Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Najlepsze ekologiczne rozwiązania w budownictwie

 

Czas czytania: ~4 min


Deweloperzy coraz częściej sięgają do rozbudowanego katalogu ekologicznych rozwiązań, który zawiera nawet kilkadziesiąt pozycji. Dlaczego? Ponieważ są przyjazne środowisku i przynoszą wymierne korzyści mieszkańcom.

 

Ekologiczne osiedle

Osiedle Essentiel, Warszawa - wizualizacja

Coraz więcej nowoczesnych osiedli mieszkaniowych określa się mianem ekologicznych. Na jakiej podstawie? Zawierają one wyraźne elementy, które jednocześnie pozytywnie wpływają na środowisko naturalne i na komfort życia mieszkańców. To zupełnie nowe podejście, które wpisuje się w ideę zrównoważonego budownictwa.

Ekologiczne osiedle

Osiedle Essentiel, Warszawa - wizualizacja

LED w częściach wspólnych

Prezentację ekologicznych elementów rozpoczynamy od rzeczy stosowanej powszechnie. LED w częściach wspólnych budynków mieszkaniowych nikogo już nie zaskakuje. Zalety tego rodzaju oświetlenia są znane niemal każdemu: mniejsze zużycie prądu i dłuższa żywotność. Efekt? Niższe rachunki za prąd oraz rzadsza konieczność wymiany.

Ekologiczne osiedle

Osiedle Essentiel, Warszawa - wizualizacja

Stacje dla ekologicznych aut

Dość popularnym elementem są stacje ładowania samochodów na prąd, które w przeciwieństwie do tych na paliwo nie zanieczyszczają środowiska. Stanowiska do ładowania umieszcza się już nie tylko na stacjach benzynowych lub przy drogach, lecz również na osiedlach (np. Essentiel Talarowa, Grochowska 230).

Ekologiczne osiedle

Osiedle Essentiel, Warszawa - wizualizacja

Sadzenie roślin

Bardziej niż mniej znaną praktyką jest sadzenie drzew i mniejszych roślin wokół budynków mieszkalnych. Wzbogacają krajobraz, dają cień i są siedliskiem pożytecznych gatunków zwierząt i owadów. Przykładowo: projekt osiedla Vitalité na Wilanowie zakłada aż 100 nowych drzew oraz wiele innych roślin dekoracyjnych. Z kolei przy Forêt deweloper założy osiedlowy las.

 

Do podlewania osiedlowej zieleni coraz częściej wykorzystuje się wodę deszczową (ekologicznie i oszczędnie). W system odzyskiwania wody wyposażone zostanie np. osiedle Essentiel Talarowa.

Ekologiczne osiedle

Foret Warszawa - wizualizacja

Mieszkania dla owadów i zwierząt

Mówiąc o osiedlowej faunie, nie sposób nie wspomnieć o domkach dla owadów i zwierząt. Jak wiadomo, bez pożytecznych zapylaczy, nie ma bujnej roślinności, dlatego zwłaszcza pszczoły są zawsze mile widziane. Stąd na Osiedlu Lumea zostaną zamontowane domki dla owadów. Oprócz nich karmniki i poidełka dla ptaków.

Ekologiczne osiedle

Oosiedle Lumea, Warszawa - wizualizacja

Zielone ściany i dachy

Z kolei wracając do roślin, warto zerknąć na ściany i dachy nowoczesnych budynków. Rośliny pnące się po ścianach widzimy np. w projektach Villa de Charme i Osiedla Lumea na Bemowie.Forêt na Białołęce ma zielony dach, który uformowała roślinność ekstensywna (m.in. mchy, zioła, trawy). Zdarza się, że rośliny porastają rampy garażowe, co zaplanowano na osiedlu Essentiel Talarowa. Zieleń w takich miejscach po pierwsze ładnie wygląda, a po drugie oczyszcza powietrze.

Ekologiczne osiedle

Oosiedle Lumea, Warszawa - wizualizacja

Biały dach

Nowinką wśród rozwiązań ekologicznych jest biała membrana na dachu (osiedle Essentiel Talarowa na Białołęce). Dzięki niej budynek mnie się nagrzewa – efekt wyspy ciepła jest redukowany.  Jaka z tego korzyść? Mniejsze zużycie energii potrzebnej do schłodzenia mieszkań przy pomocy klimatyzacji. Im mniejsze zużycie, tym większe oszczędności.

Ekologiczne osiedle

Oosiedle Lumea, Warszawa - wizualizacja

Energia ze słońca

Branża fotowoltaiczna ma swoje pięć minut, a z jej dorobku zaczęła korzystać także branża deweloperska. Wystarczy popatrzeń na dachy, gdzie coraz częściej montuje się panele fotowoltaiczne. Po co? Aby energię słoneczną zamieniać na prąd wykorzystywany do oświetlenia części wspólnych w budynku. To rzecz jasna metoda obniżenia rachunków. Można by się jedynie zastanowić nad kwestią wyglądu paneli, lecz gdy umieszcza się je na dachu – jak na osiedlu Atelier Praga – są niewidoczne.

 

Innym ekologicznym rozwiązaniem wykorzystującym energię solarną są ławki, przy których mieszkańcy mogą naładować np. telefon (np. na osiedlu Villa de Charme na Bemowie).

Ekologiczne osiedle

Osiedle Vitalite, Warszawa - wizualizacja

Większy komfort życia

Zrównoważony rozwój zakłada także wprowadzanie udogodnień bezpośrednio podnoszących komfort życia mieszkańców. Powszechne przykłady to zielone patia, recepcje, tarasy na dachach i inne strefy relaksu na świeżym powietrzu. Są także inneprzykłady, takie jak boisko wielofunkcyjne, siłownia i strefa SPA w Vitalité, betonowy stół do gry w szachy przy Grochowskiej 230 i paczkomat na osiedlu Villa de Charme.

 

Nagrodą za ekologiczne podejście do projektowania i wysoką jakość realizowanych projektów są już nie tylko certyfikaty, ale również uznanie coraz bardziej świadomych mieszkańców.

 

Źródło: Bouygues Immobilier Polska


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architektura Mieszkaniowa, Przestrzeń Publiczna, Ekologia

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Krajobraz
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera