Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Szkoła w Białołęce – wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~2 min


Konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji architektonicznej zespołu szkolnego przy ul. Świderskiej 93 w Warszawie kilka miesięcy temu ogłosiły władze dzielnicy Białołęka. Celem konkursu było znalezienie najlepszej wizji zabudowy, w skład której miał wejść budynek szkoły podstawowej dla około 800 uczniów w klasach I–VIII wraz z towarzyszącymi obiektami terenowymi oraz przedszkola dla setki dzieci, w tym oddziału integracyjnego.

 

Wyniki konkursu architektonicznego

To godna pochwały coraz powszechniej stosowana praktyka, by na budynki szkolne czy przedszkolne ogłaszać konkursy architektoniczne. Tylko w ostatnich miesiącach opisywaliśmy wiele takich projektów, np. w Ostrowi Mazowieckiej, we Wrocławiu czy w podwarszawskich Michałowicach.

 

Wg zapisów regulaminu konkursu architektonicznego na projekt obiektu edukacyjnego przy ulicy Świderskiej w Warszawie szkoła miała być zielona. Przy czym słowo to było tu rozumiane na kilka sposób. Z jednej strony budynki miały posiadać rośliny w swoim bezpośrednim sąsiedztwie, teren wokół miał być zielony, z drugiej zaś szkoła miała być proekologiczna także w kontekście rozwiązań technicznych, jak również – sposobu uczenia. To ostatnie miało się przejawiać tym, że budynek miał umożliwiać prowadzenie lekcji na zewnątrz, dużo możliwości przebywania dzieci poza budynkiem, na łonie natury, w zielonym otoczeniu. To dlatego aż 70 procent terenu miało być powierzchnią biologicznie czynną. Założenia projektu szkoły zawierały między innymi „Zielone klasy” – umożliwiające przeprowadzanie lekcji na dworze, „strefę różnorodności biologicznej” o funkcji edukacyjnej, czy „strefę ciszy”, gdzie dzieci będą mogły odpocząć od hałasu. Jako że szkoła znajdzie się w bezpośrednim sąsiedztwie wałów wiślanych, aranżacja jej terenu miała wpisywać się w naturalny charakter okolicy.

 

Zielona architektura

Pierwsze miejsce w konkursie architektonicznym na projekt budynku szkoły podstawowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą przy ulicy Świderskiej 93 w Warszawie zajęła koncepcja stworzona przez pracownię Piotr Bujnowski Architekt z Warszawy. Zwycięska praca została doceniona „za założenia, które zauważają i uwzględniają kontekst przyrodniczy i kulturowy miejsca”. Doceniono zachowanie istniejącego drzewostanu czy takie ukształtowania bryły budynku, by opadała wraz z terenem i była rozdzielona zielonymi dziedzińcami. Zwrócono uwagę na czytelny podział bloków funkcjonalnych szkoły na dwa poziomy i na grupy klas, dużą ilość powierzchni wspólnych, tworzących agorę szerokich otwartych schodów i balkonów.

Projekt szkoły na Białołęce

I nagroda: Piotr Bujnowski Architekt z Warszawy

Projekt szkoły na Białołęce

I nagroda: Piotr Bujnowski Architekt z Warszawy

Sąd konkursowy przyznał drugą nagrodę pracowni Piotr Hardecki Architekt z Warszawy.

Projekt szkoły na Białołęce

II nagroda: Piotr Hardecki Architekt z Warszawy

Projekt szkoły na Białołęce

II nagroda: Piotr Hardecki Architekt z Warszawy

Na miejscu trzecim ex aequo znalazły się prace: MAMGUSTA Pracownia Projektowa Sebastian Tabędzki pracowania z Parzniewa oraz Grzegorz Czuchra Architekci z Krakowa. W konkursie przyznano także pięć wyróżnień.

Projekt szkoły na Białołęce

III nagroda (ex aequo): MAMGUSTA Pracownia Projektowa Sebastian Tabędzki pracowania z Parzniewa

Projekt szkoły na Białołęce

III nagroda (ex aequo): Grzegorz Czuchra Architekci z Krakowa

Źródło: bialoleka.waw.pl/aktualnosc-3801-jaka_szkola_przy_swiderskiej_znamy.html


Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku

Orientarium w Łodzi - architektura w orientalnym klimacie
Orientarium w Łodzi - architektura w orientalnym klimacie

Działające od wiosny 2022 roku Orientarium w Łodzi - to jedna z najnowocześniejszych tego typu placó ...

Mała architektura dla Krakowa
Mała architektura dla Krakowa

Od 1 lipca 2022 roku obowiązuje w Krakowie tzw. uchwała krajobrazowa, według której pojawiające się ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera