKAGsZgYBg7_marta-lesniakowska1mjpg.jpg

Marta Leśniakowska, prof. PAN dr hab., historyczka sztuki, wykładowca akademicki. Prowadzi badania z zakresu historii i teorii architektury oraz kultury wizualnej XIX-XXI w., zwłaszcza fotografii, w perspektywie transdyscyplinarnej i antropologiczno-kulturowej. Autorka dziesięciu książek oraz wielu tekstów naukowych i krytycznych. Odznaczona Medalem Zasłużona Kulturze Gloria Artis przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego  (2014). Poza pracą naukową uprawia także fotografię (prace w kolekcjach prywatnych i publicznych, m.in. w  Muzeum Narodowym we Wrocławiu).

zVZE71iYynkAubnTG4QjZK3ANMdwdaVRwY3tTUoax91bkzktRzlbYCZvuQTh_ryszard-nakonieczny1mjpg.jpg

Ryszard Nakonieczny, architekt i publicysta, nauczyciel akademicki na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach, badacz architektury nie tylko modernizmu, w latach 2004-2011 redaktor naczelny kwartalnika „Archivolta", współautor i redaktor książek: Słynne wille Polski (Foibos.cz, Praha, 2013) i Oblicza modernizmu w architekturze (Śląsk, Katowice, 2013), współzałożyciel Fundacji Dom Modernisty oraz współautor wystaw o architekturze eksponowanych we Wrocławiu, Ostrawie, Brukseli, Pradze, Bytomiu, Katowicach i Sosnowcu.

oHpoV0N2ETvZGCeSL20iMpDxdL5DGyaJgbvKE190QbXexQo1GPuwSHE1CMSk_anna-cymermjpg.jpg

Anna Cymer, historyczka architektury, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, zajmuje się popularyzacją wiedzy na temat architektury. Pisuje zarówno do mediów popularnych, jak branżowych i specjalistycznych. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureatka Nagrody Dziennikarskiej Izby Architektów RP. Autorka książki "Architektura w Polsce 1945 - 1989".
 

• arch. Aleksandra Wasilkowska, Pracownia Architektoniczna Aleksandra Wasilkowska, Architektka

• arch. Przemysław Nowak, Mili Młodzi Ludzie

 

Debatę poprowadzi dr hab. Krzysztof Sołoducha, red. nacz. Grupy Sztuka Architektury

 

Aby wziąć udział w debacie wystarczy wypełnić formularz rejestracji widoczny poniżej lub TUTAJ. Wszystkie zarejestrowane osoby otrzymają link do pokoju debaty.

 


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Webinarium Architektoniczne, Debata Architektoniczna, Zaproszenie Dla Architektów, Zaproszenie Dla Studentów Architektury, Dla Studentów Architektury

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Webinaria dla architektów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera