Hematyt - odcienie szarości na elewacji - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Hematyt - paleta 28 odcieni szarości przeznaczonych na elewację

 

Czas czytania: ~2 min


Hematyt to nazwa nowej palety tynków na elewację Weber, w której skład wchodzi aż 28 odcieni szarości. Nazwa pochodzi od kamienia szczęścia, od wieków używanego jako amulet przez wojowników - wierzono, że daje on siłę, odwagę, wytrzymałość i spokój.

 

Paleta szarości na tynki od Weber

Szary kolorem dekady

Szarość to wiodący kolor ostatniej dekady. Wdarła się do modnych restauracji, nowoczesnych hoteli i apartamentów. Żaden z projektantów nie pomijał tego koloru w swojej kolekcji. Dlaczego szarość stała się taka modna? Bo pozwala się wyciszyć i daje przestrzeń. Odcina od bodźców, które zakłócają pracę naszego mózgu. Pozwala uciec od nachalnych, bijących po oczach bilbordów czy zbyt kolorowych budynków w przestrzeni publicznej. Szarość nie kojarzy się już ze smutkiem i depresją, ale z elegancją i klasą. Stała się synonimem dobrego gustu. Niewątpliwie dobrze się z nią czujemy.

Paleta szarości na tynki od Weber

Trendy kolorów elewacji

Paleta Hematyt pozwala na pełną realizację przeróżnych koncepcji architektonicznych. Znajduje się w niej aż 28 różnych odcieni szarości, od bardzo jasnych po zbliżone do czerni – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Szary to kolor neutralny, który doskonale komponuje się wieloma barwami. Dzięki kontrastowym połączeniom, na przykład z bielą, żółcią czy czerwienią, można uwypuklić detale i nadać budynkowi indywidualny charakter. To kolejny powód, by postawić na szarość.

 

Dzięki cool pigments, które odbijają znaczną część promieniowania słonecznego (także promieniowanie ultrafioletowe czy podczerwone), używanie bardzo ciemnych kolorów na elewacji nie jest już obarczone ryzykiem.

 

Cool pigments – innowacyjne rozwiązanie

Ciemne kolory, zwłaszcza te o współczynniku odbicia światła (HBW) mniejszym od 15, absorbują większość energii słonecznej, co powoduje intensywne nagrzewanie się powierzchni elewacji (nawet do 80°C). Gwałtowna zmiana pogody może spowodować nagłe ochłodzenie się ściany nawet o kilkadziesiąt stopni, czego efektem będą duże naprężenia, a w konsekwencji pęknięcia, odspojenia, wybrzuszenia i inne usterki.

 

Dzięki cool pigments powierzchnia nie nagrzewa się tak jak przy zastosowaniu standardowych pigmentów. Unikamy naprężeń termicznych i usterek. Paleta Hematyt daje możliwość bezpiecznego stosowania ciemnych kolorów na elewacji.

 

Źródło: Weber

Więcej informacji znajdziesz na stronie Weber

 


Podepnij swój artykuł

tagi

Elewacja, Tynk, Technologie, Produkty

Stara Cegielnia – mieszkanie po fabryce
Stara Cegielnia – mieszkanie po fabryce

Stara Cegielnia – to inwestycja mieszkaniowa realizowana w dzielnicy Grunwald-Górczyn w Poznaniu. Bu ...

Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard
Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard

Książka "Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego" Colina Ellarda to doskonałe wprowadz ...

Akustyka w architekturze
Akustyka w architekturze

Projektowanie dla zmysłów jest to bardzo waży trend w architekturze współczesnej. Jednak architekci ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera