Ekologiczny dom ramowy od Awinci Architects – prezentacja online - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Ekologiczny dom ramowy – prezentacja online

 

Czas czytania: ~2 min


Dom ramowy na Śląsku to dzieło pracowni Awinci Architects. Jak mówią architekci, miał on nawiązywać do charakteru tego regionu, pasować do otoczenia, a także zużywać mniej energii niż zwykły dom jednorodzinny. Czy to się udało? Odpowiedź na to pytanie poznacie podczas prezentacji, która odbędzie się 14 października 2020 o godz. 11:00. Wystarczy tylko zarejestrować się.

 

Polska Architektura XXL 2019, dom ramowy


Otoczenie w którym mieszkamy, pracujemy i funkcjonujemy bezpośrednio wpływa na nasze życie” - mówią architekci z pracowni Awinci Architects. To dlatego „Dom ramowy” to budynek, w którym forma wynika zarówno z potrzeb klienta, kontekstu, jak i zastosowanych rozwiązań ekologicznych.

 

Sąsiedztwo tej realizacji to osiedle z okresu PRLu o charakterystycznej zabudowie „Polskiej Kostki”. Układ oraz charakter osiedla, skłoniły do nawiązania zarówno bryłą jak i wykończeniem materiałowym do tego regionu.

 

Dom niskoenergetyczny

Tak powstała prosta, kubiczna bryła o płaskim dachu. Powód takiego geometrycznego kształtu budynku jest jeszcze jeden: pozwala on zużywać mniej energii, łatwiej go ogrzać i mniejsze są w nim straty ciepła. Z tych samych powodów niezwykle starannie zaprojektowano fundamenty, wykończono dach, dobrano okna czy system docieplenia – wszystko służyć ma niskiemu bilansowi energetycznemu budynku. Dom zbudowano z cegły rozbiórkowej (cegła jest kojarzącym się ze Śląskiem materiałem, ponownie użyta mniej obciąża środowisko).

 

Jednak najbardziej charakterystycznym elementem, któremu budynek zawdzięcza swoją nazwę, jest gruba „rama”, w którą ujęto całą bryłę.

 

Dom ramowy został doceniony w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2019 w kategorii obiekty prywatne zdobywając nagrodę główną w głosowaniu publiczności.

 

Prowadzący prezentację:

Anna Witor

Anna Witor założycielka pracowni projektowej AWINCI ARCHITECTS od piętnastu lat w zawodzie. Absolwentka Politechniki Śląskiej na wydziale Architektury i Urbanistyki oraz Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego. Swoje doświadczenie zdobywała w śląskich biurach projektowych oraz za granicą. Projektowanie to moja codzienność i pasja, w której spotykają się dwa światy ten bardzo techniczny i artystyczny. Lubię naturalność, prostotę oraz szczerość materiałów muśniętych duchem czasu w połączeniu z subtelną nowoczesnością.

 

Organizatorzy

Partnerzy

Strona główna - Bison Energy

Patroni medialni

 

https://sztuka-architektury.pl/assets/front/images/content/jJfor26g4LUR7GcU3sak69WJgkjNd81hchUS0iIe1DNIHucQRclblwjqXENe_wydzial-archjpg-image(1000x_).jpg  

Podepnij swój artykuł

tagi

Realizacja Architektoniczna, Bryła Domu, Realizacja Domu, Prezentacja Online, Webinarium Architektoniczne, Webinarium Dla Architektów

Urban Sequoia – projekt budynku pochłaniającego dwutlenek węgla
Urban Sequoia – projekt budynku pochłaniającego dwutlenek węgla

W pierwszej połowie listopada 2021 roku miała miejsce konferencja klimatyczna ONZ w Glasgow (COP26). ...

Zielona wizja dla Warszawy
Zielona wizja dla Warszawy

„Zależy nam na tym, by Nowe Centrum Warszawy było eleganckie, spójne, a przy tym przyjazne, bezpiecz ...

Biurowiec na wąskiej działce w Krakowie – prezentacja online i wywiad
Biurowiec na wąskiej działce w Krakowie – prezentacja online i wywiad

Wąski budynek biurowo-usługowy przy ul. Krasickiego w Krakowie to doskonały przykład tego, jak wpisa ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Webinaria dla architektów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera