Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nietypowy projekt wieży widokowej w górach

 

Czas czytania: ~2 min


Wieża widokowa na liczącym 1425 m n.p.m. Śnieżniku została zbudowana w latach 1895–1899 z inicjatywy Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego. Jej projekt architektoniczny opracował Felix Henry, nadając budowli cechy romantycznego neogotyku. Przez lata budowla służyła turystom, jednak w 1973 roku z powodu złego stanu technicznego została rozebrana.

 

Wieża widokowa
Wieża widokowa

Górski projekt architektoniczny

Wieże widokowe zyskały w ostatnich latach na popularności. Wraz z powrotem mody na turystykę krajową w wielu zakątkach Polski są budowane i projektowanie miejsca ułatwiające podziwianie widoków. Taka realizacja architektoniczna stanęła niedawno m.in. niedaleko Jaworzyny Krynickiej, na szczycie Gór Wałbrzyskich czy w Beskidzie Sądeckim. Swoją konstrukcję chce mieć także gmina Stronie Śląskie.

Wieża widokowa
Wieża widokowa

To dlatego w lipcu 2020 roku wyłoniła wykonawcę, który ma na Śnieżniku odbudować zniszczoną w latach 70. wieżę widokową. W opracowanych przez gminę założeniach budynek ma zająć minimalną powierzchnię (znacznie mniejszą niż poprzednik), aby nie naruszyć naturalnego krajobrazu; ma posiadać panele słoneczne, zbiorniki deszczówki. Wstępne wizje budowli zakładały powstanie obiektu o konstrukcji stalowej. Wysokość wieży ma sięgnąć maksymalnie 34 metrów, taras widokowy ma się znaleźć na poziomie 29,96 m. Wieża ma mieć elewacje wykonane z dwóch różnych materiałów. Dolna część budowli ma zostać obłożona kamieniem, wyższa razem z tarasem otrzyma elewacje ze szkła laminowanego.

Wieża widokowa
Wieża widokowa

Kontrowersyjna bryła obiektu

Wewnątrz wieży poza schodami i windą, prowadzącymi na taras zaplanowano miejsca na salę wystawową, informację turystyczną, toalety, kawiarnię czy punkt urzędowy dla turystycznego przejścia granicznego. O tym, że wieża w tym miejscu miałaby rację bytu świadczyć może fakt, że turyści chętnie wspinają się na pozostałą po poprzedniej konstrukcji stertę kamieni. Szczyt Śnieżnika jest dość płaski, przez co wydaje się dobrym miejscem na wznoszenie punktów widokowych. Choć wykonawca wieży został wyłoniony, a inwestor podaje daty realizacji projektu, publicznie dostępna jest tylko koncepcja architektoniczna wieży opracowana przez pracownię Januszówka w 2013 roku. Ten projekt wzbudził nieco kontrowersji – niektórym silnie kojarzył się z urządzeniem kuchennym – blenderem, inni uważali, że forma architektoniczna budynku nie pasuje do otoczenia, w którym miałby on powstać. Nie wiemy, jaki wygląd przebierze ostatecznie budowla.

Wieża widokowa
Wieża widokowa

Wieża widokowa - metryczka projektu obiektu

Lokalizacja: Śnieżnik, gmina Stronie Śląskie
Inwestor: Gmina Stronie Śląskie
Projekt architektoniczny: pracownia Januszówka z Bielska Białej
Wykonawca: Firma Ogólnobudowlana Marcin Skoczeń z Wrocławia

Projekt: 2012
Planowana realizacja: 2021

Źródło: stronie.pl, pl.wikipedia.org


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt Architektoniczny, Obiekt Architektoniczny

 Dom 7w1 – dekonstrukcja współczesnej stodoły
Dom 7w1 – dekonstrukcja współczesnej stodoły

W willowej dzielnicy Słupska wzdłuż dawnego koryta rzeki Słupi powstał Dom 7w1 projektu pracowni Arc ...

Światło w architekturze. II edycja
Światło w architekturze. II edycja

Światło w architekturze ma znaczący wpływ na wizualną percepcję budynku, nastrój i zadowolenie użytk ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera