Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Projekt budynku dla nauki, pracy, spotkań

 

Czas czytania: ~ 1 min


Alper Derinboğaz i jego pracownia Salon stworzyli projekt architektoniczny nietypowego budynku, jaki ma stanąć na terenie kampusu Teknopark, należącego do Uniwersytetu Technicznego Yıldız w Stambule. Budowla ma służyć nie tylko nauce, ale i pracy czy współpracy między projektantami a biznesem.

 

cvckdYPq5G7fvlS5uyx9po7o3tDY9f5QCqCstsWVoWkroalLlnCXjTyPCkFh_piatek-01jpg.jpg
7MbSTfchAcHyU2sOZmDFkY7ZJFdLxMqPvDBqQITJYMMwgoWLiBHr4OjUxDFc_piatek-03jpg.jpg

Bryła akademicka

Projekt architektoniczny biura Salon nosi nazwę Ecotone i składa się z kilku różnej wielkości brył, połączonych ze sobą na wpół otwartą przestrzenią otwartą na teren kampusu. Taki nietypowy układ ma kilka powodów. Z jednej strony architekci uznali, że w mniej formalnej przestrzeni spotkania będą bardziej owocne, bo ich uczestnicy będą się czuli swobodniej. Uważali także, że elastyczna przestrzeń odpowiadać będzie wielofunkcyjności obiektu, który ma bardziej tradycyjnej nauce, ale i spotkaniom o bardzo różnorodnym charakterze.

ozlLdzFC4K7xk0ml2aeFnpboMkNer6EX3KGSRA2Q7EjXciHXsDsBBig00uBn_piatek-02jpg.jpg

Nie bez znaczenia były także powody środowiskowe: duże przeszklenia i otwarcia budowli pozwolą lepiej wentylować i nasłonecznić ich wnętrze. Projekt architektoniczny można uznać także pasujący do nowych czasów pandemii: przeznaczenie części otwartej przestrzeni na wolnym powietrzu na spotkania z pewnością odpowiada środkom bezpieczeństwa, związanym z rozprzestrzenianiem się wirusa.

 

Zobacz galerie zdjęć projektu architektonicznego

UhDPcXvJnfekYgqr59miLwlTT7UQSGtuExIu6DT3MTqwvNOQcxvo2NxutW4O_piatek-04jpg.jpg

Zobacz projekt szklanych pawilonów

Budynek otrzymał nie tylko nietypowy układ przestrzenny, ale i efektowną formę. Architekci stworzyli zespół różniących się kształtem i wielkością pawilonów, ustawionych tak, aby pomiędzy nimi wykształcić sieć alejek z siedziskami. Same pawilony mają być w pełni przeszklone, nakryte dachami wspartymi na słupach o organicznym kształcie. Takie rozwiązanie buduje ciekawe wrażenie przenikania się przestrzeni wewnętrznych ze sobą nawzajem i z otoczeniem.

 

Foto: salonarchitects.com


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny , Projekt Budynku , Architektura Zagraniczna

Antonio Gaudi będzie świętym?
Antonio Gaudi będzie świętym?

Kilka dni temu papież Franciszek zaaprobował dekret o heroiczności cnót hiszpańskiego architekta Ant ...

Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024
Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024

Znamy wyniki głosowania internautów w ramach siedemnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. ...

Ceglane dworce odzyskują blask
Ceglane dworce odzyskują blask

Na chwilę przed wielkanocnymi podróżami świątecznymi prezentujemy kolejne dwa budynki dworcowe, któr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera