Nowe jury Nagrody Pritzkera - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Alejandro Aravena szefem jury Nagrody Pritzkera

 

Czas czytania: ~1 min


Nagroda Pritzkera, której kolejnego laureata lub laureatkę poznamy w marcu 2021 roku, jest najważniejszym wyróżnieniem w świecie światowej architektury. Przyznawana od 1979 roku trafiła już do rąk kilkudziesięciu projektantów z całego świata, wpisując ich niejako na stałe do dziejów architektury.

 

Alejandro Aravena szefem jury Nagrody Pritzkera

Alejandro Aravena

Nowe jury Nagrody Pritzkera

Nagrodę Pritzkera co roku przyznaje kilkuosobowe jury, złożone ze światowej klasy specjalistów, krytyków, badaczy, kuratorów, a także laureatów nagrody z ubiegłych lat. Od 2005 roku nieprzerwanie temu jury przewodziła Martha Thorne, amerykańska wykładowczyni, kuratorka i krytyczka architektury.

 

29 października 2020 roku zarząd fundacji Nagrody Pritzkera ogłosił, że od wiosny przyszłego roku Martha Thorne przestanie przewodniczyć jury – wróci do pracy akademickiej, pozostając doradczynią i konsultantką fundacji. Jej miejsce na czele jury Nagrody Pritzkera zajmie Alejandro Aravena.

 

Alejandro Aravena jest laureatem Nagrody Pritzkera z 2016 roku. Ten chilijski architekt ma na koncie wiele znaczących realizacji, projektował siedziby wyższych uczelni, urzędów, biurowce, jednak zasłynął przede wszystkim wielkim zaangażowaniem w budownictwo społeczne. Jego pracownia Elemental zajmuje się od lat pracą z ubogimi mieszkańcami faweli, projektując dla nich niedrogie, a zarazem wygodne domy mieszkalne. Aravena na całym świecie promuje dostępne budownictwo dla tych, których nie stać na zapewnienie sobie dachu bad głową na rynkowych zasadach.

dyrektorka - Executive Director

Manuela Lucá-Dazio

Kto wybierze najlepszego architekta świata?

Razem z Araveną do grona kluczowych osób związanych z Nagrodą Pritzkera dołączy Manuela Lucá-Dazio, jako dyrektorka - Executive Director. To włoska historyczka sztuki, eksperta w dziedzinie architektury, ale i kuratorka, wieloletnia szefowa działów sztuki i architektury weneckiego biennale - La Biennale di Venezia.

 

Źródło informacji: pritzkerprize.com


Podepnij swój artykuł

tagi

Słynny Architekt, Nagroda Architektoniczna, Nagroda Pritzkera, Nagrody Architektoniczne

Łódź doczeka się Daniela Libeskinda?
Łódź doczeka się Daniela Libeskinda?

U zbiegu ulic Wschodniej i Jaracza w centrum Łodzi ma stanąć budynek projektu Daniela Libeskinda. Na ...

Webinarium Sika: Dachy zielone – szwajcarska jakość hydroizolacji dostosowana do Twoich potrzeb
Webinarium Sika: Dachy zielone – szwajcarska jakość hydroizolacji dostosowana do Twoich potrzeb

Dachy są najbardziej narażonymi na działanie czynników warunków atmosferycznych elementami budynków ...

Webinarium Triflex: Diabeł często tkwi w szczegółach. Innowacyjne rozwiązania do uszczelniania skomplikowanych detali na dachach, balkonach i parkingach
Webinarium Triflex: Diabeł często tkwi w szczegółach. Innowacyjne rozwiązania do uszczelniania skomplikowanych detali na dachach, balkonach i parkingach

Zapraszamy do udziału w webinarium architektonicznym, podczas którego przedstawione zostaną przykład ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera