Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Najpiękniejszy dom z cegły

 

Czas czytania: ~1 min


Iturbide Studio – taką nazwę nosi projekt architektoniczny domu jednorodzinnego, który otrzymał właśnie nagrodę w konkursie Wienerberger Brick Award 2020. Bryła została doceniona w konkursowej kategorii "Feeling at Home", a więc tej, w której nagradzane są pomysły na stworzenie wygodnej, bezpiecznej, a zarazem niebanalnej przestrzeni do życia.

 

Dom z cegły

Ceglana bryła mieszkalna

Nagrodzony Brick Award dom stoi w Mexico City. Powstał dla Gracieli Iturbide, znanej meksykańskiej fotografki i miał być dla niej zarówno domem, jak pracownią.  Zamówienie projektu architektonicznego w pracowni Taller de Arquitectura było dla artystki nieco łatwiejsze – jej współzałożyciel, Mauricio Rocha jest jej synem.

Dom z cegły

Przyszła mieszkanka domu nagrodzonego właśnie Brick Award miała jeden wymóg: budynek musiał być z cegły. Mauricio Rocha i Gabriela Carrillo, członkowie i twórcy pracowni Taller de Arquitectura, mając do dyspozycji bardzo niewielką działkę narysowali założoną na planie prostokąta bryłę. Smukły budynek jest dość wysoki – ma trzy kondygnacje, więcej niż sąsiednie domy. Jednak dzięki ażurowym, lekkim elewacjom dom nie dominuje nad okolicą.

Dom z cegły

Zobacz zwycięzcę konkursu architektonicznego

Doceniony w konkursie Brick Award dom jest osłonięty ażurowymi elewacjami z układanych w szachownicę ręcznie formowanych cegieł (wyprodukowanych w pobliskiej manufakturze). Wnętrza domu doświetlają także dwa patia, zlokalizowane po południowej i północnej stronie bryły, okna wszystkich pomieszczeń zostały na nie skierowane.

Dom z cegły

Dom posiada zwartą i pozornie zamkniętą bryłę. Jest „opakowany” ażurowymi ceglanymi ścianami, za którymi kryje się część mieszkalna oraz otwarte ku górze dziedzińce. Ceglane ściany tworzą charakter budowli, uzupełnione są drewnianymi stropami i posadzkami.  

 

Zdjęcia: Rafael Gamo, brickaward.com/Winners


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Architektura Mieszkaniowa, Budynek Mieszkalny, Architektura Zagraniczna, Wyniki Konkursu Architektonicznego

 Dom 7w1 – dekonstrukcja współczesnej stodoły
Dom 7w1 – dekonstrukcja współczesnej stodoły

W willowej dzielnicy Słupska wzdłuż dawnego koryta rzeki Słupi powstał Dom 7w1 projektu pracowni Arc ...

Światło w architekturze. II edycja
Światło w architekturze. II edycja

Światło w architekturze ma znaczący wpływ na wizualną percepcję budynku, nastrój i zadowolenie użytk ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera