Kompozycja architektoniczna w lesie - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Pomnik w lesie

 

Czas czytania: ~2 min


Na terenie Cmentarza Wojennego w Lesie Szpęgawskim położonym między Starogardem Gdańskim a Tczewem stanął niedawno Monument pamięci II Wojny Światowej. W tym miejscu w czasie II wojny światowej hitlerowcy wymordowali od 5000 do 7000 osób, głównie mieszkańców okolicy. Ich pamięci poświęcony jest pomnik.

 

Pomnik z betonu
Pomnik z betonu

Kompozycja architektoniczna

Jego projekt stworzyła  Katarzyna Ephraim, architektka na co dzień pracująca w Niderlandach. To jej koncepcja w 2017 roku zwyciężyła w rozpisanym przez władze gminy konkursie architektonicznym. Współczesne założenia pomnikowe https://sztuka-architektury.pl/article/9430/pomnik-dla-zmarlych-architektura-pamieci bardzo często odznaczają się niezwykle ciekawymi rozwiązaniami przestrzennymi, nie są tylko rzeźbami, a kreują przestrzeń, która oddziałuje na widza jako całość.

Pomnik z betonu
Pomnik z betonu

Tak też się dzieje w przypadku monumentu  w Lesie Szpęgawskim, który składa się z kilku elementów. Najważniejszym jest kompozycja rzeźbiarska w formie nieregularnie rozmieszczonych betonowych elementów nasuwających skojarzenia z drzewami oraz pniami. „Z jednej strony las jest miejscem tętniącym życiem, gdzie schronienie znajduje wiele istot, ale panuje też w nim spokój. Z drugiej strony – to naturalny labirynt, kojarzący się z sytuacją bez wyjścia – śmiercią. Wchodząc w przestrzeń monumentu, nie ma się wglądu w to, co znajduje się poza zwartą formą drzew, dopiero po minięciu jej odkrywa się ścięte pnie. Przejście przez cały obszar pomnika ma skłaniać do refleksji nad historią Lasu Szpęgawskiego i losem osób w nim zamordowanych” - tłumaczy autorka projektu.

 

Zobacz galerię zdjęć pomnika

Zobacz projekt z betonu

150 elementów, 117 drzew i 33 pni, ma minimalistyczny wygląd – wykonano je z jasnego betonu architektonicznego i nadano kształt zwężających się ku górze stożków. Architekta dodaje: „Naturalna porowata faktura tego materiału stanowi część założenia projektowego przez nawiązanie do prawdziwej kory drzew. Wewnętrzna nawierzchnia monumentu została wykonana z nieregularnych płyt granitowych, również w kolorze jasnoszarym. W schodach, które prowadzą do pomnika, zastosowano podstopnie wykonane ze stali corten”. Na słojach 32 pni wygrawerowano w czarnym granicie nazwiska ok. 2,5 tys. zidentyfikowanych ofiar mordów na terenie Lasu Szpęgawskiego. Jeden pień zadedykowano ofiarom nieznanym. Tę kompozycję rzeźbiarską poprzedzają szerokie schody, a jeszcze wcześniej rozległa pusta przestrzeń, która nie tylko daje widok na pomnik, ale sama w sobie pomaga wprowadzić widzów w nastrój zadumy.


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt Architektoniczny

Restauracja z luksferów w Tajlandii
Restauracja z luksferów w Tajlandii

W tajskiej wiosce Banu Run położonej nieopodal miasta Ayutthaya zrealizowano osobliwy projekt o nazw ...

Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard
Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard

Książka "Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego" Colina Ellarda to doskonałe wprowadz ...

Akustyka w architekturze
Akustyka w architekturze

Projektowanie dla zmysłów jest to bardzo waży trend w architekturze współczesnej. Jednak architekci ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera