Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowe Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie - prezentacja online

 

Czas czytania: ~3 min


W tym roku Nagroda Roku SARP została przyznana pracowni Lewicki Łatak oraz ART FM za projekt rozbudowy i modernizacji zabytkowego Pałacu Książąt Czartoryskich, siedziby Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. I właśnie ten obiekt będzie tematem kolejnej prezentacji online organizowanej w ramach cyklu Nowe Realizacje. Spotkanie odbędzie się 10 grudnia 2020 o godz. 11:00, poprowadzą go autorzy projektu: Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak z Biura Projektów Lewicki Łatak oraz Mieczysław Bielawski z pracowni ART FM. Zapraszamy do rejestracji.

 

Muzeum Czartoryskich w Krakowie


Pałac powstał w wyniku połączenia ze sobą trzech kamienic z lat 70. XIX wieku; choć kilkukrotnie modernizowany, od dawna nie spełniał oczekiwań, jakie stawia się muzeom, był także ciasny, by wyeksponować cenną kolekcję sztuki (zawierającą wiele wartościowych dzieł, z których najsłynniejszym jest obraz Leonarda da Vinci).

 

Jak piszą autorzy projektu „Postawiono przed nami zadanie powiększenia powierzchni ekspozycyjnej, stworzenia w budynku przestrzeni publicznej adekwatnej do rangi obiektu, udostępnienia całości oferowanego programu osobom niepełnosprawnym, wyposażenia gmachu we wszystkie niezbędne systemy instalacyjne, wymiany zdegradowanej substancji – przy oczywistej pełnej ochronie konserwatorskiej Pałacu

 

Architekci zaproponował wizję dialogu między unikatowym charakterem tradycyjnego muzeum, a współczesnym podejściem charakteryzującym nowoczesne muzea. Opiera się ona m.in. na połączeniu przyjętych rozwiązań projektowych i materiałowych z zastaną substancją zabytkowych wnętrz czy wykorzystaniu i dostosowaniu części istniejących gablot muzealnych w zestawieniu z współczesnymi nowo projektowanymi gablotami.

 

Najbardziej widoczną ingerencją w bryłę było zadaszenie dziedzińca – tylko w ten sposób można było powiększyć powierzchnię użytkową budynku. Pod szklanym dachem powstał więc hol wejściowy; powstały tu arkady, umożliwiające lepszą aranżację tej przestrzeni (np. powstanie kawiarni). Same sale wystawowe zachowały w większości swój pierwotny układ, wyremontowano paradną klatkę schodową, nowe i nowoczesne gabloty zestawiono tu z tym istniejącymi wcześniej, dzięki czemu widz ma szansę zorientować się, gdzie pojawiają się współczesne ingerencje. Autorzy projektu architektonicznego starali się zachować klimat i wygląd budynku, szanując fakt, że do jego wyglądu przyzwyczajone były całe pokolenia widzów.

 

Aby nie zapomnieć o prezentacji zapisz się na wydarzenie na FB!

 

Prowadzący prezentację architektoniczną

Biuro Projektów Lewicki Łatak

Biuro Projektów Lewicki Łatak

Pracownia założona w roku 1995 przez Kazimierza Łataka (ur. 1962) i Piot­ra Lewickiego (ur. 1966) jest zdobywcą licznych na­gród i wy­­róż­nień, m.in. zwycięzcą krakowskich kon­kur­­sów na za­gos­poda­ro­wa­nie placu Bo­haterów Getta, na pro­jek­t hali 100-le­cia Cracovii z Centrum Sportu Niepełnosprawnych czy kład­kę pie­szo-rowerową Ka­zi­mierz – Lud­winów. Autorzy m.in. budynku mieszkalnego wielorodzinnego Corte Verona we Wrocławiu, tunelu aerodynamicznego Flyspot w Morach pod Warszawą, przebudowy Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, rozbudowy Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego, laureaci najistotniejszych nagród architektonicznych w Polsce, w tym Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2018 oraz tej najważniejszej – Nagrody Honorowej SARP w 2018.

 

Mieczysław Bielawski, ART FM

Mieczysław Bielawski, ART FM

ART FM jest firmą, która projektuje i realizuje kompleksowo projekty wystaw multimedialnych. Nasza praca przypomina tworzenie scenariusza filmowego lub spektaklu wrażeń, w których wyobraźnia i emocje są tak samo ważne jak merytoryczne treści, które mamy przekazać.

 

Organizatorzy

 

 

Partnerzy

 

Patroni medialni

 

https://sztuka-architektury.pl/assets/front/images/content/jJfor26g4LUR7GcU3sak69WJgkjNd81hchUS0iIe1DNIHucQRclblwjqXENe_wydzial-archjpg-image(1000x_).jpg  

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Prezentacja Online, Webinarium Architektoniczne, Webinarium Dla Architektów, Zaproszenie Dla Studentów Architektury, Zaproszenie Dla Architektów

Pierwsza edycja konferencji „Kolor w architekturze” za nami
Pierwsza edycja konferencji „Kolor w architekturze” za nami

Dużym zainteresowaniem cieszyła się pierwsza edycja konferencji na temat Evidence Based Design i wyk ...

Dla sąsiadów z Gdyni
Dla sąsiadów z Gdyni

„Sieć domów sąsiedzkich, tzw. Przystani – to nazwa sieci centrów sąsiedzkich tworzonych w całym mieś ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku

Znamy wyniki głosowania internautów szesnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publicznoś ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Webinaria dla architektów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera